Najważniejsze zmiany w podatkach dla firm w 2019 r.

  • 22 Lut 2019
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zobacz, co ważnego dla twojej firmy zmieniło się w tym roku w podatkach.
Najważniejsze zmiany w podatkach dla firm w 2019 r.

Zmiany w podatkach dla firm zaszły również w 2019 r. Nowe składki ZUS, niższy CIT i rozliczenie PIT-u przez internet to główne modyfikacje, które musisz znać, jeśli prowadzisz firmę. Już teraz sprawdź, co się zmieniło w podatkach w 2019 roku!

2019 rok to spory przełom w systemie podatkowym. Kilka dni temu pisałam o zmianach, które dotyczą osób zatrudnionych na umowie o pracę, zlecenie czy dzieło. Ale jeśli ty prowadzisz działalność gospodarczą, to również musisz zachować czujność! Zapoznaj się z największymi zmianami w podatkach.

Małe firmy w innych źródłach przychodów

Jeśli prowadzisz firmę w formie działalności nierejestrowanej na małą skalę i w żadnym miesiącu w roku nie osiągasz przychodów wyższych niż 1 050 zł (połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę), to możesz je rozliczyć w formularzu PIT jako inne źródła przychodów. Oznacza to, że nie musisz martwić się o rejestrację swojej działalności ani odprowadzać składek do ZUS.
Pamiętaj, że jeśli w danym miesiącu twój przychód przekroczy 1 050 zł, to będziesz musiał zarejestrować działalność.

Nowe składki ZUS na 2019 r.

Jeżeli w 2019 r. roczny przychód twojej firmy nie przekroczy 63 tys. zł, to wysokość składek ZUS będzie zależała właśnie od kwoty przychodu. Pamiętaj jednak, że co roku ten limit prawdopodobnie będzie się zmieniał, bo zależy od kwoty minimalnego wynagrodzenia za płacę.
Najbardziej zyskają na tym małe przedsiębiorstwa, które do tej pory musiały płacić stałą, ryczałtową kwotę (1 228 zł). Teraz składki będą naliczane bardziej sprawiedliwie. Pierwotnie pomysł zakładał, aby limit był określony względem miesięcznych przychodów, ale wykluczałoby to firmy, które sezonowo zarabiają dużo więcej niż przez resztę roku.

PIT – zmiany dla rolników

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach społecznych rolników wprowadziła umowę o pomocy przy zbiorach. Reguluje ona zasady zatrudniania osób, które rolnicy zatrudniają sezonowo, podczas zbiorów. Dochód uzyskany w ten sposób trzeba będzie oczywiście opodatkować. Zatrudniony pomocnik będzie musiał zapłacić 18 proc. podatek PIT, a rolnik będzie musiał wykazać przychód w formularzu PIT-11.

e-PIT dla przedsiębiorców od 2020 r.

Z rozliczenia przez urząd skarbowy mogą na razie skorzystać tylko pracownicy. (przeczytaj więcej o nowych zasadach rozliczenia PIT w 2019 r.). Usługa „Twój e-PIT” będzie dostępna dla przedsiębiorców dopiero w przyszłym roku, czyli rozliczyć się za 2019 r.

Uzupełniony PIT-36, PIT-36L i PIT-28 pojawi się uzupełniony w Portalu Podatkowym. Ty będziesz mógł zaakceptować go bez zmian, wprowadzić poprawki (np. wskazać organizację, której przekażesz 1 proc. podatku) albo nie zaakceptować i rozliczyć wszystko samemu. To naprawdę spore ułatwienie!

Niższy CIT dla małych firm

Małe firmy, czyli takie, których przychody wynoszą do 1,2 mln euro rocznie do tej pory musiały odprowadzać CIT w wysokości 15 proc. W tym roku stawka CIT została znacznie obniżona i wynosi teraz 9 proc. dochodów.
Musisz jednak wiedzieć, że od następnego miesiąca lub kwartału, w którym przekroczysz ustawowy limit, musisz odprowadzać standardową stawkę 19 proc. Niestety nie tylko od nadwyżki, ale od całej kwoty dochodów.

Exit tax – podatek od przeprowadzki

Od 1 stycznia 2019 r. na mocy unijnej dyrektywy ATAD został wprowadzony nowy podatek – exit tax, czyli opłata od niezrealizowanych zysków. Dotyczy to firm, które przenoszą swój majątek. Inicjatywą rządu było rozszerzenie grupy opodatkowanej w ten sposób także o osoby fizyczne. Dlatego nawet gdy nie masz firmy, a zmieniasz rezydencję podatkową, to musisz zapłacić. W praktyce jest to opłata, którą trzeba uregulować dlatego, że pozbawiasz polskie państwo możliwości opodatkowania twoich dochodów.

Rezydencja podatkowa

To miejsce zamieszkania, stosowane dla celów podatkowych. O tym, w którym kraju jesteś rezydentem podatkowym decyduje spełnienie jednego z warunków:

  • pobyt w danym kraju dłużej niż 183 dni w roku,
  • powiązania ekonomiczne (np. stała praca),
  • powiązania personalne (np. zamieszkująca w danym kraju rodzina).

Stawka exit tax to 19 proc. (dla firm i osób fizycznych) albo 3 proc., jeśli opodatkowujesz przychód, a nie dochód (np. jeśli rozliczasz się ryczałtem). Podatek musisz zapłacić tylko wtedy, gdy jesteś polskim rezydentem przez co najmniej 5 lat przed wyjazdem (w okresie 10- letnim).

Ważne jest, że podatek liczysz tylko od wartości swoich udziałów w spółkach, akcji i innych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych czy tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych. Nie musisz się więc obawiać, że opodatkowane zostanie twój majątek w postaci oszczędności czy nieruchomości.

Objęci „podatkiem od wyjścia” będą tylko te osoby fizyczne, których wartość majątku przekracza 4 mln zł. W przypadku firm zapłacić musi każdy.

Wybraliśmy dla ciebie: Przydatne artykuły o finansach w firmie

Nowy podatek – bogaci dla niepełnosprawnych

Trend „odebrać bogatym i przekazać biednym” rozwija się w najlepsze. Wprowadzono nowy fundusz wsparcia dla osób niepełnosprawnych, który mają zasilać osoby, których roczny dochód przekroczy 1 mln zł. Będą oni musieli zapłacić dodatkowo 4 proc. podatku od nadwyżki pow. 1 mln zł dochodów, zadeklarowanych na PIT-36, PIT-36 L, PIT-38 i PIT-40 A.
Co ważne, nowy podatek obowiązuje dla dochodów, osiąganych już w tym roku, ale trzeba będzie odprowadzić go dopiero w rozliczeniu w 2020 r.

Nowa ulga podatkowa na innowacje – innovation box

Ministerstwo Finansów chce również zmotywować przedsiębiorstwa do zwiększenia wydatków na zmiany, dlatego rozszerza ulgę na badania i rozwój. Niższą stawką (5 proc. zamiast 19 proc.) będą opodatkowane dochody, uzyskane z praw własności intelektualnej. Są one związane głównie z: patentami, wzorami przemysłowymi, wzorami użytkowymi, prawami do programu komputerowego i innymi prawami autorskimi.

Warunkiem skorzystania z ulgi będzie osiąganie dochodów z tego tytułu, ale także fakt, że firma prowadzi działalność badawczo-rozwojową związaną z wytworzeniem, rozwojem i ulepszaniem składnika własności indywidualnej.

Najlepsze kredyty dla firm – porównaj >>

Kryptowaluty – zmiany w podatku

Jeśli handlujesz kryptowalutami, to ważną dla ciebie informacją będzie to, że od tego roku obowiązuje nowa, stała stawka podatku dla dochodów osiąganych z tego tytułu i wynosi ona 19 proc. Musisz także wiedzieć, że przychody te musisz zaliczyć do przychodów z kapitałów pieniężnych, jeśli korzystasz z PIT-u albo do zysków kapitałowych, jeśli z CIT-u.

Do 30 czerwca 2019 r. nie musisz płacić podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), związanych z obrotem walutami wirtualnymi. Zmiana jest tylko tymczasowa, więc już w lipcu sprawdź, czy coś się nie zmieniło w przepisach.

Trudno stwierdzić, czy sytuacja związana z podatkami dla przedsiębiorstw zmieni się na lepsze czy gorsze. Zyskają na pewno mali przedsiębiorcy, a stracą najbogatsi.

Napiszcie w komentarzach, co sądzicie o tym zmianach dla waszych firm!


 

Dodano:
22 Lut 2019

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły