Planujesz remont kuchni? Sprawdź, ile zapłacisz za meble i wyposażenie

Fot.

Kuchnia to serce każdego domu. Tam jemy posiłki, spotykamy się ze znajomymi, a nierzadko rozmawiamy do późna o najważniejszych dla nas sprawach. Właśnie dlatego remontując kuchnię, powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na wygląd wnętrza, lecz także jego użyteczność. Dowiedz się, jak urządzić funkcjonalną i przytulną kuchnię, nie tracąc przy tym fortuny.

Koszt wyposażenia i umeblowania kuchni będzie zależał głównie od wymiarów twojego wnętrza. Zanim przystąpisz do planowania budżetu, zmierz wszystkie ściany, zastanów się, jakich rozwiązań potrzebujesz i spisz na kartce, które sprzęty i dodatki możesz ponownie wykorzystać. Wszystko gotowe? W takim razie zaczynamy remont!

Ściany i podłogi

Na potrzeby tego tekstu zakładam, że chcę urządzić kuchnię o wymiarach 8m2. Mieszkanie pochodzi z „drugiej ręki”, dlatego ściany i sufit są wygładzone, ale nie podoba mi się ich kolor. Mam zamiar zmienić podłogę i meble. Jedyny sprawny sprzęt to lodówka, resztę będę musiała dokupić.

Zacznijmy od ścian. Aby zacząć je malować należy pozbyć się wszystkich mebli, wynieść sprzęty. Remontem zajmie się ekipa, dlatego koszt mojej kuchni będzie dużo wyższy niż gdybym zdecydowała się odnowić ją we własnym zakresie. Na ścianach będzie położona zmywalna farba a na jednej stronie ułożony szeroki pas z białych kafli. Demontaż mebli, przygotowanie powierzchni, farba oraz pomalowanie ścian i sufitów to koszt od 900 do 1200 zł. Następnie trzeba zdjąć dotychczasową podłogę. Na jej miejsce przyjdą płytki. Abym mogła się cieszyć nową posadzką, muszę przeznaczyć ok. 1000 zł. Jest to cena, która uwzględnia zarówno robociznę, jak i wszystkie potrzebne materiały.

Meble

W związku z tym, że pozbyłam się wszystkich mebli, muszę zainwestować w nowe szafki i blaty. Mam do wyboru kilka opcji: najtańsze, gotowe meble z marketu budowlanego lub nieco droższe, ale lepsze jakościowo meble z firmowego salonu albo meble na wymiar. Decyduję się na rozwiązanie pośrednie. Kupuję zestaw 9 szafek. Mogę samodzielnie dobrać fronty i uchwyty oraz blat. Meble wraz z montażem będą mnie kosztować ok. 6000 zł.

Sprzęt

Jak już wspomniałam lodówka, która stała dotychczas w mieszkaniu jest sprawna, więc będę z niej nadal korzystać. Muszę jednak dokupić kuchenkę i zmywarkę. Oczywiście nie dla każdego zmywarka jest obowiązkowa, jednak decydują się na tę odrobinę luksusu. Za sprzęty zapłacę ok. 2,5 tys. zł. Gdybym musiała wymienić również lodówkę, zapłaciłabym dodatkowe 1300 zł za średniej klasy urządzenie. Montaż wszystkich elementów to dodatkowe 200-300 zł.

Dodatki

Żadna pani domu nie może sobie wyobrazić, aby w jej kuchni zabrakło uroczych pojemników na sól i cukier, kolorowego obrusu oraz śnieżnobiałych firan. Ja również postanawiam dokupić kilka dodatków, które sprawią, że moje wnętrze stanie się bardziej przytulne. Wybieram się do popularnej szwedzkiej sieciówki i wydaję 800 zł. W moim koszyku ląduje m.in. lampa, zasłona, sztućce, naczynia, kilka garnków, patelnia, plakat w cienkiej ramie oraz niewielki chodnik.

Dobry plan – podstawa sukcesu

Podsumowując, za remont mojej kuchni zapłaciłabym od 9 do nawet 11 tys. zł. Oszczędności szukałabym z pewnością w wybieranych materiałach oraz usługach ekipy remontowej. Pamiętaj jednak, że odnowienie kuchni to inwestycja na kilka, a nawet kilkanaście lat. Może więc warto wydać nieco więcej na wyższe jakościowo meble, zmywalne farby i wykwalifikowanych fachowców, którzy zadbają o wszelkie detale. Na koniec pamiętaj o jednym. Aby remont kuchni nie zrujnował twojego zdrowia i portfela, zacznij od dobrego planu. Unikniesz wówczas wielu nerwów i niepotrzebnych wydatków.