Powraca optymizm w sektorze bankowym. Coraz chętniej myślimy o kredycie hipotecznym

  • 30 Cze 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
O wynikach pomiaru poinformował Związek Banków Polskich oraz Kantar TNS. Czerwcowy wynik ma być przesłanką poprawy w kolejnych miesiącach. Dobrą wiadomością jest fakt, że aktywność klientów zwiększyła się na wszystkich monitorowanych rynkach.
Powraca optymizm w sektorze bankowym. Coraz chętniej myślimy o kredycie hipotecznym

Index Pengab w czerwcu

Index Pengab jest syntetycznym wskaźnikiem koniunktury w placówkach bankowych. Jeszcze w styczniu wynosił 20,20 pkt. 1 marca, kiedy koronawirus coraz szybciej rozprzestrzeniał się po Europie, spadł do -31,90 pkt, a 1 kwietnia osiągnął pułap -50,80 pkt. W porównaniu do tych danych czerwcowe -5,5 pkt pozwala na pewien optymizm, zwłaszcza że w maju wskaźnik był o 17,9 pkt niższy. W ujęciu rocznym jest to spadek o 20,0 pkt. Dane są wynikiem sondażu w placówkach bankowych, przeprowadzonym telefonicznie w dniach 5-25 czerwca. Wzięło w nim 116 oddziałów różnych banków z całego kraju. Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes ZBP, zwrócił uwagę, że w czerwcowym pomiarze zarówno wskaźniki bieżące, jak i prognostyczne wzrosły o kilkanaście procent, a szczególne wzmocnienie zanotowano na rynku kredytów gospodarstw domowych, czyli kredytów konsumpcyjnych i mieszkaniowych. Tutaj wskaźnik wyniósł 24 pkt, czyli o 33 więcej niż w maju.

Prognozy na następne pół roku

Jednym z sondażowych pytań było to, czy bankowcy przewidują w ciągu przyszłych 6 miesięcy zwiększenia zainteresowania kredytami hipotecznymi. 68 proc. pytanych było skłonnych do twierdzącej odpowiedzi, z czego 9 proc. zdecydowanie tak, 31 proc. raczej tak i 28 proc. podobnie jak w poprzednich latach. 33 proc. badanych widzi to w ciemniejszych barwach, z czego 3 proc. zdecydowanie nie przewiduje poprawy w najbliższych miesiącach.

Prognozy dla rynku produktów kredytowych dla przedsiębiorców nie są już tak optymistyczne, choć i tak lepsze niż w maju. 15 proc. respondentów uważa, że sytuacja ekonomiczna firm w kolejnych miesiącach polepszy się, a 20 proc. jest zdania, że pozostanie ona bez zmian. Miesiąc wcześniej pierwsza odpowiedź wskazywana była przez odpowiednio 8 i 14 proc. pytanych.

W przypadku kredytów dla gospodarstw domowych 14 proc. przewiduje poprawę, a 24 proc. stabilizację. To więcej niż w maju, kiedy takich odpowiedzi udzielało 8 i 12 proc. pytanych. Ciekawostką jest fakt, że według bankowców od marca najbardziej popularnym produktem były kredyty gotówkowe (48 proc.). Nieco rzadziej wybierano kredyty hipoteczne (41 proc.).  We wszystkich segmentach kredytowych spodziewana jest poprawa, ale gorzej jest z depozytami, gdzie zysk został zminimalizowany. W związku z obniżeniem stóp procentowych zmian w cennikach można spodziewać się w lipcu i wrześniu.

Skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej online >>

Dodano:
30 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły