Pierwszy kredyt gotówkowy w banku. Czy trudno go dostać?

  • 06 Sie 2020
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Pierwsza stabilna praca, dobre zarobki i coraz większe potrzeby powodują, że zaczynasz myśleć o kredycie gotówkowym? To normalne. Odkładając niewielkie kwoty co miesiąc np. na samochód, można oszczędzać na jego zakup latami. Kredyt gotówkowy pozwala spełnić to marzenie niemalże natychmiast. Dlatego większość Polaków w swoim życiu chociaż raz decyduje się właśnie na pożyczenie pieniędzy w banku. Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim złożysz wniosek o swój pierwszy kredyt.
Pierwszy kredyt gotówkowy w banku. Czy trudno go dostać?

Kredyt gotówkowy to dobre rozwiązanie dla osób, które szybko potrzebują większego zastrzyku pieniędzy. Wszyscy wiemy, jak wysokie są koszty życia i jak trudno odłożyć od kilku do kilkudziesięciu tysięcy na nową lodówkę, pralkę, samochód czy większy remont. Finansowego wsparcia może udzielić bank. Osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z kredytu, będą miały trochę trudniej. Nie oznacza to, że nie mają żadnych szans na pożyczkę.

Kredyt gotówkowy – wymagania banków

Warunkiem uzyskania kredytu w banku jest odpowiednia zdolność kredytowa. Każdy bank może ocenić ją inaczej, dlatego oferty banków dla tej samej osoby będą się od siebie różnić.

Na zdolność kredytową wpływa wiele czynników, ale najważniejsze są:

  • Stabilność zatrudnienia i wysokość miesięcznych dochodów. Największe szanse na kredyt gotówkowy mają osoby zatrudnione na umowę o pracę. W gorszej sytuacji są pracownicy zatrudnieni na umowę zlecenie, ponieważ jest to rodzaj umowy, którą łatwo i szybko można rozwiązać, a pracownik z dnia na dzień może pozostać bez środków do życia.
  • Miesięczne koszty utrzymania. Dla banku istotne jest nie tylko, ile zarabia potencjalny kredytobiorca, ale przede wszystkim to, ile z zarobionych środków wydaje na rachunki i swoje utrzymanie. Dzięki temu łatwiej oceni, czy będzie w stanie spłacać miesięczną ratę kredytu.
  • Aktualne zobowiązania. Osoby, które mają już inne zobowiązania kredytowe np. kupiły coś na raty mają mniejsze szanse na kredyt niż osoby bez kredytów. Wszystko jednak zależy od wysokości wynagrodzenia i oceny zdolności kredytowej.

Oprócz zdolności bank sprawdza też wiarygodność kredytową klienta. W tym celu weryfikuje jego historię kredytową.

Historia kredytowa, a pierwszy kredyt w banku

O czym informuje bank historia kredytowa klienta? Dzięki sprawdzeniu baz informacji kredytowych m.in. bazy BIK bank dowie się, czy do tej pory kredytobiorca spłacał swoje zobowiązania terminowo. To pomoże mu ocenić, czy klientowi można zaufać. Skoro wcześniej był rzetelny, to ryzyko pożyczenia mu pieniędzy jest mniejsze.

Trudniej jest to sprawdzić, jeśli klient nigdy wcześniej nie brał kredytu. Choć może to świadczyć też o tym, że nie potrzebował takiego wsparcia i jego sytuacja finansowa była po prostu dobra.

Każdy musi jednak od czegoś zacząć. Na pewno lepiej nie mieć żadnej historii kredytowej, niż mieć taką, którą trudno się chwalić ze względu na niespłacone zobowiązania. Dlatego jeśli myślisz o swoim pierwszym kredycie, masz stałą pracę i wystarczające zarobki, to nie obawiaj się odmowy jego udzielania.

Bank zdecyduje się udzielić Ci kredytu gotówkowego, ale w związku z tym, że podejmuje większe ryzyko, bo nie zna Cię jeszcze, jako klienta, to może zaproponować Ci inne warunki niż te, które znalazłeś w ofercie. Nie zgadzaj się na nie w ciemno. Spróbuj znaleźć jak najtańszy kredyt gotówkowy w innym banku.

Jak wybrać swój pierwszy kredyt gotówkowy?

Wybór właściwiej oferty kredytu pozwala zaoszczędzić. Jeden bank zaproponuje Ci niskie oprocentowanie, ale wysoką prowizję, a inny nie pobierze jej wcale w ramach promocji. Koszty kredytu w zależności od banku są różne, dlatego trzeba sprawdzić kilka ofert.

Zacznij jednak od zastanowienia się, na co konkretnie potrzebujesz kredytu i o jaką kwotę chcesz wnioskować. Nie pożyczaj więcej niż potrzebujesz, bo od pożyczonych pieniędzy bank nalicza odsetki. Możesz mieć później problemy ze spłatą zobowiązania, bo okaże się, że źle oceniłeś swoje możliwości finansowe.

Kiedy wiesz już, jaki jest konkretny cel Twojego kredytu i ile pieniędzy potrzebujesz, poszukaj oferty. Najłatwiej skorzystać z internetowej porównywarki kredytów gotówkowych, np. takiej, jak nasza. Na bieżąco aktualizujemy w niej oferty na podstawie parametrów otrzymanych od banków. Dzięki temu w jednym miejscu możesz sprawdzić, gdzie obecnie warto zapytać o kredyt.

Znajdź najlepszy kredyt gotówkowy >>

Porównując oferty nie sugeruj się jedynie wysokością raty, oprocentowania czy prowizji. Sprawdź ofertę całościowo. Może zachęcić Cię niska rata, ale kredyt może być z obowiązkowym ubezpieczeniem, więc jego całkowity koszt będzie znacznie wyższy. O tym, która oferta jest najkorzystniejsza poinformuje Cię RRSO. Tylko pamiętaj, żeby porównywać je dla ofert o takich samych parametrach, czyli dla tej samej kwoty kredytu i okresu spłaty.

Ranking kredytów gotówkowych to kolejne narzędzie ułatwiające znalezienie kredytu. Takie zestawienia opracowujemy cyklicznie w oparciu o konkretny model klienta.

Poznaj nasze aktualne rankingi >>

Czy można podpisać umowę o kredyt online?

Do otrzymania kredytu w banku często wystarczą jedynie dowód osobisty, dzięki któremu bank zweryfikuje Twoją tożsamość oraz wyciąg z konta bankowego za ostatnie 3 miesiące, który będzie potwierdzeniem informacji o wysokości Twoich dochodów. Nowi klienci, którzy nie korzystali wcześniej z usług banku, w którym chcą wziąć kredyt gotówkowy zazwyczaj zostaną poproszeni o wizytę w oddziale w celu podpisania umowy. To standardowa procedura, która pozwala bankowi sprawdzić klienta.

Chociaż coraz więcej banków zaczęło wprowadzać kredyt online, aby przyspieszyć proces i ułatwić pożyczenie potrzebnych środków klientom. Taki kredyt dostępny jest m.in. w Banku Citi Handlowy.

Na kredyt gotówkowy online mogą także liczyć Ci klienci, którzy posiadają konto osobiste w wybranym banku. Mogą wtedy złożyć wniosek za pośrednictwem bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej i szybko otrzymać decyzję. Jest to o tyle łatwiejsze, że bank przy otwieraniu rachunku zweryfikował już Twoje dane. Ma też wgląd do historii Twojego rachunku, więc szybko potwierdzi wpływy Twojego wynagrodzenia. Jest jednak pewien haczyk. Niekoniecznie Twój bank zaproponuje Ci najtańszy kredyt. Więc mimo wszystko warto porównać oferty.

Co zrobić, jeśli bank nie przyzna Ci pierwszego kredytu?

Każde przyznanie kredytu i warunki oferty w danym banku zależą od indywidualnej sytuacji klienta. Może zdarzyć się tak, że bank odrzuci Twój wniosek kredytowy. Powody mogą być różne np. to, że jesteś zatrudniony na okres próbny. Mimo Twoich zapewnień, że na pewno pracodawca podpisze z Tobą umowę na stałe, bank nie będzie mógł uwierzyć Ci na słowo. Możesz wtedy spróbować zawnioskować o kredyt gotówkowy np. z rodzicami. Współkredytobiorca może poprawić Twoją sytuację w oczach banku i zwiększyć szanse na kredyt.

Jeśli pieniądze nie są Ci pilnie potrzebne, możesz popracować nad lepszą zdolnością oraz historią kredytową i za jakiś czas ponownie spróbować wziąć kredyt w banku. Żeby zbudować pozytywną historię kredytową możesz np. kupić na raty nowy telefon.

Możesz też spróbować zawnioskować o niższą kwotę pożyczki, skorzystać z limitu w koncie lub karty kredytowej.

Przeczytaj także, jak zmieniło się podejście banków do udzielania kredytów gotówkowych w czasie pandemii.

Dodano:
06 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły