Nowy rekord. Liczba kart płatniczych w obiegu przekroczyła 42 mln

  • 22 Sty 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Coraz chętniej korzystamy z kart kredytowych - czy ten trend się utrzyma?
Nowy rekord. Liczba kart płatniczych w obiegu przekroczyła 42 mln

Z każdym rokiem coraz chętniej korzystamy z kart płatniczych. Mamy coraz większe środki do wpłaty i wypłaty. Częściej też decydujemy się na kredytówki.

Transakcje kartami płatniczymi w 2019 r.

Według danych Narodowego Banku Polskiego w trzecim kwartale 2019 r. wypłaciliśmy z bankomatów o 2,5 mld złotych więcej niż kwartał wcześniej. Łącznie 90,6 mld złotych, średnio po 558 zł. Wzrastają też sumy, które wpłacamy – średnio po 2008 zł, czyli ponad 1000 zł więcej niż przed dekadą. Razem 32,3 mld złotych, czyli o 2,8 mld więcej niż dziesięć lat temu.

Mimo rekordu ilości kart płatniczych, jedna trzecia z nich pozostała nieaktywna. Może to być związane z z chęcią skorzystania z ofert różnych banków jednocześnie, by wypróbować ich usługi. Z czasem o dodatkowej karcie się zapomina. Inny powód to długie wyjazdy. Wielu Polaków przebywa w Wielkiej Brytanii i innych krajach w celach zarobkowych, ale wciąż posiada polskie karty płatnicze.

W raporcie banku centralnego przeczytać można, że liczba bankomatów nieco spadła. Zrezygnowano z 215 z nich, ale wciąż dostępnych jest ponad 22,5 tys. maszyn w Polsce. Znacznie gorzej jest z wpłatomatami, zwłaszcza że w niektórych można się spodziewać prowizji od wpłaconej gotówki.

Więcej kart płatniczych w obiegu

Liczba kart płatniczych pod koniec września 2019 r. wyniosła 42,1 mln. Między drugim a trzecim kwartałem wzrosła o 68 tys. sztuk, a w ciągu ostatnich 15 lat prawie się potroiła. Mowa jednak o wszystkich kartach, nie tylko tych aktywnych (karta aktywna to taka, która wykorzystywana była do przynajmniej jednej transakcji w ciągu ostatniego kwartału). Liczba nieużywanych spadła.

Według raportu po trzecim kwartale ubiegłego roku, aktywnych kart było 28,1 mln, czyli 66,7 proc. spośród wszystkich wydanych.

Karty kredytowe zamiast kredytu gotówkowego

Nowe rekordy padły także w sferze produktów kredytowych. W listopadzie 2019 r. na karty kredytowe zdecydowało się ponad 100 tys. osób. Taki ruch mógł być spowodowany licznymi promocjami w tym miesiącu (w tym Black Friday czy Black Week), a także zbliżającymi się świętami.

Banki przyznały klientom karty ze średnim limitem w wysokości ponad 5 tys. zł limitu na osobę. Od stycznia do listopada wydano 6,4 mld sztuk, czyli prawie o jedną piątą niż w tym samym okresie poprzedniego roku.

Karta kredytowa jest często zamiennikiem zwykłego kredytu gotówkowego i ma tę przewagę, że nie wymaga wielu formalności i pozwala na spłacanie należności bez odsetek w ciągu około 51-59 dni. To użyteczne rozwiązanie na niespodziewane zakupy. Plusem są też dodatkowe programy lojalnościowe i rabaty. Warto jednak pamiętać o wysokich prowizjach za wypłaty w bankomatach.

Dodano:
22 Sty 2020

Zaktualizowano:
10 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły