PKO Bank Polski wdraża trwały nośnik 2.0., który pozwoli na przesyłanie większej liczby dokumentów drogą cyfrową

  • 27 Paź 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Rozwiązanie jest efektem współpracy banku z KIR, Operatorem Chmury Krajowej oraz partnerami technologicznymi Hitachi i IBM. Nośnik oparty jest na narzędziach blockchain i macierzy WORM. Dzięki temu użycie papieru zmniejszy się, a wraz z nim wygenerowany przez działalność spółki ślad węglowy.
PKO Bank Polski wdraża trwały nośnik 2.0., który pozwoli na przesyłanie większej liczby dokumentów drogą cyfrową

Na czym polega nośnik 2.0.?

Nośnik 2.0. pozwala na dostarczanie klientom banku dokumentów w formie cyfrowej. Na początku będzie on udostępniony przy zestawieniach transakcji płatniczych dla kart kredytowych oraz dla dokumentacji związanej z kredytami gotówkowymi. Trwały nośnik został wdrożony już w 2018 r., a obecnie jego możliwości są uzupełniane w ramach drugiej generacji. Wszystkie nowe komponenty zostały ulokowane na serwerach dostarczanych przez Operatora Chmury Krajowej. Nowością jest dostarczanie nie tylko dokumentów publicznych, ale i prywatnych dzięki rozbudowie infrastruktury technologicznej, która – jak podkreśla bank – spełnia wszystkie wymagania prawne oraz spełnia najwyższe standardy związane z bezpieczeństwem danych. Sam proces weryfikacji  autentyczności i niezmienności dokumentów z punktu widzenia klienta będzie taki sam jak w przypadku poprzedniej wersji nośnika. Klient otrzyma drogą zdalną 64-znakowy unikalny identyfikator hash dokumentu oraz odnośnik do strony banku, gdzie bez logowania przekona się o wiarygodności dokumentu oraz ewentualnych zmianach statusu. 

Wersja nośnika z 2018 r.

Poprzednia wersja nośnika też była oparta na technologii blockchain. Bank przygotował ją wraz z KIR, IBM, Accenture oraz polsko-brytyjskim startupem Coinfirm. Był to pierwszy przypadek wdrożenia takiego narzędzia w polskim sektorze finansowym oraz największą tego typu operacją w Europie. Użyty nośnik został wykorzystany do wysyłki dokumentów publicznych (np. cenników czy regulaminów usług) do 5 mln klientów, a do 2020 r. rozwiązanie było zastosowane 11 mln razy. W praktyce przyniosło to spółce blisko 20 mln zł oszczędności, a także korzyść ze względu na zmniejszenie śladu węglowego.

Technologia blockchain w trwałym nośniku opiera się na zdecentralizowanej i rozproszonej architekturze informatycznej, dzięki czemu wysyłane dokumenty są bardziej odporne na ataki. Przydaje się tam, gdzie potrzebne jest potwierdzenie zaistnienia jakiegoś zdarzenia przez niezależną trzecią stronę. PKO BP uznał potencjał tego rozwiązania i powołał specjalną jednostkę, która zajmuje się wyszukiwaniem kolejnych możliwych zastosowań dla technologii blockchain. W prace zaangażowały się też środowiska naukowe Politechniki Warszawskiej, młode firmy technologiczne działające w ramach Let’s Fintech with PKO Bank Polski oraz inne podmioty z sektora finansowego.

Dodano:
27 Paź 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły