Nowy rok - nowe podejście do finansów

  • 27 Gru 2018
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Sprawdź, jak rozsądnie podejść do swoich finansów w nowym roku.
Nowy rok - nowe podejście do finansów

Zmiana pracy, rzucenie palenia czy zapisanie się na siłownię – to jedne z najczęściej powtarzanych postanowień noworocznych Polaków. Niestety tylko nielicznym udaje się w nich wytrwać. A co z finansami? Może wraz nowym rokiem warto zmienić do nich swoje dotychczasowe podejście? Podpowiadam, co zrobić, aby tym razem się udało.

Nowy rok to dobry moment na zmiany. Odcinamy grubą kreską to co było i zaczynamy myśleć o tym, co będzie. To także doskonała okazja, aby zadbać o swoje finanse. Co prawda, ponad połowa z nas oszczędza, ale wciąż pojawiają się głosy tych, którzy twierdzą, że nie mają z czego. Pokaże ci, że uporządkowanie swoich osobistych finansów, to nic trudnego. Wystarczy na początku wykonać kilka prostych kroków. Dzięki nim, spełnisz swoje finansowe postanowienia w 2019 roku!

Sprawdź, jak wytrwać w swoich postanowieniach noworocznych.

Wyznacz finansowe cele i nie bój się je zmienić

Wykorzystaj swój noworoczny zapał. Usiądź i zapisz w dokumencie na komputerze lub na kartce (jak ci wygodniej), co chciałbyś osiągnąć w 2019 roku. Zastanów się, jaką kwotę chciałbyś odłożyć. Pamiętaj jednak, aby podejść do tego z rozwagą i wyznaczyć sobie taki cel, który będziesz w stanie spełnić.

Powiem ci, jak ja do tego podeszłam w tym, mijającym roku. Założyłam sobie, że co miesiąc będę odkładać 500 zł. Niezależnie jak bardzo chciałam skorzystać z tych pieniędzy, trwałam w swoim postanowieniu. Nie było łatwo, szczególnie w okresie wyprzedaży, ale udało się. Po roku mam 6 tys. zł. Teraz muszę tylko przemyśleć, co z nimi zrobię. Pomysłów mam sporo, bo mogę wynagrodzić sobie oszczędzanie i wybrać się w podróż lub coś sobie kupić, ale mogę też pomnażać je dalej. Obie propozycje są bardzo kuszące.

Ważne, żeby się nie poddawać, gdy w danym miesiącu będziesz mieć ważniejsze wydatki. Odłóż mniej, albo wcale. Może nadrobisz to w kolejnym miesiącu. Pamiętaj, że do wszystkiego dochodzi się małymi krokami. Kluczowe jest, aby nie wydawać oszczędności na zachcianki. Nawet jeżeli nie osiągniesz założonego celu, zawsze możesz w trakcie roku go zmienić. Pamiętaj, że każda odłożona złotówka cieszy.

Zacznij zarządzać swoim domowym budżetem

Żeby odnieść finansowy sukces, musisz przeanalizować swój domowy budżet. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest opracowanie arkusza w Excelu dostosowanego do twoich potrzeb. Wystarczy, że będziesz zapisywać w nim swoje przychody i wydatki. Dzięki temu łatwiej będzie ci nimi zarządzać.

Jak zacząć? Wypróbuj moją metodę krok po kroku:

  1. Zapisz obecny stan swoich środków. Podlicz wszystkie swoje oszczędności na kontach oraz gotówkę, którą posiadasz. To twoje saldo wyjściowe.
  2. W każdym miesiącu rozpisuj swoje przychody i wydatki. Uwzględnij wszystkie źródła przychodów, a także zapisuj, ile płacisz za rachunki, zakupy i ewentualne raty kredytów. Zapisuj też takie wydatki jak koszt biletów do kina czy jedzenia na mieście. Nie wyrzucaj paragonów. Dzięki takiej analizie, przekonasz się, ile wydajesz i czy może nie za dużo?
  3. Na bieżąco sprawdzaj bilans, ile zostaje ci na koncie.
  4. Na koniec roku z łatwością podsumujesz swoje finanse.

Zarządzanie finansami ułatwi ci też aplikacja mobilna. Dzięki niej masz kontrolę nad swoimi pieniędzmi, gdziekolwiek jesteś. Łatwo sprawdzisz stan środków, a także znajdziesz otrzymasz automatyczną analizę wpływów i wypływów z twojego rachunku.

Z doświadczenia wiem, że prowadzenie i kontrolowanie domowego budżetu pomaga spojrzeć na swoje finanse z innej perspektywy. Dzięki temu łatwiej jest zacząć oszczędzać.

Poszukaj oszczędności i je pomnażaj

Wiem, że oszczędzanie nie jest proste, szczególnie gdy nie bardzo masz z czego odkładać. Ale spróbuj i przekonaj się, że nawet drobne kwoty odkładane regularnie mają sens. Nie ma znaczenia, to ile zarabiasz, ale twoja konsekwencja i systematyczność. Jestem przekonana, że podobnie jak u mnie, zadziała u ciebie aspekt psychologiczny, jeżeli zobaczysz efekty swoich starań, będziesz chcieć więcej. Dlatego załóż wysoko oprocentowane konto oszczędnościowe lub lokatę i daj szansę swoim pieniądzom rosnąć.

Dokonuj świadomych wyborów

Wydaje ci się, że na opłaty za rachunki nie masz żadnego wpływu, dlatego raz w miesiącu je płacisz. Jesteś jednak świadomy, że w przypadku niektórych usług możesz skorzystać z lepszej oferty. Skontaktuj się ze swoim dostawcą i spróbuj wynegocjować warunki. Pomyśl o tym, ile płacisz za telefon, internet czy telewizję. Poszukaj najtańszego dostawcy.

Warto też zastanowić się na opłatami, które ponosisz np. w związku z ubezpieczeniem swojego auta. Przetestowaliśmy rozwiązanie, które pomaga płacić mniej.

Zmień swoje produkty bankowe na lepsze

Na koniec wykonaj jeszcze jeden, najważniejszy krok. Sprawdź, ile i za co płacisz swojemu bankowi. To dobry moment, żeby zamienić swoich kilka kredytów w jeden bez odsetek, albo zamknąć konto, z którego nie jesteś zadowolony i znaleźć bezwarunkowo darmowe.

Ukryte opłaty mogą kosztować cię kilkanaście złotych miesięcznie, w skali roku może to być kwota, dzięki której pozwolisz sobie na przyjemności m.in. wypad do kina czy obiad w restauracji.

Wykorzystaj energię i motywację, którą masz wraz z początkiem nowego roku. Zastosuj się to moich porad już teraz, a za rok przekonasz się, że twoje starania nie poszły na marne. A może chciałbyś coś do tego dodać? Odezwij się do mnie w komentarzu!

Podobne artykuły