Nie daj się zwieść reklamie

  • 22 Lis 2019
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Interesuje Cię najlepszy kredyt gotówkowy i zastanawiasz się czyją ofertę wybrać? Z każdej strony docierają do Ciebie informacje z reklam o najniższym oprocentowaniu, braku prowizji i opłat? Zanim dasz się skusić na padające w reklamach „zera”, sprawdź, na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę.
Nie daj się zwieść reklamie

Głównym założeniem reklam jest wzbudzenie w jej odbiorcy jak największego zainteresowania. Zerowe oprocentowania, prowizje i brak dodatkowych opłat zawsze ucieszą nasze oko. Jeśli zdecydujesz się już na konkretny kredyt gotówkowy, nadejdzie moment złożenia wniosku, a po pozytywnej weryfikacji podpisanie umowy. Warto ją dokładnie przeczytać - dzięki temu unikniesz zaskoczenia spowodowanego np. zmiennym oprocentowaniem, które z „0 proc.” z reklamy zmieni na wyższe koszty niż te, których się można było spodziewać.

Ile naprawdę kosztuje kredyt gotówkowy?

Reklamy produktów finansowych najczęściej wskazują na promocyjne oprocentowanie oraz prowizję. Jednak na koszt kredytu składa się o wiele więcej czynników. Oto te, na które musisz zwrócić uwagę, jeśli chcesz wiedzieć, ile naprawdę będzie kosztowało Cię pożyczenie pieniędzy.

  • Oprocentowanie nominalne. Jest jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze kredytu konsumpcyjnego. Banki nie mogą ustalić wysokości oprocentowania powyżej określonego progu. Ten z kolei jest obliczany jako suma stopy referencyjnej NBP i 3,5 punktów procentowych. W 2019 roku odsetki nie mogą przekroczyć 10 proc. w skali roku.
  • Prowizja. Kolejny istotny parametr przy wyborze kredytu to prowizja, która jest pobierana przez banki jako jednorazowa opłata. To właśnie zerową prowizją banki lubią się chwalić w swoich reklamach. Jednak w zamian za jej brak mogą wymagać np. ubezpieczenia kredytu. W takiej sytuacji zwróć uwagę na koszty prowizji, którą zapłacisz jednorazowo i to, ile wyniesie Cię koszt ubezpieczenia płaconego co miesiąc, przez cały okres trwania kredytu. Coraz częściej spotkać się można także z ofertą prowizji 0% w przypadku, gdy wniosek o kredyt gotówkowy złożony zostanie online, a nie w oddziale banku. W tym przypadku „haczykiem” jest zwykle maksymalna kwota zaciąganego w ten sposób zobowiązania, która jest znacznie niższa od tej, o którą można wnioskować w placówce.
  • Cena ubezpieczenia. Ubezpieczenie kredytu zazwyczaj nie jest obowiązkowe i często wiąże się ono z dużymi opłatami. Może jednak uchronić przed koniecznością spłacania Twoich zobowiązań przez Twoją rodzinę i bliskich. Jeśli zdecydujesz się na polisę, sprawdź wszystkie warianty i możliwości, które proponuje bank. Najczęściej ubezpieczyć można się od takich zdarzeń jak czasowa niezdolność do pracy lub jej utrata, poważne zachorowanie, hospitalizacja lub śmierć.

Jeśli chcesz wiedzieć, ile będzie kosztować dany kredyt gotówkowy, kalkulator rat powinien Ci w tym pomóc. Pamiętaj, że wartości pokazane w kalkulatorze mogą się różnić od ostatecznych warunków zaoferowanych Ci przez bank.

  • Pozostałe opłaty. Naliczanie takich opłat jak te za rozpatrzenie wniosku kredytowego czy udzielenie kredytu, są coraz rzadziej stosowane przez banki. Jednak zwróć na to swoją uwagę, aby nie okazało się, że powiększą one całkowitą sumę zobowiązania.

Wszystkie wymienione wyżej opłaty stanowią całkowity koszt kredytu, który w ujęciu rocznym nazywa się rzeczywistą roczną stopą oprocentowania RRSO. Podawanie jej w reklamach kredytów do kwoty 255 550 zł jest obowiązkowe.

Oprócz tego reklama powinna zawierać przykład reprezentatywny. Jest to symulacja kosztów zobowiązania o danej wysokości, która wskazuje całkowitą kwotę kredytu, sumę do spłaty, wysokość prowizji, RRSO, oprocentowanie, liczbę rat oraz ich wysokość.

Jak banki reklamują kredyty gotówkowe?

Możemy spotkać się z trzema metodami próby nakłonienia nas za pomocą reklamy do produktu finansowego:

  • bank wprowadza do swojej oferty nowy produkt (metoda pionierska),
  • bank odróżnia swój produkt od tych, które znajdują się w konkurencyjnych instytucjach (konkurencyjna),
  • bank przypomina nam o istnieniu jakiegoś produktu i o tym, że w najbliższym czasie może się nam przydać (przypominająca).

Jeśli zainteresowała Cię reklama kredytu, zanim z niej skorzystasz, sprawdź także inne oferty. Możesz w tym celu skorzystać z naszego kalkulatora kredytów gotówkowych na rok 2019. Po wpisaniu kwoty zobowiązania, oprocentowania i okresu spłaty poznasz dokładnie wysokość miesięcznej raty. Dodatkowo nasi eksperci przedstawią Ci najlepszą ofertę, jaka aktualnie dostępna jest na rynku.

Zapamiętaj, że reklama ma Cię zachęcić i nie jest w żaden sposób wiążąca, a najważniejsze jest to, co znajdzie się w Twojej umowie kredytowej. W przypadku gdy nie zauważysz czegoś, co wyda Ci się podejrzane, masz prawo odstąpić od umowy w ciągu 14 dni.

Podobne artykuły