Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Nie daj się jesiennej aurze - pomyśl o wakacjach

Fot.

Przed nami kilka miesięcy, które z pewnością nie kojarzą się z wakacjami i podróżowaniem. Jednak mimo tego, że okres urlopowy dobiegł końca, warto abyś zaczął już planować swoje przyszłe podróże, możesz dzięki temu zaoszczędzić znaczącą sumę. Wprowadziłam kilka rozwiązań, które wspierają budżet i sprawiają, że podróżowanie nie jest obciążeniem dla domowych finansów. Sprawdź jak możesz tego dokonać.

We wcześniejszych artykułach z jesiennej serii pisałam o błędach, które popełniamy próbując oszczędzać oraz o tym, jak stworzyć budżet. Teraz możesz już zacząć konkretnie działać. Aby jesienna aura zbyt silnie nie wpłynęła na Twoje samopoczucie przenieś się myślami w gorące rejony naszej planety i zaplanuj wymarzoną wakacyjną podróż, już teraz. Poprawi ci się humor i zaoszczędzisz pieniądze.

Jakie opcje możesz zaplanować, aby zaoszczędzić na drogich podróżach?

  • Wybierz kierunek swojej podróży wcześniej, pozwoli ci to na najlepsze zorganizowanie budżetu, wybór miejsca, w którym się zatrzymasz, a przede wszystkim zorientujesz się na czym możesz zaoszczędzić w danym miejscu i czego możesz się tam spodziewać.
  • Regularnie sprawdzaj ceny walut, którymi będziesz się posługiwał, dzięki tej praktyce kupisz walutę po najkorzystniejszej cenie. Kolejną zaletą takiego działania jest regularność zakupu, nie musisz od razu wymieniać całej kwoty, która będzie ci potrzebna, a zarazem nie odczujesz, że nadwyręża to twój budżet.
  • Zdecyduj czy jedziesz na własną rękę czy wybierzesz biuro podróży. Porównując oferty biur podróży z przygotowaniem wakacji na własną rękę, znajdziesz dla siebie najbardziej opłacalną z możliwości. Kupując wycieczki z dużym wyprzedzeniem możesz liczyć na tańsze oferty.

R E K L A M A

  • Sprawdź najwygodniejsze i najbardziej opłacalne sposoby transportu. Kupując wcześniej bilety lotnicze możesz zaoszczędzić co najmniej połowę pieniędzy, niż bukując ten sam lot tydzień przed. Tak samo jest w przypadku innych środków transportu. Przykładowo kupując bilet w październiku na lot, który odbędzie się w sierpniu zapłacisz 200 zł, gdy na ten sam lot zdecydujesz się miesiąc przed podróżą, zapłacisz 890 zł.
  • Wyszukaj miejsce, w którym się zatrzymasz, jeśli to zrobisz jest większe prawdopodobieństwo, że będzie spełniało wszystkie twoje wymagania. Będziesz miał pewność, że chcąc zarezerwować konkretny pokój lub domek nie będzie on już zajęty. Dodatkowo dzięki temu będziesz miał czas, aby przemyśleć czy rezerwacji dokonasz w 6. gwiazdkowym hotelu, na polu namiotowym najbliżej plaży czy może zatrzymasz się u miejscowej rodziny, która akurat wynajmuje w tym czasie pokój.

Planowanie podróży z wyprzedzeniem to nie tylko oszczędność pieniędzy, dzięki temu, że masz więcej czasu możesz dokładnie zaplanować również aspekty związane z bezpieczeństwem na wakacjach. Zwolennicy last minute, są w mniej komfortowej sytuacji, tak jest przede wszystkim w przypadku gdy wybierasz się np. w egzotyczną podróż, która poza wymianą waluty wiąże się z wykonaniem szczepień oraz wyrobieniem potrzebnych dokumentów. Kolejną zaletą zaplanowania wakacji jesienią jest oderwanie się od jesiennej aury za oknem. Pamiętaj, że podróże są metaforyczną inwestycją na całe życie, jednak inwestuj w nie mądrze, wyjazd w pośpiechu bez dobrej organizacji może cię dużo kosztować.

Jeśli jednak chcesz wyjechać już jesienią lub zimą, a nie zaplanowałeś tego wcześniej, w następnym artykule z serii jesiennych oszczędności dowiesz się jak możesz zaoszczędzić na podróżach w tym czasie.