Najlepsze sposoby na porządek w domowym budżecie

  • 06 Mar 2017
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Słońce świeci coraz mocniej, więc czas umyć okna, przygotować rower i zrobić porządek z zimowymi ubraniami. Zbliżająca się wiosna to także dobry moment, aby uporządkować swoje finanse. Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić, to mam dla ciebie naprawdę łatwy sposób.
Najlepsze sposoby na porządek w domowym budżecie

Słońce świeci coraz mocniej, więc czas umyć okna, przygotować rower i zrobić porządek z zimowymi ubraniami. Zbliżająca się wiosna to także dobry moment, aby uporządkować swoje finanse. Jeśli zastanawiasz się, jak to zrobić, to mam dla ciebie naprawdę łatwy sposób.

Organizacja domowego budżetu pozwoli ci wreszcie dowiedzieć się, gdzie uciekają twoje pieniądze, wygospodarować środki na oszczędności i wreszcie połapać się w tym, co masz, ile zarabiasz i ile masz długów. W jedną sobotę nie posprzątasz całego mieszkania, tak samo, porządki w budżecie warto podzielić sobie na etapy.

Domowy budżet – organizacja

Etap I – wiesz, ile masz

Najpierw podsumuj wszystkie pieniądze, które posiadasz: gotówkę, saldo na koncie, na rachunku maklerskim, oszczędności ulokowane na lokacie czy kontach oszczędnościowych. Oczywiście nie ma sensu, żebyś spisywał cały swój majątek (wartość samochodu, mieszkania, mebli, ubrań czy sprzętu domowego). Najważniejsze są pieniądze, z których możesz skorzystać w każdej chwili.

Następnie spisz wszystkie swoje długi: saldo kredytu hipotecznego, kredytów i pożyczek gotówkowych, sprzęt na raty, zadłużenie na karcie kredytowej, pieniądze pożyczone od rodziny i znajomych.

Teraz od swoich oszczędności odejmij długi. Jeśli zadłużenie przewyższa to, co masz, to wtedy musisz wdrożyć plan wyjścia ze spirali długów. Jesteś na plusie? Czytaj dalej.

Gotowe? Zakończyłeś właśnie pierwszy etap porządków. Zatem przejdźmy do kolejnego.

Prowadzenie domowego budżetu

Etap II - wiesz, ile wydajesz

Już wiesz, w jakiej sytuacji finansowej jesteś. Teraz musisz wziąć pod lupę swoje wydatki. Jeden z wykładowców na mojej uczelni spisywał każdy swój najmniejszy wydatek przez 40 lat i w tym widział sukces swojej doskonałej kondycji finansowej. Ty rób to tylko przez miesiąc, aby zorientować się, gdzie uciekają twoje pieniądze. Wydatki podziel na:

  • Stałe wydatki, z których nie możesz zrezygnować: opłaty za mieszkanie, szacunkowe wydatki na jedzenie, paliwo, bilety miesięczne, opłaty za szkołę i przedszkole dzieci, raty kredytów.
  • Mniej ważne wydatki stałe: karnet na siłownię, abonament za telewizję, dodatkowe zajęcia dzieci, średnie wydatki na ubrania.
  • Zachcianki: bilety do kina, obiady na mieście, spontaniczne zakupy(ubrania, kosmetyki, gadżety, zabawki dla dzieci, słodycze, imprezy).

Zsumuj kwoty w każdej z kategorii. Osiągnąłeś cel, czyli wiesz, bez jakiej kwoty miesięcznie nie jesteś w stanie się obyć i ile pieniędzy wydajesz na zachcianki. Pamiętaj, że nie każda przyjemność, którą sobie sprawisz, to marnotrawstwo i zbędny wydatek. Ja tak mam z jedzeniem na mieście. Co miesiąc mogłabym pewnie sporo zaoszczędzić, ale próbowanie nowych smaków w restauracjach sprawia mi ogromną przyjemność i nie zamierzam z tego zrezygnować. A ty masz na sumieniu takie wydatki? Bądź spokojny, dopóki twoja sytuacja finansowa ci na to pozwala, to nie ma w tym nic złego.

Etap III – zacznij oszczędzać

Oczywiście nie możesz sobie pozwolić na beztroskie wydatki, jeśli nie masz oszczędności. Ostatni, ale najważniejszy cel to wygospodarować albo zwiększyć środki na oszczędności.

Najlepsze sposoby na porządek w domowym budżecie

Jeśli twoje dochody wciąż przewyższają wydatki, to jesteś w bardzo dobrej sytuacji. Pamiętaj, że w najbardziej nieoczekiwanym momencie może się ona zmienić (np. ktoś z twojej rodziny zachoruje lub straci pracę). Tym bardziej powinieneś się zabezpieczyć i zacząć oszczędzać wolne środki. W ten sposób zbudujesz sobie fundusz, która przyda się w finansowo gorszych momentach (sprawdź, jak zbudować poduszkę finansową). A co zrobić, gdy musisz ograniczyć wydatki? Polecam ci przeczytać tekst o najlepszych sposobach na życiowe oszczędności.

Mam nadzieję, że te wskazówki pozwolą ci łatwiej zapanować nad uciekającymi pieniędzmi oraz wygospodarować środki na oszczędności. Właśnie dlatego opłaca się prowadzić domowy budżet.

 

Dodano:
06 Mar 2017

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły