Odsetki kredytów mieszkaniowych spadły o jedną trzecią. To aż 5 mld zł oszczędności!

  • 22 Cze 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
To efekt działania Rady Polityki Pieniężnej, która doprowadziła do rekordowo niskich stóp procentowych. Zyskali na tym kredytobiorcy, ale stracili posiadacze kont oszczędnościowych i lokat.
Odsetki kredytów mieszkaniowych spadły o jedną trzecią. To aż 5 mld zł oszczędności!

Obniżka oprocentowania – tańsze kredyty

Według danych NBP przeciętny kredyt hipoteczny w lutym i marcu bieżącego roku miał oprocentowanie 4,3. Obecnie jest to od 2,8 do 2,9 proc. Budżety kredytobiorców nie są już tak obciążone, co ma znaczenie w sytuacji, gdy część osób straciła przynajmniej część dochodów, a inni zawiesili działalność czy stracili zatrudnienie. Pojawiła się też propozycja wakacji kredytowych na maksymalnie trzy lub sześć miesięcy, a więc zawieszenie lub odroczenie całej lub części raty. Choć rozwiązanie samo w sobie nie wiąże się z dodatkowymi opłatami, to całkowity koszt kredytu może wzrosnąć ze względu na wydłużenie okresu spłaty.

Istotne jest jednak, to że zmiany w stopach procentowych nie mają natychmiastowych skutków. Przy większości kredytów hipotecznych brane są pod uwagę stawki WIBOR 3M lub WIBOR 6M, a więc obniżenie kosztów poczuje się najwcześniej w lipcu. Większość banków zaktualizuje swoje cenniki kont oszczędnościowych i lokat właśnie w tym miesiącu. Kolejne obniżki oprocentowania wejdą w życie we wrześniu.

Zobacz: Ranking kredytów hipotecznych

Odczucie zmiany zależy też od rodzaju rat – czy są stałe, czy malejące. W pierwszym przypadku różnica jest mniejsza, bo wysokość miesięcznych opłat jest uśredniana przez cały okres kredytowania. Te dwie konfiguracje mają inny stosunek kapitału do odsetek. Przy ratach stałych kapitał wzrasta, a odsetki maleją, choć całość opłaty jest taka sama z miesiąca na miesiąc. Pierwsza jest przy tym niższa niż przy ratach malejących, co wpływa na zdolność kredytową. Tym samym jest bardziej popularna, bo pozwala kredytobiorcy na uzyskanie wyższej kwoty. W ratach malejących kapitał jest niezmienny, a odsetki maleją, bo są liczone od kapitału pozostałego do spłaty. Pierwsza opłata jest wyższa niż w stałych, ale później ta tendencja się odwraca. W rezultacie całkowity koszt kredytu jest niższy przy ratach malejących. Skład rat ma znaczenie przy obniżce oprocentowania, bo odnosi się ono do wysokości odsetek. Im są one wyższe, tym bardziej odczuje się różnicę. Nie bez znaczenia jest też etap spłaty – czy kredyt brało się niedawno, czy wręcz przeciwnie.

Oblicz: Całkowity koszt kredytu hipotecznego

Spadek opłacalności kont oszczędnościowych i lokat

Obniżka stóp procentowych spowodowała konieczność wprowadzenia zmian w oprocentowaniu kont oszczędnościowych i lokat. W wielu bankach będzie obowiązywała stawka 0,01 proc., od czego dodatkowo będzie pobierany podatek w wysokości 19 proc. Biorąc pod uwagę to, że niektóre konta oszczędnościowe wymagają pobierania opłaty za prowadzenie lub dodatkowych prowizji, klient może nie tylko nie zarobić na swoich środkach, ale i do nich dopłacać. Podobnie jest z lokatami. Na początku czerwca średnie oprocentowanie wynosiło 0,78 – to najniższy poziom w historii.

Dodano:
22 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły