Pomoc na czas kryzysu: świadczenie postojowe i pożyczka dla samozatrudnionych

 • 11 Maj 2020
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(2)
W ramach Tarczy Antykryzysowej przewidziano różne rozwiązania, które mogą pomóc przedsiębiorcom i pracownikom przetrwać czas kryzysu, spowodowanego pandemią koronawirusa. Niektóre z nich to świadczenia postojowe na trzy miesiące oraz pożyczka w wysokości 5 tys. zł.
Pomoc na czas kryzysu: świadczenie postojowe i pożyczka dla samozatrudnionych

Świadczenie postojowe

Świadczenie postojowe mogą otrzymać osoby zatrudnione na umowach cywilnoprawnych (agencyjnych, zlecenie i o dzieło). Jego wysokość to 2 080 zł bez składek i podatków, czyli 80 proc. minimalnej pensji. Świadczenie wypłacane jest przez trzy miesiące. Aby móc się o nie ubiegać się, należy wykazać spadek dochodów w miesiącu poprzedzającym wniosek. Wartość sumy umów cywilnoprawnych w tym okresie nie powinna przekroczyć 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału (zgodnie z ogłoszeniem prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS – obecnie to kwota 15 681 zł).

W przypadku, gdy suma przychodów z takich umów w miesiącu poprzedzającym wniosek nie przekracza 1299,99 zł, czyli połowy minimalnego wynagrodzenia, to świadczenie zostanie wypłacone w tej właśnie wysokości.

Świadczenie postojowe dla prowadzących działalność gospodarczą także ma wartość 2 080 zł bez składek i podatków. Można się o nie ubiegać, gdy przychód w miesiącu poprzedzającym wniosek spadł o co najmniej 15 proc. w stosunku do wcześniejszego. Dotyczy to tylko działalności rozpoczętych przed 1 lutego. Rozliczający się w formie karty podatkowej i korzystający ze zwolnienia z podatku VAT mogą otrzymać świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł.

Warto wiedzieć, że pomoc przysługuje także przedsiębiorcom, którzy zawiesili swoją działalność po 31 stycznia 2020 r.

Wnioski składać można osobiście w oddziale ZUS-u (funkcjonuje tam specjalna skrzynka), pocztą lub drogą elektroniczną, przez PUE ZUS – tam też znajdują się formularze do pobrania. Osoby, pracujące na umowie cywilnoprawnej, przekazują wniosek zleceniodawcy, który kieruje go do ZUS-u razem z oświadczeniem o ograniczeniu wykonywania umowy cywilnoprawnej z powodu przestoju w prowadzeniu działalności.

Prowadzisz własną działalność gospodarczą? Skorzystaj z pomocy! >>

Pożyczka dla samozatrudnionych

Po zmianach, które przyniosła druga wersja Tarczy Antykryzysowej, o jednorazowo wypłacaną pożyczkę w wysokości 5 tys. zł mogą ubiegać się nie tylko przedsiębiorstwa, ale i samozatrudnieni. Co więcej, złagodzono warunek umorzenia spłaty. Pierwotnie należało zachować stan zatrudnienia przez trzy miesiące od udzielenia środków. Teraz o pożyczkę mogą ubiegać się także jednoosobowe firmy.

Warunki udzielenia środków:

 • liczba zatrudnionych nie powinna być większa niż dziewięć osób,
 • działalność została założona przed 1 marca 2020 r.,
 • roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług lub suma bilansowa nie przekraczają 2 mln euro.

Spłatę można umorzyć wraz z odsetkami, jeśli firma pozostanie aktywna przez trzy miesiące od udzielenia pożyczki. Wniosek należy złożyć w ciągu 14 dni od spełnienia tego warunku. Przedsiębiorcy, którym się uda, dostaną możliwość otrzymania kolejnych 5 tys. –  również bezzwrotnych z pewnymi zastrzeżeniami.

Jeśli przedsiębiorca lub samozatrudniony nie spełni warunków umorzenia, to powinien zacząć  spłacać pożyczkę po trzech miesiącach od jej uzyskania, a maksymalnie w ciągu 12 miesięcy, chyba że Ministrów przedłuży ten okres z powodu trudnych warunków w trakcie pandemii koronawirusa.

Kredyt gotówkowy na dowolny cel

Przedsiębiorcy, którzy nie zanotowali spadków lub zanotowali zbyt małe spadki, by mieścić się w pomocy w ramach Tarczy Antykryzysowej, mogą skorzystać z kredytu gotówkowego. Zaletą takiego produktu jest jego elastyczność. Nie trzeba określać celu finansowania. Środki mogą zostać przeznaczone na bieżącą działalność lub inwestycję. Wysokość kwoty zależy od zdolności kredytowej danego przedsiębiorstwa oraz terminowości w poprzednich spłatach. Przy analizie bank sprawdzi PIT-y za ostatnie dwa lata obrotowe lub zestawienia zbiorcze z Księgi Przychodów i Rozchodów.

Zaletą kredytów gotówkowych dla firm jest możliwość wpisania odsetek i prowizji do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej, co ma wpływ na zmniejszenie zobowiązań podatkowych w ciągu całego okresu kredytowania.

Niektóre banki, które oferują takie produkty, to: PKO BP, Credit Agricole, mBank, ING Bank Śląski, Getin Bank, Bank Millenium czy BNP Paribas.

Masz konto w banku Pekao? Skorzystaj z subwencji w ramach Tarczy Finansowej PFR – przeczytaj więcej na direct.money.pl!

Dodano:
11 Maj 2020

2 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • andy Ekspert 16 maja 2020
  dlaczego wysokość postojowego dla zleceniobiorców nie wynosi 2080 zł jak to jest podawane - na czysto - tylko są to kwoty różne np. 1904 , 2040, a ja dostałem 1836 zł i w tytule przelewu zus napisał że to jest kwota bez potrąceń .Dlaczego zabrano mi prawie 250 zł ?
  Malek Anna Ekspert 20 maja 2020
  Cześć, pewną informację uzyskasz, jeśli zapytasz po prostu w ZUSie.
 • Kasia Ekspert 06 czerwca 2020
  Strasznie jest dla mnie krzywdzące potraktowanie mojej osoby przez ZUS. Długo pracowałam żeby rozwinąć firmę abym miała stałych klientów i żebym mogła pracować zdalnie. Gdy już to osiągnęłam po 7 latach spróbowałam swoich sił w innym zawodzie nie zamykając przy tym coraz lepiej prosperującej firmy i zatrudniłam się na etacie a swoich klientów załatwiam mailowo i telefonicznie w niczym mi to nie koliduje a jednocześnie więcej zarobię. W momencie kryzysu straciłam 90% obrotu w swojej firmie praktycznie firma mi stanęła na etacie dostaję 80% najniższej krajowej Bo firma jest zamknięta. Wszędzie piszą o pomocach dla firm itp. więc też napisałam wnioski o pomoc. Po 3 tygodniach niepewności dostałam pierwszą odpowiedź z Zusu że jest odmowa świadczenia postojowego bo jestem zatrudniona na etacie. To takim rozumowaniem może nie będę płacić podatków z działalności bo robi to mój pracodawca gdzie jestem na etacie. teraz już zwątpiłam w to Państwo bo jeśli się pomaga to róbmy to sprawiedliwie! Sama słyszałam że osoba która dostała postojowe to nawet takich dochodów nie miała i że lepiej na tym wychodzi i to ma być sprawiedliwe?! Wszystko płaciłam w terminach bo przecież ani złotówki człowiekowi nie odpuszczą ale jak już człowiek potrzebuje pomocy to już Cię mają gdzieś. Na odpowiedź na temat pożyczki 5 tys czekam już 6 tygodni ale po odpowiedzi z Zusu pewnie mi też nie przysługuje. Jeśli chodzi o kontakt żeby się dodzwonić do Zusu czy Urzędu pracy to już kolejna porażka 90min (dłużej nie wytrzymałam) słuchania melodyjek i tego że wszyscy konsultaci są zajęci. Jednym słowem czuję się oszukana bo wszędzie mówią i piszą że Państwo pomaga ale mi się nie należy :(
  Malek Anna Ekspert 12 czerwca 2020
  Kasiu, pozostaje mi Ci tylko współczuć, bo to nie od dziś wiadomo, że pomoc socjalna nie jest dedykowana ludziom przedsiębiorczym. Osobiście też mi z tym źle i uważam, że takie osoby powinny być nagradzane, a nie karane.

Podobne artykuły