Polacy zaoszczędzili w kwietniu 7 mld zł pomimo pandemii

 • 27 Maj 2020
 • 3 min. czytania
 • Komentarze(1)
Choć oprocentowanie lokat drastycznie się zmieniło, a sytuacja na rynku pracy się skomplikowała, Polakom udało się zaoszczędzić tak wysoką kwotę w pierwszym pełnym miesiącu pandemii. Obecnie przetrzymują w bankach prawie 858 mld zł, a kwota ta szybko rośnie. Jeszcze rok temu było o 74 mld zł mniej, a dziesięć lat temu o prawie 500 mld zł mniej.
Polacy zaoszczędzili w kwietniu 7 mld zł pomimo pandemii

Oszczędności w miesiącach pandemii

W pierwszych miesiącach pandemii trzeba było zrobić porządki w finansach tak, aby przetrwać kryzys gospodarczy spowodowany zarówno wirusem, jak i różnymi obostrzeniami. Część osób postanowiła wypłacić większość środków z konta osobistego i przetrzymywać je w formie gotówki, przez co niektóre banki nie nadążały z uzupełnianiem bankomatów. Okazało się jednak, że przetrzymywane w instytucjach finansowych majątki nie kurczą się, tylko zwiększają. Ma to związek z rosnącą zamożnością Polaków, a także z większą świadomością i potrzebą posiadania poduszki finansowej. Obecnie według danych CBOS oszczędności posiada 61 proc. rodaków w porównaniu do 55 proc. przed rokiem i 37 proc. przed dekadą. W 2007 r. miało je zaledwie 23 proc. osób w Polsce.

Sam kwiecień przyniósł wzrost oszczędności o 7 mld zł – takie dane podało NBP. Środki te znajdują się na rachunkach oszczędnościowych i lokatach, choć z tych ostatnich odpłynęło aż 12 mld zł w jednym miesiącu. Jest to najmocniejszy spadek od dwudziestu czterech lat. Część wypłaconych środków została przelana na rachunki bieżące – tutaj zanotowano w kwietniu w sumie 19 mld zł wpływu. Podobnie było w marcu. Polacy zrezygnowali też z ryzykownych funduszy inwestycyjnych.

Ważnym powodem zwiększenia oszczędności w kwietniu był ograniczony handel w sklepach stacjonarnych, niedostępność wielu usług, brak możliwości pójścia do restauracji czy kawiarni, zamknięcie ośrodków kultury i rekreacji, a także znacznie utrudniony transport. Jednocześnie banki zaostrzyły politykę kredytową, więc ogólna konsumpcja w miesiącach pandemii drastycznie się zmniejszyła.

Wobec pandemii i towarzyszących jej restrykcji Polacy poszukiwali bezpiecznej przystani. Wiele osób zainwestowało w złoto, które w pewnym stopniu chroni przed skutkami inflacji. Takie zainteresowanie wpłynęło jednak na podwyżki cen kruszcu. Inni decydowali się na obligacje skarbowe, które jednak wkrótce przestały być opłacalne. Kolejna grupa zainteresowała się możliwością inwestowania w nieruchomości, bo są one dość odporne na kryzysy gospodarcze. Banki jednak są obecnie znacznie bardziej ostrożne w przyznawaniu kredytów hipotecznych, szczególnie w celach inwestycyjnych.

Lokaty bankowe jako sposób na oszczędność

Lokaty różnią się oprocentowaniem, co wpływa na stopień ich opłacalności. W miesiącach pandemii banki zdecydowały się radykalnie obniżyć oprocentowanie, co miało związek z rekordowo niskimi stopami procentowymi wprowadzonymi przez Radę Polityki Pieniężnej. Biorąc pod uwagę podatek 19 proc., ewentualną prowizję za prowadzenie oraz inflację, na niektórych lokatach można wręcz stracić. Przykładowo w PKO BP oprocentowanie dla lokat terminowych niezależnie od okresu wynosi 0,01 w stosunku rocznym.

Sprawdź najlepsze lokaty: https://direct.money.pl/lokaty/

W innych warunkach warto wybrać spośród:

 • lokat terminowych – na określoną liczbę miesięcy, z oprocentowaniem stałym lub zmiennym;
 • lokat progresywnych – oprocentowanie rośnie wraz z czasem trwania lokaty;
 • lokat automatycznych – uruchamiana automatycznie, gdy środki na koncie przekraczają określone saldo;
 • lokat negocjowanych – dla zamożnych;
 • lokat overnight – czas trwania to jedna noc;
 • e-lokat – zakładanych przez stronę banku,
 • lokat mobilnych – zakładanych przez aplikację mobilną.

Sprawdź, jak otworzyć lokatę przez internet

Dodano:
27 Maj 2020

1 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Ania Ekspert 02 lipca 2020
  Tyluł powinien brzmieć: zaoszczędzili dzięki pandemii ... a nie pomimo

Podobne artykuły