Od czego zależą zyski z lokat i koszty kredytów?

  • 18 Mar 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Stopy procentowe to narzędzie w rękach państwa, które decyduje między innymi o tym, ile zarobimy na lokatach bankowych oraz jak wysokie odsetki będziemy musieli zapłacić od zaciągniętych kredytów. Mamy cztery stopy procentowe, które wpływają na różne obszary finansów. Pomożemy Ci zrozumieć, jak to działa. Szczególnie warto się z tym zapoznać, bo wczoraj Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe po 5 latach bez zmian.
Od czego zależą zyski z lokat i koszty kredytów?

Jeszcze kilka tygodni temu nic nie zapowiadało zmiany stóp procentowych. Teraz możliwy kryzys gospodarczy 2020 sprawił, że RPP zmieniła decyzję i stara się zapobiegać jego ewentualnym skutkom.

Przyjmijmy, że pieniądz jest jak każdy inny towar, który kupujemy. Gdy pożyczamy komuś pieniądze, to musi on nam za to zapłacić. Ile? Tyle, ile ustalicie. Ceną pożyczania pieniądza są więc odsetki, które my płacimy, jeśli zaciągamy kredyt hipoteczny lub gotówkowy albo nam są płacone, jeśli deponujemy pieniądze na lokacie. To tak jakby bank pożyczał od Ciebie fundusze, więc płaci Ci za to w formie odsetek z lokaty.

Tak samo bank centralny handluje z bankami komercyjnymi i ustala ceny pieniądza. Są one wyrażone właśnie w stopach procentowych.

Stopy procentowe - czym są?

Po pierwsze, musimy zerwać z błędnym przeświadczeniem, że stopa jest tylko jedna. Mamy cztery stopy procentowe banku centralnego, odnoszące się do różnych obszarów.

  • Zacznijmy od stopy lombardowej, która warunkuje cenę, po której bank centralny udziela pożyczek bankom komercyjnym. Im tańszy kredyt zaciągnie więc nasz bank, tym bardziej korzystne warunki będzie mógł nam zaoferować. Kredytobiorcy powinni się więc cieszyć, gdy stopa ta jest na niskim poziomie, tak jak teraz, kiedy wynosi 1,50 proc.
  • Z drugiej strony jest stopa depozytowa. To ona informuje, ile bank centralny jest w stanie zapłacić za środki, które na jego rachunkach deponują banki komercyjne. Im wyższy poziom tej stopy, tym więcej zarabia na swoich depozytach nasz bank. Dzięki temu może zaoferować nam większe odsetki na lokatach. Aktualnie stopa ta jest bardzo niska – wynosi 0,5 proc.
  • Trzecią jest stopa redyskonta weksli. Jej nazwa brzmi najbardziej tajemniczo, ale wyjaśnienie jest proste. Stopa ta (teraz 1,05 proc.) określa po jakiej cenie bank centralny skupuje wierzytelności od banków komercyjnych. Wierzytelności te to zobowiązania (zabezpieczone wekslem) klientów wobec banków. Jeśli stopa jest na niskim poziomie, to banki komercyjne więcej zarabiają na sprzedaży tych wierzytelności. Dzięki temu mają więcej funduszy na udzielenie kredytów klientom. Reasumując, im niższa stopa, tym bank udziela większej liczby pożyczek.
  • Na koniec zostawiliśmy główną stopę procentową, jaką jest stopa referencyjna. Aktualnie osiąga poziom 1,00 proc. To ona bezpośrednio oddziałuje na wysokość stóp na rynku międzybankowym - WIBOR i WIBID. Warto wiedzieć, że od stopy referencyjnej zależy maksymalne oprocentowanie kredytów i pożyczek. Wzór na to wygląda następująco: 2 x (stopa referencyjna + 3,5%), gdzie po zmianie stóp procentowych maksymalne oprocentowanie wynosi 9%.

WIBOR i WIBID - jak powstają?

Schodzimy teraz poziom niżej. Oprócz tego, że banki komercyjne mogą lokować i pożyczać środki w banku centralnym, to także między sobą. Oprocentowanie lokat i kredytów na rynku międzybankowym określają WIBOR i WIBID. Stawki te są aktualizowane codziennie i ich wartość wynika z uśrednienia propozycji przedstawianych przez banki. Załóżmy, że mamy dwie instytucje A i B. Jeśli A przynosi pieniądze na lokatę do B, to są one oprocentowane po stawce WIBID. Jeśli natomiast A chcę pożyczyć środki od B, to płaci takie odsetki, ile wynosi WIBOR.

Od czego zależą zyski z lokat i koszty kredytów?

Opracowanie: direct.money.pl

Co się dzieje, gdy stopy procentowe spadają?

Jak możemy zobaczyć, w ostatnich latach stopy systematycznie są obniżane, a od marca zeszłego roku są utrzymywane na stałym, rekordowo niskim poziomie. Co to oznacza? Najprościej mówiąc, teraz jest relatywnie dobry moment na wzięcie pożyczki. Oprocentowanie kredytów jest relatywnie niskie, a oferta banków zróżnicowana, co zachęca do zaciągania zobowiązań. Jeśli więc teraz weźmiemy kredyt, to odsetki powinny być niższe niż przy podobnej ofercie kilka lat temu. Warto jednak pamiętać, że banki na własne życzenie nie obniżą sobie drastycznie zysków, więc nie można spodziewać się pożyczania prawie za darmo. Jak wygląda aktualna sytuacja na rynku, można zobaczyć w naszym  rankingu kredytów gotówkowych.

A co się dzieje w oszczędnościach? Ze względu na korzystne oferty kredytów oraz relatywnie niskie oprocentowanie lokat, oszczędzanie na produktach bankowych jest mniej opłacalne niż kiedyś. Lekarstwem na to, żeby nasz kapitał pracował na wysoki procent jest korzystanie z promocji. Banki dadzą nam wysokie oprocentowanie na lokatach, ale tylko przez kilka miesięcy. Najlepiej także, gdybyśmy byli dla nich nowymi klientami. Warto więc zerwać z przyzwyczajeniem do własnej instytucji finansowej i szukać nowych możliwości.

Co się dzieje, gdy stopy procentowe rosną?

W przypadku wzrostu stóp procentowych, sytuacja jest oczywiście odwrotna. Nie opłaca się zaciągać kredytów, ponieważ banki będą sukcesywnie podnosić oprocentowanie. W takim wypadku powinniśmy ograniczyć konsumpcję i raczej oszczędzać. W warunkach wzrostu stóp nasz kapitał będzie zyskiwał na wartości. Wtedy też banki będą skłonne zaoferować nam wyższe oprocentowanie depozytów przez dłuższy czas, ponieważ na ich lokatach w banku centralnym zarobią więcej.

Od czego zależą zyski z lokat i koszty kredytów?

Opracowanie: direct.money.pl

Stopy w dół, gospodarka w górę

Obniżenie stóp procentowych ma na celu pobudzenie gospodarki w trudnych warunkach. Właśnie dlatego teraz na taki ruch zdecydowała się Rada Polityki Pieniężnej. Jak to wygląda konkretnie? Zobaczmy na schemacie.

Od czego zależą zyski z lokat i koszty kredytów?

Opracowanie: direct.money.pl

Pozostaje nam śledzić, jak zareaguje gospodarka na obniżenie stóp procentowych. Spodziewamy się tego, że dobrą lokatę wyjątkowo trudno będzie znaleźć, za to tani kredyt hipoteczny, gotówkowy czy karta kredytowa będzie w zasięgu ręki.

Dodano:
18 Mar 2020

Zaktualizowano:
21 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły