Obowiązkowa kwarantanna. Komu przysługuje zasiłek chorobowy z ZUS?

  • 24 Mar 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
W Polsce ogłoszony został stan epidemii, a osób zarażonych koronawirusem z dnia na dzień przybywa. Coraz więcej Polaków zmuszonych jest do odbycia obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny. Część z nich nie może w tym czasie wykonywać pracy. Czy wobec tego przysługuje im pomoc ze strony państwa? Kto i kiedy otrzyma zasiłek chorobowy z ZUS?
Obowiązkowa kwarantanna. Komu przysługuje zasiłek chorobowy z ZUS?

Sytuacja związana z koronawirsuem to prawdziwy test dla organów rządzących. Wiadomo już, że odbije się ona na całej gospodarce, ale przede wszystkim ucierpią na tym portfele Polaków. Właśnie dlatego już teraz wdrażane są rozwiązania, które mają złagodzić skutki epidemii w Polsce. W ramach tarczy antykryzysowej proponowana jest pomoc dla przedsiębiorców, ale powstają również rozwiązania socjalne dla rodzin. Jednym z nich jest zasiłek opiekuńczy dla rodziców dzieci do 8. roku życia. Kolejny to zasiłek chorobowy dla osób przebywających na obowiązkowej kwarantannie.  

Obowiązkowa kwarantanna po powrocie do kraju

W związku z szybko rozprzestrzeniającym się koronawirusem od 15 marca wdrożono w Polsce specjalne środki bezpieczeństwa. Oprócz zamknięcia szkół, ośrodków kultury czy galerii handlowych, został także wstrzymany ruch na granicach Polski z innymi państwami. Zabroniono wjazdu do naszego kraju cudzoziemcom, a Polacy wracający z zagranicy poddawani są obowiązkowej kwarantannie.

Według na bieżąco aktualizowanych informacji Ministerstwa Zdrowia na ten moment blisko 100 tys. osób wróciło do kraju i tym samym zostało objęte przymusową kwarantanną domową. Trwa ona 14 dni. Za złamanie tego obowiązku i narażenie zdrowia innych grozi nawet do 30 tys. zł grzywny. Osoby te nie pozostaną jednak bez środków do życia, jeśli nie mogą w tym okresie podjąć pracy. Przysługuje im zasiłek z ZUS-u.

Komu przysługuje zasiłek chorobowy?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w oficjalnym komunikacie poinformował, że zasiłek chorobowy z powodu kwarantanny należy się osobom ubezpieczonym, które złożą stosowne oświadczenie. Dotyczy to tych, którzy:

  • są zakażeni koronawirusem,
  • mają podejrzenie zakażenia (w tym osoby wracające do Polski),
  • mieli styczność z osobą zakażoną.

Zasiłek nie przysługuje tym osobom automatycznie. Koniecznie jest złożenie wniosku.

Zasiłek chorobowy – jak go otrzymać?

Żeby ZUS wypłacił pieniądze w ramach zasiłku chorobowego, należy złożyć oświadczenie w terminie do 3 dni roboczych od dnia zakończenia kwarantanny. Wzór takiego oświadczenia dostępny jest na stronie ZUSu.  

Warto przypomnieć, że zasiłki wypłacane są na podstawie zaświadczeń lekarskich. Sytuację zmieniło jednak rozporządzenie Ministra Zdrowia o wprowadzeniu stanu epidemii. Dlatego do otrzymania zasiłku wystarczy poprawnie wypełnione oświadczenie. ZUS może je jednak skontrolować np. w sanepidzie. W ten sposób potwierdzi, czy dana osoba rzeczywiście poddana była przymusowej kwarantannie.

W oświadczeniu muszą znaleźć się m.in. dane osobowe (imię, nazwisko, numer PESEL, seria i numer dowodu osobistego lub paszportu), informacja o rozpoczęciu i zakończeniu kwarantanny oraz konieczne podpis osoby ubiegającej się o zasiłek.

Oświadczenie należy przekazać do pracodawcy lub zleceniodawcy. Wysokość zasiłku chorobowego to 80% wynagrodzenia pracownika lub 70%, jeśli przebywa on w szpitalu.

Podobne artykuły