Oszczędzaj kupując za granicą

  • 06 Lut 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zakupy przez internet są wygodne i pozwalają zaoszczędzić nie tylko czas, ale też pieniądze, szczególnie jeśli kupujemy w zagranicznych sklepach. Często ceny są tam znacznie niższe, niż w ich polskich odpowiednikach, jednak trzeba liczyć się z dodatkowymi opłatami. Cło, podatki oraz wysyłka – to koszty, które wraz z opłatą za produkt kształtują jego ostateczną cenę. Sprawdź, jak rozsądnie robić zakupy, by faktycznie zaoszczędzić.
Oszczędzaj kupując za granicą

Głównym powodem, dla którego warto na bieżąco śledzić oferty zagranicznych sklepów internetowych, jest niższa cena, ale nie tylko ona przemawia na korzyść takich zakupów. Dodatkowymi korzyściami jest różnorodność asortymentu, a także czas dystrybucji. Często zdarza się, że premiera urządzenia, które mamy na oku, odbywa się za granicą znacznie wcześniej niż w Polsce, a dzięki zakupom przez internet i my możemy mieć je szybciej u siebie.

Zakupy przez internet z zagranicznych sklepów – czy to się opłaca?

Zamawianie rzeczy przez internet z zagranicznych sklepów ma sens wtedy, gdy można w ten sposób zaoszczędzić. Dlatego musisz sprawdzić, czy zakup wybranego produktu rzeczywiście Ci się opłaci. Jeśli przeliczasz cenę produktu z waluty obcej na złotówki po średnim kursie NBP, to pamiętaj, że w zależności od wybranej metody płatności koszt zakupu waluty może być wyższy. Uwzględnij to w swoich kalkulacjach. Dolicz również ewentualne koszty przewalutowania (np. w przypadku płatności kartą).

Do ceny zakupu dodaj cło i podatki, jak również koszty wysyłki. Miej na uwadze, że przesyłka z zagranicy może być dużo droższa od krajowej.

Sposoby płatności za zagraniczne zakupy

Zagraniczne e-zakupy najlepiej opłacać za pomocą:

W przypadku kart debetowych i kredytowych obowiązuje kurs ustalony przez bank. Niektóre instytucje mogą pobierać opłatę za przewalutowanie, sprawdź, czy Twój bank też ją pobiera. Jeśli chodzi o płatności PayPal, wymiana waluty następuje po kursie NBP.

Walutowe konto oszczędnościowe z kartą

Często robisz zakupy w zagranicznych sklepach internetowych? Dobrym rozwiązaniem jest karta podpięta do konta walutowego. W ten sposób możesz sporo zaoszczędzić. By dostać kartę walutową, najpierw trzeba założyć konto walutowe. Może je założyć każdy i zwykle jest ono oferowane jako dodatek do rachunku prowadzonego w złotym lub bez konieczności otwierania dodatkowego rachunku w polskiej walucie.

Pieniądze na koncie są w dokładnie takiej samej walucie, jak karta rozliczeniowa, dlatego transakcje w euro, funtach czy dolarach są  rozliczane bezpośrednio, bez dodatkowych prowizji za przewalutowanie.

Jak znaleźć najlepsze konto oszczędnościowe? Skorzystaj z rankingu kont oszczędnościowych. W jedną krótką chwilę dowiesz się, w jakim banku teraz najbardziej opłaca się otworzyć konto. Ponadto ranking przedstawia wszystkie parametry opisujące dane konto oszczędnościowe w jednym miejscu, co jedynie ułatwia zadanie.

Zakupy za granicą – opłaty dodatkowe

Jeśli nigdy wcześniej nie zamawiałeś niczego przez internet z zagranicznych sklepów, musisz mieć na uwadze, że cena podana na stronie sklepu zwykle nie jest ceną ostateczną. Najczęściej trzeba do niej jeszcze doliczyć dodatkowe opłaty takie jak cło czy podatek VAT.

Kluczowe jest jednak to, skąd dany sklep wysyła towary. Kupując w e-sklepach na terenie Unii Europejskiej, nie trzeba płacić cła. W przypadku, gdy paczki są nadawane w Chinach, musisz już uwzględnić cło. Dodatkowo mogą się znacząco zmienić koszty wysyłki, a czas oczekiwania na zamówienie z pewnością się wydłuży.

Sprzedawca nie informuje na stronie produktu, skąd wysyłany jest towar? Skorzystaj z formularza kontaktowego i wyślij zapytanie, by uniknąć niemiłych niespodzianek. Możesz również sprawdzić czas, w którym produkt powinien do Ciebie dotrzeć. Jeśli wynosi on 30 dni lub więcej, najprawdopodobniej nie będzie to przesyłka z Europy.

Jak uniknąć dodatkowych opłat kupując za granicą?

To pytanie zadaje sobie wielu fanów zamawiania rzeczy z zagranicznych stron. Najkorzystniejsza oferta może przestać być korzystną, jeśli do ceny produktu dodany zostanie jeszcze podatek VAT i cło. Po uwzględnieniu dodatkowych opłat może się okazać, że już bardziej się opłaca zrobić zakupy w polskim sklepie, niż zamawiać towar zza granicy.

Najwięcej kupujących najbardziej boi się cła. Nie trzeba się jednak obawiać jego naliczenia, jeśli wartość zamówionej przesyłki nie przekracza 150 euro. Cło można też ominąć, korzystając z tańszej formy wysyłki, w przypadku wyboru kuriera zazwyczaj cło jest naliczane.

Zwrot produktów kupionych za granicą

Pamiętaj, że jeśli produkt kupiony w zagranicznym sklepie on-line nie jest zgodny z opisem lub zwyczajnie nie przypadł Ci do gustu, zawsze możesz go zwrócić. Zapoznaj się z regulaminem sklepu, by przekonać się, ile masz czasu na zwrot. Zwykle klient ma 14 dni na odesłanie paczki, jednak zdarza się, że czas ten jest dłuższy. Kosztami związanymi ze zwrotem najczęściej jest obarczony konsument, ale to również nie jest zasada.

Podobne artykuły