Niedługo minie termin złożenia PIT-28. Jak to zrobić i do kiedy?

  • 20 Lut 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
PIT-28, czyli zeznanie, dotyczące przychodów opodatkowanych w formie zryczałtowanego podatku od przychodów ewidencjonowanych, można składać do 2 marca, a więc o prawie dwa miesiące wcześniej od pozostałych.
Niedługo minie termin złożenia PIT-28. Jak to zrobić i do kiedy?

Co obejmuje PIT-28?

PIT-28 to deklaracja przychodów z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej lub umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy czy innych umów o podobnym charakterze, rozliczanych poza działalnością gospodarczą (wynajem prywatny). Warto wiedzieć, że od tego zeszłego nie ma już obowiązku składania oświadczenia o wyborze sposobu opodatkowania. Znakiem dla urzędu skarbowego, na którą formę się zdecydowaliśmy, jest typ przelewu na mikrorachunek. W przypadku ryczałtu jest to PPE. Prawo do ryczałtu przysługuje przez całych dwanaście miesięcy.

PIT-28 nie dotyczy spółek innego typu niż cywilna lub jawna. Przy zeznaniu nie wykazuje się straty podatkowej. Można to zrobić jedynie w odniesieniu do okresu przed złożeniem oświadczenia o opodatkowaniu w formie ryczałtu.

Możesz:

  • rozliczyć PIT-28 za dochody za najem lub dzierżawę bez działalności gospodarczej,
  • składać PIT-28 z innymi zeznaniami,
  • opodatkować ryczałtowo przychody z najmu prywatnego, podczas gdy działalność gospodarcza opodatkowana jest na zasadach ogólnych (PIT-36).

Nie możesz:

  • rozliczać PIT-28, jeśli osiągasz dochody z najmu lub dzierżawy w ramach działalności gospodarczej,
  • złożyć PIT-28 z małżonkiem, nawet jeśli działalność jest wspólna (trzeba składać osobne zeznania), chyba że zeznanie dotyczy przychodu z najmu, podnajmu, dzierżawy lub poddzierżawy ryczałtem.

Rozliczenie nie jest jednak tak skomplikowane jak się wydaje. Wystarczy skorzystać z programu e-Pity 2019, który uwzględnia wszystkie ulgi i odliczenia.

Rozliczasz podatki na firmę? Sprawdź co powinieneś wiedzieć! >>

Prawo do ryczałtu – kiedy występuje, a kiedy nie

Prawo do ryczałtu nie występuje w kolejnym roku po złożeniu oświadczenia, jeśli podatnik przekroczy limit przychodu, wynoszący 250 tys. euro (nawet po przekroczeniu podatnik musi złożyć deklarację PIT-28 za dany rok). Prawo do ryczałtu możesz stracić także, gdy rozszerzysz działalność na czynności, których ryczałt nie obejmuje, jak również kiedy wykonujesz czynności na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, chyba że nie wynikają one ze specyfiki stanowiska.

Wybór formy zryczałtowanej dotyczy wszystkich wspólników spółki cywilnej lub jawnej, czyli nie miesza się w innymi formami opodatkowania.

Stawki ryczałtu w 2019 i 2020 r.

Jeśli przychody za czynsz najmu nie przekraczają 100 tys. zł, to stawka ryczałtowego podatku wynosi 8,5 proc. Powyżej 100 tys. stawka wzrasta do 12,5 proc. Ważne jest to, by płatność nastąpiła w określonych terminach, czyli do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu z pierwszym przychodem z najmu. Jeśli to było w grudniu, to termin kończy się wraz z rokiem podatkowym. Trzeba też pamiętać o prawidłowym opisywaniu przelewów, bo w konsekwencji można utracić prawo do ryczałtu.

Do przychodu z najmu nie liczą się opłaty za media czy czynsz do spółdzielni, chyba że umowa na to wskazuje inaczej.

Dodano:
20 Lut 2020

Zaktualizowano:
04 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły