Obligacje skarbowe - czy warto je teraz kupić, zamiast oszczędzać na kiepskiej lokacie?

  • 23 Lip 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Średnie oprocentowanie lokat bankowych spadło poniżej jednego procenta, a to oznacza, że jeśli zdeponujesz na lokacie tysiąc złotych, to po roku odbierzesz od banku zaledwie kilka złotych więcej. Po drodze jeszcze bank uszczupli Twój zysk o podatek Belki, a oszczędności będą tracić na wartości z powodu rosnącej inflacji. Czy w obecnej sytuacji warto więc kupić obligacje skarbowe, aby trzymać pieniądze w bezpiecznym miejscu i osiągnąć choć zauważalny zysk? Sprawdzam!
Obligacje skarbowe - czy warto je teraz kupić, zamiast oszczędzać na kiepskiej lokacie?

Aby ograniczyć skutki kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się trzykrotnie obniżyć stopy procentowe. Wpłynęło to na maksymalne oprocentowanie kredytów, a w związku z tym i lokat. Jak to możliwe? Podstawową działalnością banków jest przyjmowanie depozytów i udzielanie kredytów. Jeżeli kredyty muszą być oprocentowane niżej, to bankom mniej opłaca się oferować klientom więcej za utrzymywanie u nich oszczędności.

Najlepsza lokata? Nie więcej niż 2,5%

Aktualnie dobra lokata bankowa to taka, której oprocentowanie jest wyższe od 1%. Jeszcze kilka tygodniu temu było to nie do pomyślenia, bo banki szczególnie na produktach promocyjnych (np. przy lokacie na nowe środki albo dla nowych klientów) oferowały nawet 4% odsetek!

Lokata – kalkulator >> Sprawdź, ile aktualnie banki płacą na lokacie!

Sytuacja jednak mocno się zmieniła i żeby szukać opłacalnego miejsca dla Twoich oszczędności, trzeba wyjść poza bank. Oczywiście największe możliwe zyski daje giełda, ale z inwestowaniem tam wiąże się ogromne ryzyko, na które nie każdy może sobie pozwolić. Dobrym pomysłem na lokowanie kapitału w kryzysie są nieruchomości oraz metale szlachetne. Jednak w obu przypadkach trzeba dysponować sporym kapitałem i wiedzą, a także uzbroić się w cierpliwość w oczekiwaniu na zyski.

Czy jest jakaś alternatywa? Przyjrzyjmy się obligacjom skarbowym!

Obligacje skarbowe 2020 – aktualna oferta

Obligacje skarbowe cieszyły się ogromną popularnością jeszcze na początku roku, a w kwietniu 2020 r. padł rekord wszech czasów i Polacy kupili te papiery wartościowe o łącznej wartości 5,4 mld zł.

Jednak to był ostatni dobry miesiąc i już od maja zainteresowanie obligacjami znacząco spadło. Winna temu jest oczywiście kolejna obniżka stóp procentowych, która sprawiła, że główna stopa referencyjna wynosi teraz 0,1%. Wpłynęło to oczywiście na obniżenie oprocentowania oferowanego na obligacjach, a co za tym idzie, na zyskowność całej inwestycji.

Obligacje skarbowe – oprocentowanie

Oprocentowanie obligacji jest uzależnione od czasu jej trwania i wynosi:

Aktualna oferta obligacji skarbowych 2020

Nazwa obligacji

Oprocentowanie w pierwszym roku

Typ oprocentowania

3-miesięczne

0,50%

stałe

2-letnie

1,00%

stałe

3-letnie

1,10%

zmienne (uzależnione od stawki WIBOR 6M)

4-letnie

1,30%

indeksowane inflacją

6-letnie

1,50%

indeksowane inflacją

10-letnie

1,70%

indeksowane inflacją

12-letnie

2%

indeksowane inflacją

W przypadku stałego oprocentowania jego stawka się nie zmieni aż do momentu wykupu obligacji, przy zmiennym może ulec podwyższeniu lub obniżeniu. Natomiast przy obligacjach indeksowanych inflacją ostateczne oprocentowanie jest aktualizowane o obowiązujący poziom inflacji.

Obligacje skarbowe – czy warto?

Powinien wiedzieć, że zyski z tego typu obligacji są wypłacane przez Skarb Państwa. Ryzyko utraty oszczędności jest więc naprawdę niskie. Jednak w przypadku krótkoterminowych papierów wartościowych zyski są porównywalne do tych z lokat, natomiast przy dłuższym terminie do wykupu na zarobek trzeba poczekać dobrych kilka lat.

Obligacje się opłacają, ale tylko długoterminowe. Nie nastawiaj się, że wpłacając pieniądze na krótki okres, zarobisz więcej niż na lokacie. Najrozsądniejszym rozwiązaniem wydają się więc obligacje indeksowane inflacją. Jeśli je wykupisz, to masz pewność, że Twoje zyski będą zawsze wyższe niż poziom wzrostu cen. Jednak nie masz pewności, ile ostatecznie wyniosą, bo stawka oprocentowania jest co roku aktualizowana.

Jeżeli jednak szukasz miejsca dla Twoich oszczędności, które nie będzie bankiem, to warto rozważyć kupno obligacji skarbowych. Ryzyko jest równie niskie, a szczególnie na długoterminowych obligacjach można zarobić trochę więcej.

Dodano:
23 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły