Niższy PIT już wkrótce. Zobacz, ile zyskasz dzięki obniżce podatku dochodowego z 18 do 17 proc.

 • 04 Mar 2020
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(3)
Niższa stawka PIT stała się faktem. Mimo że obowiązuje już od 1 października 2019 r., to dopiero od stycznia 2020 r. wynosi 17%. Ze zmian skorzysta ponad 25 mln podatników w Polsce, których roczny dochód nie przekracza 85 528 zł. Sprawdź, czy zmiany dotyczą także Ciebie i ile zyskasz dzięki obniżeniu stawki PIT.
Niższy PIT już wkrótce. Zobacz, ile zyskasz dzięki obniżce podatku dochodowego z 18 do 17 proc.

Obniżona stawka PIT do 17% oraz zwiększenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodu to po wprowadzeniu programu „Bez PIT dla młodych” kolejna propozycja rządu, która ma na celu zmniejszanie obciążeń podatkowych Polaków. Niższy PIT powoduje, że w naszych kieszeniach zostaje więcej pieniędzy. Zmiany od 1 października 2019 r. odczuli już zarówno pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę, jak i emeryci, czy osoby prowadzące działalność gospodarczą. Od stycznia 2020 r. wynagrodzenia będę jeszcze wyższe.

Czytaj także: Pracownicze Plany Kapitałowe – czy opłaca się na nich oszczędzać?

Kogo dotyczy Niższy PIT?

Jak oszacowało Ministerstwo Finansów z niższej stawki PIT 17% już korzysta nawet 25 mln Polaków, którzy rozliczają się z przychodów uzyskiwanych m.in.:

 • ze stosunku pracy, czyli zatrudnienia na umowę o pracę,
 • z zatrudnienia na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenia,
 • z działalności gospodarczej osób fizycznych, w tym w formie spółek osobowych,
 • z emerytury i renty,
 • z praw majątkowych.

Zmiany obejmują zatem wszystkich podatników, którzy rozliczają się według skali podatkowej, a nie jedynie wybraną grupę, jak ma to miejsce w przypadku stawki 0% dla pracowników do 26. roku życia.

Niższy PIT – szczegóły nowych przepisów podatkowych

Projekt „Niższy PIT” ma dwa główne założenia:

 • obniżkę PIT z 18 do 17%,
 • oraz podwyższenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów.

Niższy podatek dochodowy PIT cieszy, bo oznacza to, że zarabiamy więcej. Należy zaznaczyć jednak, że zmiany, które zaczęły obowiązywać jeszcze w 2019 r., dotyczyły obniżenia stawki podatku dochodowego jedynie do 17,75%, a. dopiero z początkiem 2020 r. stosuje się 17%. Próg dochodowy dla niższej stawki PIT to 85 528 zł. Po jego przekroczeniu dochody opodatkowane są stawką 32%.

A na czym polega podwyższenie kosztów uzyskania przychodu? Koszty te, jak sama nazwa wskazuje, to wszystkie wydatki, które ponosi podatnik w celu uzyskania przychodu. O koszty te zmniejsza się przychód, aby uzyskać dochód do opodatkowania. Od 1 października 2019 koszty uzyskania przychodu są wyższe, co także wpłynie na fakt, że mniej z naszego wynagrodzenia oddajemy fiskusowi.

Zobacz, jak zmieniły się koszty uzyskania przychodu.

Obecne koszty uzyskania przychodu Koszty uzyskania przychodu po zmianie
1335 zł
Roczne (jednoetatowcy)
3000 zł
Roczne (jednoetatowcy)
1668,72 zł
Roczne (jednoetatowcy, dojeżdżający)
3600 zł
Roczne (jednoetatowcy, dojeżdżający)
2002,05 zł
Roczne (wieloetatowcy)
4500 zł
Roczne (wieloetatowcy)
2502,56 zł
Roczne (wieloetatowcy, dojeżdżający)
5400 zł
Roczne (wieloetatowcy, dojeżdżający)

Źródło: Opracowanie na podstawie informacji opublikowanych przez Ministerstwo Finansów.

Chcesz poznać założenia zmian podatkowych 2019 w pigułce? Obejrzyj materiał promujący program „Niższy PIT” przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

Źródło: Materiał przygotowany przez Ministerstwo Finansów.

Nowa stawka PIT 17% – ile zyska pracownik?

Jeśli jesteś podatnikiem, zatrudnionym na umowę o pracę, to Twój zysk związany z obniżonym PIT wyniesie nawet kilkaset złotych rocznie. Przy niezmieniony wynagrodzeniu brutto możesz liczyć na wyższe miesięczne wynagrodzenie netto.

W przypadku minimalnego wynagrodzenia, które jeszcze w 2019 r. wynosiło 2 250 zł brutto, zysk podatnika wyniósł 39 zł miesięcznie. Natomiast zarabiający w miesiącu 4 765 zł brutto zyskują ok. 61 zł. To, ile zyskasz zależy od tego, ile zarabiasz.

Sprawdź na innych przykładach, ile więcej zostanie w Twoim portfelu.

Wynagrodzenie miesięczne brutto Zysk roczny
Minimalne wynagrodzenie brutto za pracę w 2019 r. 2 250 zł 472 zł
Prognozowane na 2019 r. średnie miesięczne wynagrodzenie brutto 4 765 zł 732 zł
Wynagrodzenie na poziomie rocznego limitu 85 528 zł 7 127,33 zł 976 zł

Źródło: Opracowanie na podstawie informacji opublikowanych przez Ministerstwo Finansów.
 

Obniżka PIT 17% - jak rozliczyć?

PIT 2020 rozliczamy za przychody uzyskane w minionym roku podatkowym, czyli 2019. Do końca lutego powinieneś otrzymać od pracodawcy PIT-11, żeby móc rozliczyć się z urzędem skarbowym. Im szybciej to zrobisz, tym szybciej otrzymasz zwrot podatku. Maksymalny czas otrzymania nadpłaconego podatku lub zwrotu z tytułu ulg podatkowych wynosi 3 miesiące od momentu złożenia zeznania podatkowego.

Mimo niższej stawki PIT łatwo możesz rozliczyć przez internet. To naprawdę proste. Wejdź na stronę www.podatki.gov.pl, zwewryfikuj swój PIT i wyślij go elektronicznie. Masz czas do 30 kwietnia 2020 r.

Dodano:
04 Mar 2020

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

3 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Bartosz Ekspert 26 września 2019
  Obnizenie podatkow PIT sie chwali, ale w wyniku obecnej dzialalnosci rzadu zwieksza sie inflacja i ogolne koszty zycia, co powoduje, ze te pare stow miesiecznie robi roznice nominalnie (widzimy wieksze wyplaty) ale realnie nic sie nie zmienia (wydajemy wiecej).
 • y x Ekspert 03 października 2019
  Rząd nie rozdaje banknotów bez pokrycia, tylko mające rezerwe w złocie, pozatym wdraża środki w postaci funduszów, a fundusze zawsze pochodzą z obrotu i podatku, więc to też środki wypracowane a nie syntetycznie wprowadzone np dodrukiem, lub zwiększeniem nominałów trzeba to rozumieć....
 • y x Ekspert 03 października 2019
  nie koniecznie w poprzednim roku dokupiono złota i zwiększono rezerwy,poza tym rząd nie dodrukował pieniędzy jak czyniono to w latach 80 ani nie zwiększył nominałów, a zwiększył ekonomiczną skuteczność podatku, odciążył koszty pracy, zwiększając wynagrodzenia netto z tego co było już w obrocie podobnie jak czyniły to kraje które w Europie rozwijały się przed nami np Niemcy lat 70 i 80 (zachodnie) Francja itd...

Podobne artykuły