Najniższe oprocentowanie

  • 03 Mar 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zazwyczaj kiedy porównujesz koszty pożyczek, to skupiasz się głównie na oprocentowaniu kredytu. Po części masz rację, jest to jeden z najważniejszych parametrów kredytu, choć nie jedyny, jaki mi znaczenia dla całkowitego kosztu zaciągniętego zobowiązania finansowego. W jaki sposób znaleźć ofertę z najniższym oprocentowaniem kredytu? Zobacz, czy aby na pewno powinieneś się skupiać wyłącznie na tym elemencie składowym kosztów kredytowych.
Najniższe oprocentowanie

Oprocentowanie kredytu - co to jest?


Oprocentowanie kredytu to najprościej mówiąc procentowy wskaźnik kosztu, jaki będziesz musiał ponieść, jeśli zdecydujesz się na dany kredyt. W odpowiednich proporcjach zostanie on doliczony do każdej z rat kredytu. Można zatem powiedzieć, że w dużej mierze to właśnie od oprocentowania kredytu zależna jest wysokość miesięcznych rat, a także całkowity koszt pożyczki. Najbardziej korzystne są oczywiście oferty z jak najniższym oprocentowaniem kredytu. Wówczas dla banku musisz oddać jak najmniej. Jeśli zwracasz uwagę wyłącznie na samo oprocentowanie, to możesz dać się niemile zaskoczyć. W przypadku niektórych pożyczek, np. kredytu mieszkaniowego, dodatkowe koszty mogą mieć większy wpływ na koszt kredytu aniżeli oprocentowanie. 

W większości przypadków oprocentowanie kredytu nie podlega necjocjacjom. Zdarza się, że banki zgadzają się na obniżenie marży, czyli jednej z części składowych oprocentowania.

Sprawdź, czy wiesz wszystko o RRSO! >>


Co wpływa na wysokość oprocentowania kredytu? 

Zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób banki wyznaczają oprocentowanie kredytu hipotecznego bądź innej z form pożyczki? Nie robią tego wedle własnego uznania. Na oprocentowania składa się bowiem marża kredytu oraz stawka referencyjna. O ile ta pierwsza część zależy od banku, o tyle stawka referencyjna to stopa procentowa transakcji ustalana przez rynek. Jej wysokość zmienia się co trzy miesiące. To właśnie stawka referencyjna stanowi podstawę każdego kredytu. Jeśli więc zauważasz, że oprocentowanie kredytu hipotecznego 2020 znacząco zmalało, to właśnie dlatego, że obecnie mamy do czynienia z niskimi stopami procentowymi.


Oprocentowanie kredytu - co jeszcze ma znaczenie?

Na wysokość oprocentowania wpływają także inne czynniki, takie jak:

  • waluta w jakiej ma zostać udzielony kredyt,
  • okres kredytowania,
  • wysokość wkłady własnego.

Zazwyczaj im wyższy wkład własny, tym niższe oprocentowanie. Jeśli zaś chodzi o kredyt hipoteczny w innej walucie to w chwili obecnej najniższe oprocentowanie jest kredytów we frankach szwajcarskim (CHF). W tym przypadku kredyty poniżej 3% proponuje m.in. Raiffeisen Bank, GE Bank Mieszkaniowy i MultiBank. Warto jednak na bieżąco śledzić oferty poszczególnych banków, gdyż sytuacja na rynku kredytowym zmienia się dynamicznie 

Oprocentowanie kredytu ma duże znaczenie dla całościowego kosztu Twojego zobowiązania. Jeśli chcesz je nieco obniżyć, możesz wybrać kredyt w innej walucie bądź wpłacić wysoki wkład własny. Pamiętaj jednak, że najniższe oprocentowanie kredytu nie zawsze oznacza, że będzie on najtańszy. Dobrze jest sprawdzić także pozostałe parametry kredytu, a przede wszystkim skupić się na RRSO. 

Dodano:
03 Mar 2020

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

Zobacz również inne poradniki

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły