Niższe oprocentowanie preferencyjnych kredytów studenckich

  • 20 Kwi 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
W związku z niedawną obniżką stóp procentowych potaniały wszelkie kredyty ze zmiennym oprocentowaniem. Dotyczy to także kredytów studenckich, gdzie oprocentowanie spadło do 0,27 proc. Wnioski można składać przez cały rok.
Niższe oprocentowanie preferencyjnych kredytów studenckich

Warunki preferencyjnego kredytu studenckiego

Kredyt studencki mogą dostać studenci przed 30. rokiem życia oraz doktoranci w wieku do 35 lat. Dopuszcza się też kandydatów, biorących udział w rekrutacji. Dzięki zmianom, które weszły w życie w styczniu 2019 r. wnioski składa się przez cały rok – także online. Nie ma znaczenia etap studiów – o kredyt może się ubiegać nawet student ostatniego roku niedługo przed zakończeniem edukacji wyższej. Banki mają 30 dni na decyzję.

Gdzie najlepiej trzymać pieniądze? Porównaj oferty kont młodzieżowych >>

Oprócz ograniczeń wiekowych jest też kwestia dochodu – nie może przekroczyć 2500 zł netto na osobę w gospodarstwie domowym. Spłatę poręczają rodzice lub jeśli ich dochody są niskie – BGK lub ARiMR. W przypadku tego pierwszego każda miesięczna transza będzie pomniejszona o prowizję w wysokości 1,5 proc. miesięcznie.

Kredyt studencki jest wypłacany w transzach po 400, 600, 800 lub 1000 zł na okres dziesięciu miesięcy w roku (rok akademicki bez wakacji). W obecnych warunkach za transze po 400 zł na 5 lat będzie się płaciło raty w wysokości 202 zł, a za transze po 1000 zł na 5 lat – raty w wysokości 507 zł. Na spłatę kredytobiorca ma dwa razy tyle lat, na ile pobierał środki, czyli do 12 lat. Zobowiązanie można też uregulować wcześniej. Przy wybitnych wynikach naukowych nawet połowa długu bywa umarzana.

Przez cały okres studiów i dwa lata po ich ukończeniu odsetki od zadłużenia spłaca państwo. Potem raty trzeba regulować samodzielnie. Przy aktualnych stopach oprocentowanie wynosi 0,27 proc., więc jest zaledwie symboliczne. Należy mieć jednak na uwadze, że raty mogą trochę wzrosnąć, jeśli Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych po ustabilizowaniu się sytuacji, związanej z epidemią koronawirusa.

Rozglądasz się za kredytem? Zobacz, ile naprawdę kosztuje utrzymanie studenta >>

Gdzie wziąć kredyt studencki?

Kredyt studencki dostępny jest w ofertach:

  • PKO BP – prowizja obniżona do 2 proc. przy założeniu konta;
  • Banku Pekao – najtańsza opcja, warunkiem jest założenie konta;
  • BPS (ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),
  • SGB-Banku (ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).

Prowizje są wypłacane z transz.

Stypendium socjalne

Studenci mogą równocześnie ubiegać się o stypendium socjalne. Dochód w rodzinie liczony jest w taki sam sposób jak w przypadku kredytu studenckiego, a cały proces jest szybszy. Limit dochodów określa rektor uczelni. Inne możliwe źródła wsparcia finansowego dla studenta to: zapomoga, stypendium za wyniki w nauce, stypendium rektora czy stypendium finansowane przez jednostkę samorządu terytorialnego lub stypendium dla osób niepełnosprawnych.

Dodano:
20 Kwi 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły