PIT 2020 – jak się rozliczyć i nie wpaść w pułapkę oszustów?

  • 03 Mar 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Rozliczanie podatków za 2019 r. jest teraz łatwiejsze, bo fiskus sam przygotowuje wersję zeznania na podstawie dostępnych dokumentów. Ta wygodna zmiana stała się jednak furtką dla oszustów, którzy wykorzystują niewiedzę podatników i wysyłają fałszywe maile ze szkodliwymi załącznikami.
PIT 2020 – jak się rozliczyć i nie wpaść w pułapkę oszustów?

Rozliczenie PIT za 2019 r.

Krajowa Administracja Skarbowa sama zajęła się wypełnianiem PIT-ów, a efekty jej działań znajdują się na platformie Twój e-PIT od 15 lutego 2020 r. Aby dotrzeć do swojego zeznania, trzeba się zalogować przez profil zaufany (zakładany np. za pośrednictwem banku) lub wykorzystując dane podatkowe za 2018 r. oraz przychody z jednego z dokumentów za 2019 r.

Sprawdź jak rozliczyć PIT przez internet! >>

W systemie znajdują się wypełnione PIT-37 i PIT-38, a także PIT-28 i PIT-36 podatników, którzy nie uzyskali dochodów z działalności gospodarczej. Dwa ostatnie trzeba zaakceptować przez Internet. Dopiero wtedy będą ważne, a obowiązek rozliczenia spełniony. PIT-37 i PIT-38 będą automatycznie zaakceptowane 30 kwietnia.

Platforma cieszy się dużą popularnością. Do tej pory skorzystało z niej ponad 100 tys. osób.

Fałszywe maile od Urzędu Skarbowego

Wraz z ułatwieniami, związanymi z wypełnianiem zeznań przez fiskus, pojawiły się nowe zagrożenia. Oszuści podszywają się pod urząd i za pośrednictwem maili informują o rzekomej konieczności dopłaty podatku lub poprawienia PIT-a za 2019 r. Zazwyczaj towarzyszy im załącznik lub link z wirusem, dzięki któremu oszust może uzyskać dane osobowe podatnika. Potem można już tylko czekać na zawiadomienia z firm pożyczkowych, domagających się spłaty zobowiązania, z którym nie ma się nic wspólnego.

Ministerstwo Finansów wydało komunikat w tej sprawie:

Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami e-mail, które zawierają informacje o pomyślnie wysłanych zeznaniach do systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów (MF). Informujemy, że udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) zeznania podatkowe PIT-37, PIT-38, PIT-36 i PIT-28 dostępne są wyłącznie w usłudze Twój e-PIT na stronie podatki.gov.pl. MF i KAS nie wysyłają do podatników żadnych wiadomości e-mail podczas składania zeznań podatkowych. Wiadomości takie należy traktować jako niebezpieczne i je usuwać.

Prowadzisz własną działalność? Sprawdź jak rozliczyć PIT 2020! >>

 

Szczególnie podejrzane są maile, w których mowa jest o błędach w zeznaniu czy niedopłacie. Zdarza się też, że nadawca informuje o bezpłatnej ofercie pomocy w wypełnieniu zeznania podatkowego. Trzeba też uważać na aplikacje. Jak mówi Weronika Bartczak, specjalistka ds. bezpieczeństwa w CyberRescue: Nie powinniśmy ufać mailom zachęcającym do pobrania programu, który „obliczy za nas PIT”, szczególnie jeżeli pochodzi on spoza zaufanych źródeł, takich jak Google Play czy Apple App Store. Takie aplikacje nie tylko mogą przekazywać nasze dane przestępcom, ale też najprawdopodobniej zawierają złośliwe oprogramowanie mogące wyrządzić naszemu urządzeniu duże szkody.

Dodano:
03 Mar 2020

Zaktualizowano:
28 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły