Nadpłacanie kredytu konsolidacyjnego – czy to możliwe?

 • 14 Maj 2020
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(0)
Banki na ogół umożliwiają nadpłacanie i wcześniejszą spłatę kredytu konsolidacyjnego. Niektóre z nich przewidują jednak prowizję na taką okoliczność. Warto też wiedzieć, że jeśli spłacony wcześniej kredyt konsolidacyjny mieści się w definicji kredytu konsumenckiego, to można otrzymać zwrot kosztów.
Nadpłacanie kredytu konsolidacyjnego – czy to możliwe?

Nadpłata kredytu konsolidacyjnego

Informacja na temat możliwości nadpłaty lub wcześniejszej spłaty pozostałej części kredytu znajduje się w umowie. Warunki są negocjowane jeszcze przed podpisaniem. Czasem trzeba zapłacić prowizję np. w wysokości 0,5 proc. od pozostałej kwoty do spłaty. Z drugiej strony nadpłacając kredyt, skracamy okres spłaty, a tym samym odsetki i sama rata są niższe. Opłacalność takiego kroku zależy od tego, ile pozostało czasu do końca przewidzianego w umowie okresu spłaty. Nadpłata wiąże się często z koniecznością wypełnienia wniosku o zaliczenie wpłaty na poczet pożyczonego kapitału. Środki te bank będzie pobierał automatycznie.

Pamiętaj, że kredyt konsolidacyjny mieści się często w definicji kredytu konsumenckiego, który jest regulowany ustawą. Dzieje się tak, gdy kwota nie przekracza 255 550 zł. Jak sama nazwa wskazuje, nie jest on przeznaczony na cele zawodowe czy na pokrycie kosztów działalności gospodarczej. Wcześniejsza spłata kredytu konsumenckiego wiąże się z koniecznością oddania przez bank wszystkich kosztów kredytu, proporcjonalnie do pozostałej kwoty. Chodzi o wszelkie prowizje, opłaty czy ubezpieczenie. Aby uzyskać zwrot, należy wysłać wniosek do banku, który udzielił kredytu. Niektóre banki zwracają koszty automatycznie.

Cechy kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny to rozwiązanie dla osób, które posiadają kilka zobowiązań finansowych i muszą spłacać więcej niż jedną ratę miesięcznie. Bank reguluje te zobowiązania i od tej pory klient oddaje tylko jemu. Kredytobiorca nie otrzymuje środków na pokrycie należności, ale może dostać dodatkową gotówkę na bieżące wydatki. Oprocentowanie zależy w dużej mierze od kwoty i okresu spłaty. Konsolidacja pozwala na rozciągnięcie harmonogramu i zmniejszenie wysokości comiesięcznej opłaty, ale całkowita kwota może być wyższa od sumy dotychczasowych rat. Plusem kredytu konsolidacyjnego jest pozytywny wpływ na zdolność i wiarygodność kredytową. Banki dopuszczają też wakacje kredytowe, czyli odroczenie spłaty rat na określony czas.

Kredyt konsolidacyjny (ranking: https://www.totalmoney.pl/kredyt-konsolidacyjny) może być gotówkowy lub hipoteczny. W sytuacji, gdy posiadasz kredyt hipoteczny lub suma zobowiązań przekracza pewien próg, konsolidacja będzie związana z  zabezpieczeniem nieruchomością. Banki wymagają wtedy operatu szacunkowego, wykonanego przez rzeczoznawcę, uregulowania spraw w księgach wieczystych oraz ubezpieczenia. Zaletą kredytu konsolidacyjnego hipotecznego jest obniżenie kosztów i dogodniejsze warunki finansowania.

Ważne!

Nie otrzymasz kredytu konsolidacyjnego, jeśli spóźniałeś się ze spłatą bieżących rat lub doprowadzałeś do nadmiernego zadłużenia.

 

Sprawdź jak dostać kredyt konsolidacyjny przez internet >>

Kredyt konsolidacyjny – co można konsolidować?

W ramach kredytu konsolidować można:

 • pożyczkę lub kredyt gotówkowy,
 • kredyt konsumencki na zakup towarów i usług,
 • pożyczkę lub kredyt konsolidacyjny (szczególnie, gdy warunki umowy nie są już korzystne lub w międzyczasie znacząco zwiększyła się zdolność kredytowa),
 • kartę kredytową,
 • chwilówkę,
 • limit w ROR,
 • kredyt samochodowy,
 • pożyczkę lub kredyt hipoteczny.

Kredyt konsolidacyjny – potrzebne dokumenty

Bank zechce mieć wgląd do Twojej sytuacji finansowej, a więc będzie wymagał:

 • umów konsolidowanych kredytów i pożyczek (z numerem rachunku, kwotą kredytu, wysokością raty, datą zawarcia umowy),
 • wyciągu z konta osobistego (chyba że wnioskujesz o konsolidację w swoim banku),
 • wszelkich potwierdzeń dotyczących spłaty rat,
 • zaświadczenia o dochodach i warunkach zatrudnienia.

Przeniesienie kredytu konsolidacyjnego

Ciekawą opcją jest skonsolidowanie kredytu konsolidacyjnego. Brzmi jak masło maślane? Taka operacja to po prostu połączenie dotychczasowego kredytu konsolidacyjnego z nową pożyczką czy kredytem np. ratalnym. Banki oferują przejęcie takiego kompletu na innych, czasem korzystniejszych warunkach, mimo że trzeba zapłacić prowizję. Warto co jakiś czas porównywać koszty kredytów konsolidacyjnych, bo w ciągu 20 czy 30 lat spłacania wiele może się zmienić.

Koszty nie są jedynym powodem do przeniesienia się do innego banku. Niektóre instytucje finansowe są nowocześniejsze, mają bardziej kompetentny personel, umożliwiają łatwiejszą obsługę produktów  czy oferują ciekawsze promocje. Ma na to wpływ dynamiczna konkurencja, a w tym rosnące jak grzyby po deszczu firmy pożyczkowe czy nowe platformy finansowe.

Pamiętaj, że z każdą podwyżką, awansem czy wyborem lepiej płatnej pracy rośnie Twoja zdolność kredytowa. Podobnie dzieje się, gdy spłacisz jakieś zobowiązanie w całości. Tym samym możesz pożyczyć więcej lub dostaniesz korzystniejsze warunki. Aby się w tym wszystkim nie pogubić, warto posłużyć się kalkulatorami online oraz rankingami kredytów konsolidacyjnych.

Kluczowa informacja o ofercie to RRSO – im jest niższe, tym mniejszy koszt kredytu. Należy też zwrócić uwagę na całkowitą kwotę do spłaty, wysokość raty, wszelkie prowizje i opłaty dodatkowe, ubezpieczenie oraz warunki nadpłaty lub wcześniejszej spłaty pozostałej kwoty.

Dodano:
14 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły