Najbardziej zyskowne fundusze października

  • 03 Lis 2010
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Po raz kolejny inwestorzy trzymający gotówkę w funduszach inwestycyjnych zacierają ręce. Pod warunkiem, że zainwestowali w fundusze akcji.
Najbardziej zyskowne fundusze października

Po raz kolejny inwestorzy trzymający gotówkę w funduszach inwestycyjnych zacierają ręce. Pod warunkiem, że zainwestowali w fundusze akcji.

Podsumowując poprzedni miesiąc na rynku funduszy inwestycyjnych znów można śmiało powiedzieć, że dla ich klientów był on udany - piszą analitycy Open Finance. Licząc w złotych, w październiku zyski przyniosło 301 spośród 353 funduszy otwartych, czyli ponad 85 proc. 48 (13,6 proc.) wykazało stratę, a cztery (1,1 proc.) wyszły na zero.

Według Open Finance, do najbardziej zyskownych funduszy ponownie należały te, które inwestują w akcje na rynkach wschodzących - zarówno w ujęciu globalnym, jak i nieco węższym, europejskim. Po raz kolejny okazało się więc, że aby zarabiać, wcale nie trzeba daleko szukać. W ujęciu złotowym najwięcej dały zarobić fundusze europejskich rynków wschodzących, średnio 2,8 proc.

Zadowoleni są też z pewnością posiadacze funduszy, które lokują głównie w akcje polskich spółek. Fundusze szerokiego rynku (uniwersalne) średnio zyskały 2,5 proc.(żaden nie przyniósł straty, a najlepszy dał zarobić 5 proc.) Tym razem gorzej wypadły fundusze małych i średnich spółek (średnia 1,8 proc.), ale to głównie ze względu na słabszą postawę mniejszych spółek.

Obrazujący koniunkturę w tym segmencie rynku sWIG80 spadł – jako jedyny z czwórki głównych indeksów – o 0,8 proc., podczas gdy WIG zyskał 2,2 proc., WIG20 1,4 proc., a mWIG40 4,3 proc.

Nie zmienia to jednak faktu, że w ostatnich 12 miesiącach to właśnie fundusze polskich akcji małych i średnich spółek, jako kategoria, wypracowały najwyższe zyski (średnio 20,2 proc.), a zaraz za nimi uplasowały się uniwersalne fundusze polskich akcji (18,8 proc.). Niewiele ustępują im fundusze akcji globalnych (17,8 proc.) i europejskich (16,6 proc.) rynków wschodzących.

Dodano:
03 Lis 2010

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły