Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Nie daj się okraść na wakacjach

Fot.

Zarezerwowałeś już wymarzony urlop, a może właśnie pakujesz walizki? Żeby podczas wakacji nie narobić sobie kłopotów finansowych, warto zadbać o bezpieczeństwo w podróży. Na co zwrócić uwagę? Przeczytaj mój poradnik, a w czasie wakacji na pewno nic cię nie zaskoczy.

Wiesz już pewnie, że należy umieszczać pieniądze w różnych miejscach w bagażu i nie nosić przy sobie zbyt dużej ilości gotówki. Jest jednak mnóstwo sytuacji, o których nie pamiętasz lub nie masz pojęcia. Tam ryzyko kradzieży jest najwyższe.

Kradzież na wakacjach – na co uważać?

1. Wybieraj płatności bezgotówkowe. Złodziej bez problemu wyrwie ci pieniądze czy zmusi cię do oddania gotówki. Bardzo łatwo będzie mógł ją wydać. Bezpieczniejszymi formami płatności są karty. Możesz płacić swoim standardowym plastikiem do konta złotówkowego, ale pamiętaj, że za każdym razem będziesz ponosić koszty przewalutowania. Jeśli wyjeżdżasz na dłużej, to możesz założyć sobie konto walutowe i płacić kartą w euro, dolarach czy funtach. Możesz czuć się bezpiecznie, płacąc także kartą kredytową. Jeśli ktoś ukradnie ci plastik, to po pierwsze będzie musiał znać PIN, a po drugie, gdy jednak uda mu się zapłacić, to możesz łatwo odzyskać środki, korzystając z usługi chargeback.

Co to jest chargeback?
Jest to procedura, która umożliwia odzyskanie środków, które zostały błędnie pobrane w wyniku kradzieży czy błędu technicznego. Ty składasz reklamację, a resztę załatwia bank, zwracając się do organizacji płatniczej, która wydała kartę.

2. Załóż konto pomocnicze. Jeśli wszystkie pieniądze trzymasz na jednym rachunku, to warto przed wyjazdem założyć sobie konto pomocnicze z kartą. W trakcie podróży możesz co kilka dni zasilać je niewielką kwotą. Jeśli rabuś połasi się na plastik i zmusi cię do podania PIN-u, to przynajmniej nie stracisz wszystkich swoich oszczędności.

3. Zmień PIN na trudny. Może to banał, ale jeśli PIN do twojej karty to 1234, to najwyższy czas go zmienić. Możesz łatwo i szybko to zrobić za pomocą swojej bankowości internetowej. Nie używaj też daty swoich urodzin (złodziej łatwo się go domyśli, jeśli zdobędzie twój portfel razem z dowodem osobistym). Jeśli bierzesz ze sobą kilka plastików, to pamiętaj, aby każdy z nich był zabezpieczony innym PIN-em.

4. Weź fałszywy portfel. W podbramkowych sytuacjach, gdy przestępca zacznie grozić nożem warto przygotować sobie na niego wabik. Jeśli masz w domu nieaktualny dokument tożsamości, karty czy stare banknoty (np. te sprzed denominacji), to warto stworzyć fałszywy portfel, który będziesz mógł oddać złodziejowi.

5. Uważaj, gdzie trzymasz gotówkę. Bardzo złym pomysłem jest noszenie gotówki w tylnej kieszeni spodni. Podczas spaceru, szczególnie w zatłoczonym mieście, kieszonkowiec bardzo łatwo może wyjąć łup. Podobnie może być, gdy schowasz portfel do kurtki i powiesisz ją na oparciu krzesła (np. w restauracji). Wtedy wystarczy, że złodziej usiądzie tyłem do ciebie i niepostrzeżenie wyciągnie wartościowy przedmiot.

6. Nie wyciągaj grubego pliku pieniędzy. Oczywiście wiesz, że głupotą jest pokazywanie, jak dużo gotówki posiadasz. Ale czy zdarzyło ci się w podróży przeliczać banknoty po wyjściu z kantoru czy banku? To już jest sygnał zachęcający złodzieja. Wtedy z łatwością może zaobserwować, gdzie chowasz gotówkę i przy najbliższej okazji ją ukraść.

Ubezpieczenie od kradzieży – czy warto?

Planujesz stosować wszystkie środki ostrożności, ale wciąż obawiasz się kradzieży? Nikt ci nie da gwarancji bezpieczeństwa, ale możesz zabezpieczyć się przed negatywnymi skutkami kradzieży. Wypłatę odszkodowania w przypadku kradzieży oferuje ubezpieczenie podróżne. Jego zakres może obejmować nie tylko zwrot kosztów z tytułu kradzieży gotówki, ale także całego bagażu także podczas powodzi, lawiny, deszczu lub pożaru. Warto zapłacić kilkadziesiąt złotych składki, żeby móc spokojnie wypoczywać.

Kradzież na wakacjach – co zrobić?

W przypadku, gdy twoje dokumenty zostaną ukradzione, musisz udać się do najbliższego konsulatu RP. Otrzymasz tam tymczasowy paszport, który umożliwi powrót do Polski. Pod ten sam adres musisz udać się, gdy stracisz gotówkę czy karty. Konsul pomoże ci skontaktować się z rodziną czy przyjaciółmi w Polsce, aby mogli przekazać ci pieniądze. Jeśli nie będzie innej możliwości, to twoi bliscy mogą wpłacić je na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a konsul wypłaci ci gotówkę. W ekstremalnych sytuacjach może on ci nawet pożyczyć pieniądze na powrót do kraju, które oczywiście będziesz musiał potem zwrócić.

Oprócz delektowania się pięknymi, wakacyjnymi widokami, pamiętaj, aby mieć oczy dookoła głowy. Kradzież na wakacjach pewnie zaburzy ci spokojny wypoczynek. Po prostu pamiętaj o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa i unikaj ryzykownych miejsc - samotnych spacerów po zmroku i wyludnionych uliczek. A w zatłoczonych atrakcjach turystycznych zawsze trzymaj najważniejsze rzeczy przed sobą. Wciąż niezastąpiona jest saszetka, którą wieszamy na szyi i umieszczamy pod koszulką.


Podobne artykuły