Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Nie kupuj ubezpieczenia w ciemno

Fot.

Za chwilę rozpocznie się rok szkolny, a ty wybierzesz się na pierwszą wywiadówkę do swojego dziecka. Jedną z kwestii o których będziecie rozmawiać, to wykupienie ubezpieczenia NNW dla twojego dziecka. Nie jest ono obowiązkowe, ale dla bezpieczeństwa swojej pociechy warto skorzystać z tego typu polisy.

Zgodnie z danymi podanymi przez System Informacji Oświatowej w roku szkolnych 2015/2016 w polskich szkołach doszło do 71 tys. wypadków! Zginęło w nich aż dziesięcioro dzieci. W 40 proc. przypadków do nieszczęśliwych zdarzeń dochodzi na zajęciach wychowania fizycznego.

Ubezpieczenie dziecka – co musisz wiedzieć?

Przede wszystkim, ubezpieczenie dziecka w szkole, ani ogólnie ubezpieczenie dziecka od następstw nieszczęśliwych wypadków nie jest obowiązkowe. Pamiętaj, że na wywiadówce wcale nie musisz płacić składki, nawet gdy nauczyciel mocno cię do tego zachęca. Choć taką umowę nazywa się „ubezpieczeniem szkolnym”, to ochrona trwa nie tylko podczas pobytu w placówce edukacyjnej. Nieważne, czy twojemu dziecko coś się stanie podczas pobytu na lekcjach, na przerwie, na wycieczce czy w domu, ma prawo do odszkodowania.

R E K L A M A

Ubezpieczenie NNW – czy warto?

Dobrze wiesz, że dzieci nie spędzają czasu w szkole tylko w ławce podczas zajęć lekcyjnych. Są narażone na wiele niebezpieczeństw - na przerwach, na korytarzu, w drodze do szkoły. Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków nie zabezpieczy małego ucznia przed zrobieniem sobie krzywdy, ale znacznie złagodzi jego skutki finansowe. Zamiast martwić się o to, jak zapłacisz za leczenie i rehabilitację po wypadku, będziesz mógł skupić się na opiece nad dzieckiem. Dlatego właśnie warto wykupić ubezpieczenie NNW.

Ubezpieczenie NNW dziecka – jakie mamy alternatywy?

Większość rodziców ubezpieczających swoje dzieci za pośrednictwem szkoły nie zna warunków umowy, tylko „dla świętego spokoju” opłaca składkę. A gdy zdarzy się wypadek, to mają pretensje do nauczycieli czy ubezpieczyciela, że odszkodowanie jest bardzo niskie albo nie obejmuje urazu, który dotknął ucznia. Warto więc w tym roku samemu wybrać ubezpieczenie dla dziecka.

Ubezpieczenie dziecka – na co zwrócić uwagę?

Zanim wybierzesz konkretną polisę, pamiętaj aby sprawdzić następujące elementy:

1. Suma ubezpieczenia to maksymalna kwota świadczenia jaką może wypłacić ubezpieczyciel. Wysokość kwoty uzyskanej z ubezpieczyciela zależy również od doznanego uszczerbku na zdrowiu. W przypadku ubezpieczenia NNW, są one wyrażone procentowo. Im poważniejszy wypadek, tym ta wartość jest wyższa. Suma ubezpieczenia bezpośrednio przekłada się na wysokość otrzymanej rekompensaty. Załóżmy, że twoje dziecko złamało nogę, a taki uszczerbek stanowi 5 proc. sumy ubezpieczenia, która wynosi 50 tys. zł. Za taki wypadek otrzymasz więc 2,5 tys. zł odszkodowania.

2. Wysokość składki - właśnie tyle musisz płacić, aby ubezpieczyć swoje dziecko. Powinno być tak, że im więcej, płacisz tym szerszy jest zakres ochrony. Jednak towarzystwa ubezpieczeniowe także chcą zarobić, więc sprawdź, czy proponowane warunki są uczciwe i porównaj je z konkurencją. Pamiętaj, aby proponowana przez dany podmiot składka nie była znacząco niższa od średniej rynkowej. Wzbudza to podejrzenia, że możesz zostać oszukany.

3. Zakres ubezpieczenia - to zdarzenia, które jeśli wystąpią, to ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie. W przypadku ubezpieczenia NNW dziecka będzie to wypadek, skutkujący urazem. Polisa może obejmować nie tylko zadośćuczynienie, ale także zwrot całości lub części kosztów za pobyt w szpitalu i rehabilitację.

4. Wyłączenia z odpowiedzialności – to sytuacje, za które ubezpieczyciel nie zapłaci. W przypadku ubezpieczenia szkolnego, warto zwrócić uwagę, np. na to, czy dziecko chronione jest na zajęciach dodatkowych (np. na karate, akrobatyce czy piłce nożnej). Tam ryzyko wypadku jest jeszcze wyższe niż podczas szkolnych zajęć, więc trzeba o tym pamiętać, jeśli wychowujemy młodego sportowca.

Mimo że warunki ubezpieczenia mają czasami kilkanaście stron, to i tak warto się z nimi dokładnie zapoznać. W końcu chodzi o życie i zdrowie najważniejszego dla ciebie człowieka. Od tego roku więc nie zgadzaj się bezrefleksyjnie na polisę oferowaną przez szkołę, ale wybierz świadomie.

Podobne artykuły