Poręczyciel kredytu - kto będzie odpowiednim kandydatem?

  • 14 Maj 2018
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Z poręczeniem kredytu jest jak z małżeństwem - oba oznaczają wieloletnie, związane z dużą odpowiedzialnością zobowiązanie. Kto zatem będzie dobrym poręczycielem kredytu: członek rodziny, przyjaciel, znajomy z pracy?
Poręczyciel kredytu - kto będzie odpowiednim kandydatem?

Poręczyciel kredytu jest ci potrzebny wówczas, gdy nie jesteś w stanie samodzielnie uzyskać wymaganej przez bank zdolności kredytowej. Osoba, która zgadza się zostać twoim poręczycielem bierze na siebie dużą odpowiedzialność - zobowiązuje się do spłaty twojego kredytu na wypadek, gdybyś sam nie podołał temu zadaniu. Na czym powinieneś się skupić szukając osoby, która poręczy za twoje zobowiązanie finansowe wobec banku?

Poręczyciel powinien być osobą, która jest w stanie faktycznie podnieść twoją zdolność kredytową. Siłą rzeczy musi więc posiadać stałe źródło zatrudnienia - najlepiej umowę o pracę na czas nieokreślony lub odpowiednio długi czas określony zaakceptowany przez bank. Poręczycielami mogą być również osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, zatrudnione na kontrakcie lub wykonujące wolne zawody oraz emeryci lub renciści - tutaj należy uważać na ograniczenie wieku poręczyciela, o którym przeczytasz później. Sprawdź, co musisz wiedzieć o poręczeniu kredytu.

Kto może zostać poręczycielem?

Szukasz odpowiedzi na pytanie kto będzie odpowiednim kandydatem do poręczenia twojego zobowiązania? Zastanawiasz się czy może być to rodzic, brat, a może kolega z pracy? Warto pamiętać, że taka funkcja to nie tylko podpis w dokumentach kredytowych. Dlatego wiek potencjalnego poręczyciela ma znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy starasz się o kredyt z długim okresem spłaty. Poręczenie takiego kredytu przez osobę starszą najczęściej nie będzie dla banku wystarczającym zabezpieczeniem - bank może ewentualnie wyrazić zgodę na proponowanego przez ciebie poręczyciela pod warunkiem skrócenia okresu spłaty.

Część umów kredytowych ustala sztywną granicę wieku dla potencjalnych poręczycieli, na przykład 65 lat. Warto zatem typować w miarę możliwości w osoby młodsze, nie popadając jednak w skrajności. Dwudziestoletni student, dorabiający na pół etatu na umowie zlecenie będzie niewiele lepszym kandydatem od chorującego siedemdziesięcioletniego wujka.

Nie bez znaczenia pozostaje także sytuacja rodzinna twojego potencjalnego poręczyciela. Podobnie jak w przypadku starania się o kredyt, jeżeli poręczyciel pozostaje w związku małżeńskim bez ustanowionej rozdzielności majątkowej, jego współmałżonek będzie musiał wyrazić zgodę na podżyrowanie twojego kredytu. Ważne jest także, czy twój kandydat posiada dzieci. Dla wszystkich zainteresowanych stron lepiej będzie, jeżeli poręczycielem zostanie dobrze zarabiający singiel, a nie jedyny żywiciel pięcioosobowej rodziny.

Ile musi zarabiać poręczyciel?

Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru kandydata na poręczyciela są jego zarobki o określonej wysokości, które będzie musiał udowodnić poprzez przedłożenie odpowiednich dokumentów, wymienionych w umowie kredytowej. W przypadku osób zatrudnionych na umowę o pracę będzie to zwykle zaświadczenie o zatrudnieniu oraz wynagrodzeniu za okres ostatnich 3 miesięcy.

Bank przeprowadza badanie zdolności kredytowej poręczyciela podobnie jak w przypadku kredytobiorcy. Dlatego wszystkie posiadane już przez niego zobowiązania, takie jak kredyty, składki ubezpieczeniowe, wszelkiego rodzaju raty oraz wcześniejsze poręczenia działają na niekorzyść. Dyskwalifikujące dla kandydata na poręczyciela będą także negatywna historia kredytowa oraz toczące się przeciwko niemu postępowanie sądowe, egzekucyjne lub windykacyjne.

Zanim podejmiesz decyzję o zaciągnięciu kredytu z poręczycielem zbadaj swoją zdolność kredytową i sprawdź, czy rzeczywiście wpłynie on na twoją wiarygodność wobec banku.

Prawa i obowiązki poręczyciela

Rozsądny człowiek niechętnie zostaje cudzym żyrantem. Mało kto z radością podejmuje ryzyko na rzecz cudzych zobowiązań. Z dystansem powinieneś podchodzić do kandydatów, którzy bez zastanowienia zgodzą się na poręczenie twojego kredytu - osoba, która bezrefleksyjnie zgadza się na tak poważne przedsięwzięcie trudno uznać za godną zaufania.

Poręczycieli powinieneś typować spośród osób, które znasz dobrze i na które w razie kłopotów będziesz mógł liczyć - dlatego poszukiwania rozpocznij w pierwszej kolejności wśród najbliższej rodziny i przyjaciół. W kryzysowej sytuacji powinieneś być w stanie się z nim po prostu dogadać, tak aby w razie potrzeby móc spokojnie umówić się na spłatę pokrytych przez niego za ciebie zobowiązań, unikając ewentualnych sądowych przepychanek.

Prawa i obowiązki poręczyciela
Podstawowym obowiązkiem poręczyciela jest pokrycie zobowiązania kredytobiorcy, gdy ten sam nie będzie w stanie go spłacać.
Poręczyciel ma prawo m.in. zażądać od banku udzielenia informacji w kwestii terminowości spłaty rat przez kredytobiorcę albo ich braku.

Pamiętaj, że godząc się na podżyrowanie kredytu, poręczyciel wyświadcza ci wielką przysługę i daje ci dowód swojego zaufania. Nie stawiaj więc potencjalnego poręczyciela w podbramkowej sytuacji (np. wymuszając na nim podżyrowanie twojego kredytu w sytuacji, gdy sam planuje w najbliższym czasie zaciągnąć podobne zobowiązanie). Bądź wobec niego szczery. Przede wszystkim - traktuj swojego poręczyciela tak, jak sam, jako poręczyciel, chciałbyś być traktowany.

Znajdź najlepszą ofertę kredytu gotówkowego.

Dodano:
14 Maj 2018

Zaktualizowano:
26 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły