Płatność gotówką czy kartą - co się bardziej opłaca?

 • 03 Mar 2017
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(4)
Wolisz płacić za zakupy kartą czy gotówką? Sprawdź, która forma płatności jest bardziej korzystna.
Płatność gotówką czy kartą - co się bardziej opłaca?

Lubimy płatności kartą, ponieważ są wygodne, szybkie i bezpieczne. Jednocześnie wielu z nas nie wyobraża sobie, aby tradycyjne banknoty miały całkowicie zniknąć z obiegu. Zastanawiasz się, która forma płatności jest dla ciebie bardziej korzystna? Kiedy wydasz więcej – posługując się plastikowym pieniądzem, czy płacąc za zakupy monetami?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, która metoda płatności jest najlepsza. Wszystko zależy od tego, jaki prowadzisz tryb życia, czy umiesz gospodarować swoim budżetem i na ile ulegasz sklepowym pokusom. Jedno jest pewne, zarówno płatności bezgotówkowe, jak i te regulowane w tradycyjny sposób, mają swoje wady i zalety. Sam zdecyduj, która forma będzie dla ciebie najlepsza, ale ja podpowiem ci, na co warto zwrócić uwagę zanim wybierzesz którąś z nich.

Wydatki pod kontrolą

Zwolennicy płacenia gotówką uważają, że jest to forma płatności, która pozwala lepiej kontrolować wydatki. Skąd takie podejście? Przypuśćmy, że chcesz kupić nowy rower. Jego koszt to 1000 zł. Gdybyś chciał zapłacić za niego gotówką, musiałbyś przygotować odpowiednią kwotę i udać się z nią do sklepu. Widząc 10 stuzłotowych banknotów, uświadamiasz sobie, ile kosztuje twój rower, dlatego „boli” cię ten zakup. Zupełnie inaczej jest w przypadku płatności kartą. Wystarczy, że przyłożysz kawałek plastiku do terminala, wbijesz PIN i gotowe. Nie widzisz swoich pieniędzy, więc znacznie łatwiej dasz się namówić na zakup akcesoriów rowerowych i zapłacić większą sumę, niż początkowo planowałeś.

Małe wydatki, duże koszty

Pamiętaj, że rezygnacja z karty wcale nie musi ci przynieść oszczędności. Dlaczego? Mając w portfelu „drobniaki”, nie zastanawiasz się, na co je wydajesz. Ulubiona kawa, nowy numer branżowego magazynu lub drożdżówka z pobliskiej piekarni nie kosztują więcej niż kilka złotych. Jeśli jednak będziesz kupować je regularnie, w ciągu miesiąca przeznaczysz na „drobne przyjemności” całkiem sporą sumę. W dodatku nawet się nie spostrzeżesz, kiedy ją wydałeś. Płacąc za nawet najdrobniejsze zakupy kartą, możesz po pewnym czasie sprawdzić, ile i na co wydajesz. Jeśli korzystasz z bankowości internetowej, w każdej chwili sprawdzisz, jakie sumy przeznaczasz miesięcznie np. na jedzenie na mieście. Gdy zobaczysz, ile kosztują cię obiady z kolegami z pracy, być może zaczniesz przygotowywać posiłki w domu.

Karta karcie nierówna

Rozmawiając o wyższości karty nad gotówką lub odwrotnie, nie należy zapominać o typie karty, o jaką nam chodzi. Obecnie banki oferują swoim klientom dwa rodzaje kart. Pierwsza z nich to karta debetowa, wydawana do każdego rachunku. Za pomocą tej karty możesz wybrać pieniądze z bankomatu, zapłacić za zakupy w sklepie stacjonarnym lub internetowym. Drugi typ karty to karta kredytowa. Jest to rodzaj pożyczki w postaci limitu na koncie, z którego możesz korzystać, płacąc kartą. Karta kredytowa umożliwia bezpłatne transakcje bezgotówkowe. Za wybranie pieniędzy z bankomatu zapłacisz dodatkową prowizję. Najważniejsze jest zaś to, że pieniądze, którymi dysponujesz, musisz po pewnym czasie zwrócić. O ile karta debetowa faktycznie pozwala kontrolować wydatki, karta kredytowa jest często przyczyną nadmiernego zadłużenia, zwłaszcza gdy znajdzie się w rękach nierozsądnej osoby. Dowiedz się więcej, czym różni się karta kredytowa od debetowej.

Karta czy gotówka – co wybrać?

Jak widzisz, każda z form płatności ma swoje wady i zalety. Dokonując transakcji bezgotówkowych, oszczędzasz czas i czujesz się bezpiecznie. Nie musisz pilnować portfela wypchanego banknotami, a jedynie dobrze schować plastikową kartę. W każdej chwili możesz kontrolować swoje finanse, wiesz dokładnie, gdzie i kiedy wydałeś pieniądze. Karta pozwoli ci również... zarabiać. Dzięki usłudze money back część wydatków, jakie ponosisz w ramach transakcji bezgotówkowych, zostaje z powrotem zwrócona na twoje konto.

Jednocześnie cały czas nie możemy sobie wyobrazić życia bez gotówki. Po pierwsze nie wszystkie sklepy i punkty usługowe realizują płatności kartą (dotyczy to zwłaszcza małych, osiedlowych sklepików, w których robimy drobne zakupy). Po drugie, wielu Polaków odkłada papierowe banknoty, aby zabezpieczyć się na przyszłość. Jak wynika z raportu „Postawy Polaków wobec finansów”, aż 17% ankietowanych zadeklarowało, że trzyma oszczędności „w skarpecie”. Jesteśmy narodem, który lubi płacić gotówką i nic nie wskazuje na to, aby w najbliższej przyszłość miało się to zmienić.

Dodano:
03 Mar 2017

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

4 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Anna Malek Ekspert 12 kwietnia 2019
  Cześć Damian,według Ciebie link wewnętrzny to spam?
 • Damian Białkowski Ekspert 12 kwietnia 2019
  Ale prosze nie spamować!!!
 • Anna Malek Ekspert 10 kwietnia 2019
  Cześć Krzysztof, a wiesz, że praktycznie w każdym banku w ramach programu "Polska Bezgotówkowa" możesz otrzymać terminal za darmo w pakiecie z kontem firmowym? Tutaj możesz porównać różne oferty: https://direct.money.pl/kontafirmowe/
 • Krzysztof Jasiński Ekspert 09 kwietnia 2019
  Nie noszę ze soba gotówki i z tego względu w swoim sklepie też zdecydowałem się na zakup terminala. Podpisałem umowę z TopCard, bo oferowali niską marżę dla klientów, a poza tym, nie będę czarować - zasugerowałem się pozytywnymi opiniami w Internecie. Mija pół roku i jestem zadowolony. Mam nadzieję, ze dalej tak będzie.

Podobne artykuły