Nowe dane BIG InfoMonitora: Polacy mają 80 mld zł długu

  • 26 Maj 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
BIG InfoMonitor udostępnił swoje statystyki na temat sytuacji finansowej Polaków w czasie pandemii. Rekordowy dług zanotowano u 63-latka z województwa lubelskiego, który powinien spłacić ponad 73 mln zł.
Nowe dane BIG InfoMonitora: Polacy mają 80 mld zł długu

Wzrost zadłużenia w czasie pandemii

Według danych BIG InfoMonitora w pierwszym kwartale bieżącego roku zaległości kredytowe i pozakredytowe Polaków wzrosły o ponad 2 mld zł,  liczba dłużników zwiększyła się niemal o 37 tys. osób (część zadłużonych w czasie pandemii miała przeterminowane rachunki lub raty już wcześniej). W sumie spóźnienia w spłacie odnotowano u ponad 2,83 mln osób (średnie zadłużenie na osobę to 28,1 tys. zł), a zdaniem ekspertów z BIG InfoMonitora paraliż gospodarki nie zdążył jeszcze wpłynąć na te statystyki – skutki będą widoczne w kwietniu. Jak oceniają wzrost zaległości w pierwszym kwartale ma związek z grudniowym szałem zakupów. Jest to już normą, że na początku nowego roku wzrasta wartość przeterminowanych rachunków czy rat.

Przed pandemią były dobre czasy dla gospodarki w Polsce. Część osób wykorzystała to jednak nie po to, by spłacić zobowiązania finansowe, a raczej zwiększyć wydatki i zadłużenia, co przyczyniło się do obecnych zaległości. Jak wskazuje Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMoniora, co jedenasty dorosły Polak ma problem z terminową spłatą zobowiązań. Sześciu na dziesięciu badanych uważa, że niespłacanie zobowiązań można usprawiedliwić, a spośród nich prawie połowa jest zdania, że takim powodem może być utrata części dochodów lub pracy.

Zamrożenie gospodarki, które przyniosło zamknięcie części przedsiębiorstw, zwolnienie pracowników, bankructwa i ogólne pogorszenie sytuacji finansowej, przyczyniło się do spóźnień najpierw w spłacie rat kredytów, a potem rachunków za media, telewizję czy telefon. Pandemia negatywnie wpłynęła na finanse czterech na dziesięciu Polaków. Co trzeci stracił część dochodów (najwięcej wśród osób w wieku 25-34 lat i 45-54 lat), a co dwudziesty całość (szczególnie osoby w wieku 28-24 lat). Co ciekawe, u ponad połowy badanych (58%) sytuacja finansowa nie zmieniła się w czasie pandemii, choć dotyczy to częściej osób powyżej 55. roku życia. 3% badanych stwierdziło natomiast polepszenie z powodu uzyskania dochodów lub ich zwiększenia.

Wyraźny podział widać na mapie województw. W tych północnych i zachodnich jest wyraźnie więcej osób z zaległymi zobowiązaniami. Być może ma to związek z zwiększym zainteresowaniem produktami kredytowymi i większym konsumpcjonizmem w tych rejonach. Tymczasem biorąc pod uwagę wartość zaległości, nie widać już takiej granicy. Największe średnie kwoty zanotowano w wojewójdztwie mazowieckim (ponad 38 tys. zł), małopolskim (ponad 29 tys. zł) oraz w zachodniopomorskim, łódzkim i pomorskim (po ponad 28 tys. zł). Najmniej zadłużonych na 1000 osób jest w województwie podkarpackim, a najniższa wartość w lubuskim. Co ciekawe,  województwo małopolskie jest na drugim miejscu pod względem najmniejszej liczby zadłużonych osób na 1000, ale jest równocześnie drugim najbardziej zadłużonym pod względem wartości zobowiązań regionem.

Najwyższą wartość długu u pojedynczej osoby zanotowano w województwie lubelskim. Pewien 63-latek jest winny 73 274 327 zł. Daleko za nim jest 37-latek z pomorskiego z długiem w wysokości ponad 48 mln zł. Niewiele mniejszą kwotę musi oddać 38-latka z mazowieckiego.

Kredyt konsolidacyjny przed zadłużeniem

Jeśli czujesz, że będziesz mieć problem ze spłatą zobowiązań finansowych, to możesz rozważyć wzięcie kredytu konsolidacyjnego, który polega na tym, że bank spłaca Twoje kredyty, pożyczki, karty kredytowe i inne produkty tego typu, a w zamian oferuje Ci jedną ratę. Stare należności są uregulowane, a Ty troszczysz się tylko o to, by uiszczać jedną comiesięczną ratę. Wiąże się to oczywiście z prowizją i oprocentowniem zmiennym, a całkowita kwota do spłaty może być trochę wyższa, ale za to wydłuża się okres kredytowania, a wysokość raty zmniejsza. Masz też możliwość wzięcia dodatkowej gotówki na dowolny cel. Co więcej, zwiększa się Twoja zdolność kredytowa.

Sprawdź: Ranking kredytów konsolidacyjnych

Dostępne są kredyty konsolidacyjne gotówkowe oraz kredyty konsolidacyjne hipoteczne. Jeśli suma zobowiązań jest dość wysoka np. sięga 100-200 tys. zł lub gdy posiada się kredyt hipoteczny, który chce się skonsolidować, to jedyną opcją jest kredyt konsolidacyjny hipoteczny z koniecznością ponownej wyceny nieruchomości. Zaletą tego rozwiązania są lepsze warunki i niższe oprocentowanie.

Aby wybrać odpowiedni kredyt konsolidacyjny, skorzystaj z rankingów kredytowych oraz kalkulatorów online. Ułatwią Ci one znalezienie najkorzystniejszej oferty. Warto tutaj zwrócić szczególną uwagę na RRSO, które stanowi roczny koszt kredytu w ujęciu procentowym. Plusem obecnej sytuacji jest to, że stopy procentowe są na rekordowo niskim poziomie, więc wysokość raty także będzie niższa.

W czasie pandemii możesz też skorzystać z wakacji kredytowych, które pozwolą na odroczenie części lub całości raty na maksymanie trzy lub sześć miesięcy w zależności od banku.

Czy trudno jest otrzymać kredyt konsolidacyjny?

Dodano:
26 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły