Polska awansowała w rankingu najbardziej innowacyjnych krajów świata

Fot.

Agencja Bloomberg opublikowała najnowszy ranking najbardziej innowacyjnych krajów świata. Polska zajmuje w nim 22 miejsce, oznacza to, że jesteśmy o jedną pozycję wyżej niż w minionym roku. Sprawdź, jak Polska plasuje się w poszczególnych dziedzinach.

Co roku Agencja Bloomberg publikuje ranking najbardziej innowacyjnych krajów świata. W tym roku na pierwszym miejscu znalazła się, po raz kolejny, Korea Południowa. Polska wyprzedziła m.in.: Czechy, Hiszpanię, Włochy, Portugalię, Chorwację czy Rosję, która spadła o 14 pozycji. W rankingu Bloomberg uwzględnił 50 krajów.

 

Jakie czynniki są brane pod uwagę?

Bloomberg w swoimi rankingu bierze pod uwagę siedem czynników:

  • lokalny zasięg szkolnictwa wyższego (15. Polska na miejscu),
  • udział produkcji dodanej w PKB (16. miejsce),
  • procentowy udział spółek z branż wysoko zaawansowanych technologicznie w całości rodzimych firm (22. miejsce),
  • lokalną aktywność patentową (24. miejsce),
  • procentowy udział wydatków na badania i rozwój w produkcie krajowym brutto (35. miejsce),
  • wydajność pracy w przeliczeniu na pracownika (35. miejsce),
  • odsetek osób zaangażowanych w prace badawczo-rozwojowe w całości populacji (35. miejsce).

Największy spadek należał w tym roku do Rosji, która zmieniła swoją pozycję z 12 na 26. Poza Polską w rankingu awansowały również takie kraje jak: Szwecja, Finlandia czy Nowa Zelandia.
Ranking pokazuje, że Polska może pochwalić się dobrymi rozwiązaniami i innowacjami. Wysoko został oceniony zasięg szkolnictwa wyższego i udział produkcji dodanej w PKD. Na taki wynik pracują również, start-upowcy, zaangażowani w prace badawczo-rozwojowe. Innowacyjność to przede wszystkim wprowadzanie na rynek całkowicie nowych rozwiązań, które wspierają całą gospodarkę. Dlatego, jeśli planujesz rozwijać swój biznes, warto, abyś dokładnie analizował potrzeby rynku. Jeśli dobrze wstrzelisz się w rynek, nawet z małym start-upem, wesprze to nie tylko gospodarkę, ale również twoje przedsięwzięcie.

Podobne artykuły