Nowoczesne przelewy

 • 07 Kwi 2016
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(0)
Przez Facebooka, za pomocą maila i na numer telefonu - jakich narzędzi użyjemy do wykonania przelewu?
Nowoczesne przelewy

Przelewy na numer telefonu, adres e-mail i przez portal Facebook, to wygoda i oszczędność czasu oraz pieniędzy. Możemy je zrealizować za pomocą smartfona i to bez konieczności wpisywania numeru rachunku bankowego. Sprawdź, dlaczego warto z nich skorzystać.

W większości banków mamy już dostęp do ekspresowych przelewów, które mogą zostać zrealizowane na konto w innym banku w zaledwie kilkanaście sekund. Są one realizowane za pomocą systemu Blue Media lub Express Elixir. Inna metoda na błyskawiczne przesłanie środków to skorzystanie z przelewów za pomocą Facebooka, na numer telefonu czy adres e-mail. Usługi te, to przede wszystkim duży krok w stronę użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych.

Z jakich niestandardowych przelewów możemy korzystać?

 • Przelew przez Facebooka

Do przelewu przez Facebooka będzie nam potrzebna specjalna aplikacja dedykowana takim operacjom. Każdy bank obsługujący ten rodzaj przelewów ma swoją osobną aplikację. To rozwiązanie daje nam możliwość wykonania przelewu na konto naszego znajomego, bez konieczności podawania numeru rachunku.

Aby wykonać przelew z Facebooka musimy posiadać konto, które będzie zintegrowane z naszym profilem na portalu społecznościowym. Znajomy, do którego wysyłamy pieniądze za pośrednictwem Facebooka nie musi być klientem tego samego banku, z którego dokonujemy przelewu. Każdy bank, który posiada w swojej ofercie taki rodzaj przelewów, ustala swoje limity transakcji.

 • Przelew na numer telefonu

Kolejnym sposobem na szybkie i bezpłatne przekazanie pieniędzy jest przelew na numer telefonu. Zrealizujemy go za pomocą aplikacji mobilnej, poprzez wybranie naszego odbiorcy z książki kontaktów w telefonie lub wpisanie jego numer telefonu. Jeśli wybierzemy tę opcję, pieniądze trafią na konto w ciągu dosłownie kilku chwil. Jest to z pewnością prosty sposób na natychmiastowe dostarczenie pieniędzy. Za taki błyskawiczny przelew nie zapłacimy, a warto pamiętać, że tradycyjne przelewy ekspresowa nie zawsze są darmowe.

Dodatkowo taka operacja jest bardzo prosta do wykonania, wystarczy, że w aplikacji wybierzemy opcję przelewu na numer telefonu, wprowadzimy numer odbiorcy z książki telefonicznej i zatwierdzimy kwotę. Następnie odbiorca otrzyma wiadomość sms, za pomocą, którego zatwierdzi tę operację. W niektórych bankach, n nasz odbiorca będzie mógł również wybrać konto, na które wpłyną środki.

 • Przelew na e-mail

Do niestandardowych przelewów zaliczamy również, te których dokonamy za pomocą poczty elektronicznej. W tym przypadku zlecając przelew podajemy adres poczty e-mail odbiorcy. na ten adres odbiorca otrzymuje wiadomość z linkiem, przez który zatwierdzi przelew. Tak samo jak w przypadku przelewu na numer telefonu czy Facebooka, po zatwierdzeniu operacji przez odbiorcę pieniądze znajdą się ekspresowo na jego koncie.

Banki, w których skorzystamy z niestandardowych przelewów to m.in.:

Bezpieczeństwo

Pojawienie się licznych nowych możliwości dysponowania naszymi pieniędzmi, budzi oczywiście wiele wątpliwości i kontrowersji. Pamiętajmy jednak, że funkcję nadrzędną pełni bank. Zabezpieczenia portali społecznościowych nie są aż tak rozbudowane jak, w przypadku banku. Jeśli pamiętamy o ochronie naszych danych, haseł oraz loginów, nie powinniśmy obawiać się o nasze pieniądze. Kwoty, które możemy przelać za pomocą telefonu czy portalu społecznościowego, zawsze mają określone limity. Nie mamy zatem możliwości przelania wysokich kwot. Jak przy większości wykonywanych przelewów zatwierdzamy przelew za pomocą wybranej formy kodów. W przypadku kiedy zajdzie pomyłka i źle wybierzemy odbiorcę, dodatkową formą zabezpieczenia jest konieczność zatwierdzenia operacji przez osobę, do której wysyłamy pieniądze.

Jak w przypadku, każdej transakcji musimy pamiętać o zachowaniu jak największej dyskrecji, naszych danych.

Niestandardowe przelewy na tę chwilę nie są formą, z której korzystamy na co dzień, ale niewątpliwie są pomocnym jak i tańszym rozwiązaniem, niż natychmiastowy przelew wykonany przez system transakcyjny.

 1. Jakim telefonem zrobię przelew na numer telefonu?
  Przelew wykonamy z każdego smartfona, na którym mamy zainstalowaną aplikację banku udostępniającego taką możliwość.
   
 2. Ile transakcji mogę wykonać za pomocą niestandardowych przelewów?
  Banki nie ograniczają liczby przelewów, każdy bank wykorzystujący taką opcję ustala zaś limity kwotowe, dziennego lub jednorazowego przelewu.
   
 3. Czy mogę zmienić opcję zintegrowanego konta z Facebookiem?
  Tak, jest to również jedna z form bezpieczeństwa stosowana w przypadku tego rodzaju bankowości. W każdej chwili możemy zrezygnować z opcji przelewania środków za pomocą portalu społecznościowego oraz odłączyć go od naszego konta bankowego.
   
 4. W jaki sposób odbiorca zostanie poinformowany o wykonaniu przelewu?
  Najczęściej odbiorca dostaje wiadomość bezpośrednio na swój numer, telefonu, skrzynkę odbiorczą portalu społecznościowego bądź adres mailowy.
   
 5. Co się dzieje z pieniędzmi po zleceniu przelewu przez Facebooka?
  Kwota, którą przekazujemy jest blokowana na rachunku nadawcy, bank określa czas jaki jest przeznaczony na odbiór środków. Jeśli minie termin odbioru środków, pieniądze wrócą na nasze konto.

Dodano:
07 Kwi 2016

Zaktualizowano:
21 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły