Płatności BLIK – co trzeba o nich wiedzieć i jak z nich korzystać?

 • 10 Wrz 2018
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(1)
W ostatnim półroczu BLIK bił rekordy popularności! Za jego pomocą wykonano 33 mln transakcji, czyli tyle ile w całym poprzednim roku.
Płatności BLIK – co trzeba o nich wiedzieć i jak z nich korzystać?

Chcesz robić „przelewy na telefon w mig”? Skorzystaj z BLIK-a! Za jego pomocą możesz nie tylko przelewać pieniądze na numer telefonu, ale także szybko płacić w internecie i wypłacać gotówkę z bankomatu. Nie musisz nosić ze sobą karty – wystarczy telefon. Zobacz, jak działają płatności BLIK.

W ostatnim półroczu BLIK bił rekordy popularności! Za jego pomocą wykonano 33 mln transakcji, czyli tyle ile w całym poprzednim roku. Najczęściej płacimy BLIK-iem przez internet i wypłacamy gotówkę z bankomatów. Trochę mniejszą popularnością cieszą się transakcje w sklepach stacjonarnych i przelewy na telefon.

Jak płacić BLIK-iem?

Jak zacząć płacić BLIK-iem? Wystarczy kilka prostych kroków.

Załóż konto w banku, który oferuje BLIK-a.

Masz do wyboru 12 instytucji:

Jeżeli masz już rachunek w jakimkolwiek z tych banków, to oczywiście możesz zacząć korzystać z BLIK-a. Wystarczy ściągnąć bankową aplikację mobilną. Po zalogowaniu się do aplikacji zobaczysz charakterystyczną ikonkę. Klikając na nią możesz wygenerować kod BLIK.

Płatności BLIK – co trzeba o nich wiedzieć i jak z nich korzystać?

Transakcja z kodem BLIK

W większości przypadków – przy płatności w terminalu w sklepie, przy transakcji online czy podczas wypłaty pieniędzy z bankomatu – musisz wpisać sześciocyfrowy kod wygenerowany w aplikacji. Transakcję zatwierdzasz na swoim smartfonie – masz na to 20 sekund.

Pamiętaj!
Kod BLIK ważny jest tylko przez 2 minuty. Nawet jeśli ktoś niepowołany go podejrzy na ekranie twojego telefonu, nie będzie mógł z niego później skorzystać.

Jeżeli płaciłeś w sklepie stacjonarnym, sprzedawca wydrukuje potwierdzenie transakcji z terminala. W przypadku zakupu w sklepie internetowym, na twoją skrzynkę przyjdzie mail potwierdzający realizację płatności. Bankomat po prostu wypłaci gotówkę i wydrukuje potwierdzenie (o ile oczywiście chciałeś je otrzymać).

Bez prowizji gotówkę ze wszystkich bankomatów w Polsce mogą wypłacać BLIK-iem klienci:
 • Alior Banku
 • Banku Pekao SA (oferta dotyczy klientów indywidualnych i Mikrofirm i jest ważna do 31.12.2018 r.)
 • Banku BGŻ BNP Paribas
 • Banku Millennium
 • Credit Agricole (w przypadku Konta dla Ciebie VIP)
 • Getin Banku
 • ING Banku Śląskiego (w przypadku Konta z Lwem Komfort i Konta z Lwem Premium)
 • mBanku
 • PKO BP (w przypadku PKO Konta dla Młodych, Konta Aurum i Konta bez Granic)
 • Raiffeisen Polbanku
 • Santander Banku Polska
 • T-Mobile Usługi Bankowe.

Transakcja bez kodu BLIK

Przy płatnościach internetowych możesz też skorzystać z BLIK One Click.

Żeby skorzystać z tego rozwiązania trzeba podczas dokonywania pierwszej płatności w sklepie internetowym – przy wpisywaniu kodu BLIK – zaznaczyć opcję „Wykonaj i zapamiętaj” a na smartfonie potwierdzić, że następne transakcje BLIK w tej przeglądarce mają być zlecane bez wpisywania kodu. W BLIK One Click transakcje zatwierdzane są PIN-em w aplikacji mobilnej.

Obecnie z BLIK One Click mogą korzystać klienci Alior Banku, Banku Millennium (Zakupy bez kodu), Banku Pekao, ING Banku Śląskiego, mBanku, PKO BP (Zakupy bez kodu BLIK), Santander Banku Polska.

Za pomoca BLIKa możesz również wykonać przelew na telefon bez podawania numeru rachunku bankowego odbiorcy.

Moje doświadczenia z BLIK

Z BLIK korzystam od momentu pojawienia się tej usługi na rynku. Najczęściej kod BLIK wpisuję podczas zakupów internetowych oraz wypłacając gotówkę z bankomatu. Wypłata w ten sposób trwa (mniej więcej) tyle samo, ile transakcja przeprowadzona przy użyciu karty, a ma pewne zalety:

 • nie narażam się na niebezpieczeństwo zeskanowania paska magnetycznego mojej karty (skimming).
 • mogę wypłacać bez prowizji mniejsze kwoty (wypłacając np. 50 zł kartą zapłaciłbym 1,3 zł prowizji).

Podoba mi się również przelewanie pieniędzy na telefon. Ostatnio zauważyłem w książce telefonicznej w swoim telefonie, że przy coraz większej liczbie nazwisk moich znajomych znajduje się charakterystyczna ikonka telefonu z literą „b”. Oznacza ona, że mogę im szybko wysłać pieniądze bez potrzeby wpisywania numeru konta.
Niestety, BLIK nie sprawdził mi się podczas płatności w sklepie. Zdarzyło mi się to raz i to tylko dlatego, że za tę płatność można było otrzymać zniżkę.

BLIK jest znakomitą ilustracją powiedzenia „Polak potrafi” oraz tego, że banki na co dzień konkurujące ze sobą na niełatwym rynku, potrafiły zjednoczyć siły i opracować standard mobilnych płatności, który stał się standardem rynkowym. Bardzo dobrze uzupełnia inne rodzaje płatności mobilnych, a w przypadku transakcji online, świetnie je zastępuje. Trzymam kciuki za dalszy rozwój tej usługi.

Dodano:
10 Wrz 2018

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

1 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • szaraki zrobily azjatow Ekspert 12 sierpnia 2020
  czy bank pobiera prowizje od sklepow w ktoryvh klienci placa blikiem ?
  Kazimierski Maciej Ekspert 01 września 2020
  cześć, banki nie pobierają prowizji od sklepów, których klienci płacą przy użyciu BLIK. Tzw. prowizja interchange jest pobierana tylko przy płatnościach kartami

Podobne artykuły