Polisolokata a zwykła lokata

  • 27 Mar 2015
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Decydując się na oszczędzanie i pomnażanie swojego kapitału, zastanawiamy się najczęściej, czy lepiej skorzystać z tradycyjnej lokaty, czy może z rachunku oszczędnościowego. Na rynku jest jednak jeszcze jedna dodatkowa opcja, która może okazać się wyjątkowo opłacalna.
Polisolokata a zwykła lokata

Decydując się na lokatę lub rachunek oszczędnościowy, mamy pewność, że wpłacona na nie gotówka powiększy się w odpowiedni sposób. Pewni możemy być również czegoś innego – 19 procentowego podatku kapitałowego od zysku z depozytu (tak zwany podatek Belki). Polisolokata powstała między innymi po to, by móc ten podatek ominąć.

Czym jest dokładnie ten produkt finansowy i dlaczego warto się na niego zdecydować?

Polisolokata – definicja

Polisolokata (inaczej nazywana polisą lokacyjną) jest pewnego rodzaju połączeniem lokaty oszczędnościowej z polisą na życie. Klient wpłaca pieniądze na specjalne konto i po pewnym czasie uzyskuje je z powrotem wraz dodatkowo naliczonym zyskiem. Sęk tkwi w tym, że osoba zakładająca polisolokatę podpisuje umowę z firmą ubezpieczeniową, a nie z bankiem. Do niedawna miało to na celu ominięcie tzw. podatku Belki, który nie obejmował zysków pochodzących z polis lokacyjnych. Jednak nowelizacja przepisów spowodowała, że od 1 stycznia 2015 roku ten instrument finansowy również został opodatkowany. Czym więc różni się od tradycyjnych lokat?

lokata

Cechy polisolokaty

Podstawową cechą polisy lokacyjnej jest jej przeznaczenie. Stanowi ona bowiem połączenie tradycyjnego ubezpieczenia z lokatą oszczędnościową. Oprócz tego polisolokaty są zazwyczaj długoterminowe. Obecnie na rynku najkrótszy okres obowiązywania tego produktu finansowego wynosi 6 miesięcy. Na dodatek instrument ten przeznaczony jest dla osób, które są gotowe wpłacić na specjalne konto nieco większą, niż w przypadku lokat, kwotę pieniężną. Wyższe jest zazwyczaj również oprocentowanie.

Czy warto?

Do niedawna opcja ta była dla niektórych bardzo opłacalna. Jednak objęcie polisolokat podatkiem belki może sprawić, że straci ona w oczach klientów na swojej atrakcyjności. Polisy lokacyjne nada są jednak gwarantem powiększenia swojego kapitału. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nie każdy jest w stanie skorzystać z tego produktu finansowego. Warto również wspomnieć, że zwykłe lokaty objęte są ochroną w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (w razie upadku banku, klient otrzymuje 100% wpłaconej kwoty). Polisolokaty należą do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, co oznacza, że w analogicznej sytuacji, klient otrzyma tylko 50% ulokowanych pieniędzy.

Polisolokata a lokata tradycyjna – porównanie
Polisolokata Lokata tradycyjna
Podatek Belki Od 1 stycznia 2015 19% podatek kapitałowy od zysku depozytu 19% podatek kapitałowy od zysku depozytu
Czas trwania Minimum 6 miesięcy Lokaty jednodniowe
Oprocentowanie Z reguły wyższe od lokat Z reguły niższe od polisolokat
Minimalna kwota Ok. 5000zł Ok. 500zł
Ubezpieczenie W Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym W Bankowym Funduszu Gwarancyjnym
Umowa Z Ubezpieczycielem Z Bankiem
Ograniczenia Możliwe wiekowe Brak 

Dodano:
27 Mar 2015

Zaktualizowano:
26 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły