PIT 2020 – zmiany w rozliczeniach za 2019 r.

 • 18 Lut 2020
 • 3 min. czytania
 • Komentarze(0)
W ostatnim roku pojawiło się sporo zmian w sposobie rozliczania PIT-ów. Wśród nich jest nowa skala podatkowa (obniżona do 17,75 i 17%.), inne koszty uzyskania PIT-a i nowa kwota wolna od podatku. Są też ulgi: dla młodych do 26. roku życia, za termomodernizację czy oświatę.
PIT 2020 – zmiany w rozliczeniach za 2019 r.

Nowości w rozliczeniach PIT-ów za 2019 r.

Jedną z nowości jest wprowadzenie III progu podatkowego, czyli tzw. daniny solidarnościowej, 4 proc. Dotyczy ona osób o najwyższych dochodach, czyli takich, które przekraczają rocznie 1 mln zł po pomniejszeniu o kwoty składek na ubezpieczenie społeczne i kwoty dochodu zagranicznej spółki kontrolowanej.

Wchodzą też zmiany zasad unikania podwójnego opodatkowania według konwencji MLI. Od 1 stycznia 2019 r. dotyczą one zarabiających w Austrii i Słowenii, od 1 stycznia 2020 r. pracujących w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Finlandii, Izraelu, Japonii, na Litwie, w Nowej Zelandii i Słowacji, a od 1 stycznia 2021 r. - w Norwegii, Belgii, Kanadzie i Danii. Osoby te nie będą stosowały dotychczasowej zasady zwolnienia z progresją.

Zamiast tego będzie zasada proporcjonalnego odliczenia. Co to oznacza? Trzeba złożyć zeznanie podatkowe, zarówno gdy zarabia się wyłącznie za granicą, jak i po części za granicą, po części w Polsce. Można skorzystać z usługi abolicyjnej.

Kredyt na PIT – sprawdź warunki

Jest też EXIT-TAX, czyli podatek od niezrealizowanych zysków. Dotyczy to osób, które na stałe wyprowadziły się z Polski i zmienili rezydencję podatkową. Są dwie stawki: 19 proc. podstawy opodatkowania, gdy ustalana jest wartość podatkowa składnika majątku lub 3 proc., gdy nie ustala się wartości podatkowej.

Dochody osób, które zajmują się działalnością twórczą, a więc artyści, pisarze, dziennikarze, rzemieślnicy i inni mogą być opodatkowane niższą stawką – 5 proc. według IP Box. Nie jest istotna wartość przychodu ani metoda jego osiągania.

IP Box niższy podatek PIT 5% - ulga dla działalności twórczej

Przychody pochodzące z następujących grup praw własności intelektualnej, przy spełnieniu szeregu obowiązków dokumentacyjnych, opodatkowane będą niskim 5% podatkiem (tak zwanym IP Box) -niezależnie od wartości przychodu i metody osiągania przychodów.

PIT 2020 – nowe ulgi

Wśród nowych ulg, które obowiązują od rozliczenia PIT w 2020 r. są:

 • ulga dla młodych do 26. roku życia – dotyczy przychodów ze stosunku służbowego, stosunku do pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy i umów zlecenia, które nie przekraczają w 2019 r. 35 636, 67 zł,
 • ulga termomodernizacyjna – odliczenie (PIT-37, PIT-36, PIT-36L i PIT-28, maks. 53 tys. zł) od podatku materiałów budowlanych, urządzeń i usług, które mają służyć ociepleniu dom jednorodzinnego w okresie maksymalnie trzech lat,
 • ulga na oświatę – odliczenie darowizn na cele kształcenia o ile są to materiały dydaktyczne lub środki trwałe (dotyczy tylko szkół branżowych, techników, szkół artystycznych, publicznych placówek i centr nauki).

Do kiedy rozliczyć PIT za 2019 r.?

Czas na rozliczenie PIT-a trwa od 15 lutego do 30 kwietnia 2020 r. W przypadku PIT-28 ostatnim dniem na złożenie go jest 2 marca (tak samo jak przy rozliczeniu z fiskusem). Nadpłata powinna pojawić się na koncie w ciągu 45 dni od złożenia zeznania podatkowego elektronicznie lub trzech miesięcy przy zeznaniach w formie papierowej.

PIT rozliczyć można przez Internet za pośrednictwem platformy Twój e-PIT (dotyczy PIT-28, PIT-36, PIT-37 i PIT-38).

Do systemu e-PIT możesz zalogować się dzięki Profilowi Zaufanemu, który dostępny jest w:

 • PKO BP,
 • Santanderze,
 • Banku Pekao,
 • mBanku,
 • ING Banku Śląskim,
 • Banku Millennium,
 • na platformie Envelo.

Zmiany w rozliczeniach PIT za 2021 i 2022 r.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało zmiany w podatku dochodowym, które będą wpisywać się w plan finansowy na lata 2019-2022. Stawki podatku w 2021 i 2022 r. mogą więc być inne.

Podobne artykuły