Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Pieniądze pod choinkę - ile dać i czy to dobry pomysł?

Fot.

Jeśli nie masz pomysłu, co kupić na prezent świąteczny, dobrym rozwiązaniem mogą być pieniądze. Pod choinkę możesz w ten sposób sprezentować wybranej osobie to, co tylko sobie wymarzy. Ile dać w kopercie, aby sprostać potrzebom adresata? Jak to zrobić, aby nie wyszło niezręcznie? Przeczytaj nasz poradnik.

Pieniądze pod choinkę to dosyć kontrowersyjny temat. Z jednej strony jest to bardzo bezpieczne wyjście, bo wiadomo, że obdarowany wyda gotówkę na to, czego najbardziej potrzebuje. Z drugiej strony jednak może sobie pomyśleć, że nie włożyłeś wysiłku w to, by przygotować dla niego spersonalizowany upominek.

Pieniądze pod choinkę jako prezent – tak czy nie?

Gotówka w prezencie świątecznym będzie dobrym prezentem, szczególnie dla nastolatka, któremu trudno kupić coś, co wpisze się w jego gusta, a jednocześnie wciąż ma za mało pieniędzy na swoje potrzeby, więc na pewno ich nie zmarnuje. Ucieszy się, że nie dostał kolejnej nieprzydatnej rzeczy, która będzie zawadzała mu w pokoju.

Ja jestem jednak zdania, że w przypadku starszych od siebie, równolatków czy małych dzieci, warto postawić na specjalnie kupiony albo zrobiony upominek. Jeśli dana osoba jest ci bliska, to po prostu spytaj ją, czego potrzebuje. Babcie, dziadkowie, ciocie czy wujkowie z pewnością bardziej ucieszą się z własnoręcznie zrobionych pierników czy kalendarza ze zdjęciami niż z banknotu w kopercie. Jeśli nie wiesz, co kupić osobie w podobnym wieku, zawsze możesz postawić na bon do księgarni, ulubionego sklepu czy voucher na wspólne spędzenie czasu (np. masaż, maraton filmowy czy wizyta w escape roomie). Dzięki temu pokażesz, że choć przez chwilę zastanowiłeś się, co sprawi radość rodzeństwu, kuzynostwu czy przyjacielowi, a jednocześnie obdarowany ma dużą swobodę w wyborze prezentu.

Osobiście bardzo lubię patrzeć, gdy maluchy odpakowują prezenty i potem chętnie się nimi bawią. Nie odmówiłabym im więc tej radości, wręczając kopertę, z którą i tak nie wiedzą, co zrobić. Jeśli nie wiesz, co przyda się kilkulatkowi, to wystarczy zapytać rodziców i wtedy kupić coś, czym rzeczywiście będzie się bawił.

Pieniądze pod choinkę – ile dać w kopercie?

Jeśli zastanawiasz się, ile dać pod choinkę, to trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od twojej sytuacji finansowej i relacji z obdarowanym. Jeśli to dalsza rodzina, to wystarczy, że włożysz w kopertę 50 zł. Sytuacja wygląda inaczej, jeśli masz większy budżet, masz bardzo dobre relacje z adresatem prezentu albo wiesz, że zbiera na konkretną rzecz. Nie ma górnego limitu kwotowego. Pamiętaj jednak, że jeśli wręczasz pieniądze pod choinkę osobie niepełnoletniej, to bezpieczniej będzie, jeśli skonsultujesz się wcześniej z jej rodzicami. Wtedy unikniesz niezręcznej sytuacji podczas świąt Bożego Narodzenia.

Pamiętaj, że nieelegancko będzie wyglądała sama koperta położona pod choinką. Nawet, gdy zdecydujesz się podarować gotówkę, pokaż zainteresowanemu, że włożyłeś trochę wysiłku w przygotowanie prezentu. Kopertę dołącz do innego drobnego upominku, np. do słodyczy, świątecznych skarpetek czy puszki z herbatą.

Podobne artykuły