Powstanie Millennium Bank Hipoteczny. Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na utworzenie spółki akcyjnej

  • 26 Cze 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
16 czerwca KNF poinformowała o pozwoleniu na utworzenie nowego banku. Siedziba będzie znajdowała się w Warszawie, a kapitał zakładowy w wysokości 40 mln zł zostanie w całości pokryty przez Bank Millennium. Działalność Millennium Banku Hipotecznego rozpocznie się prawdopodobnie w przyszłym roku.
Powstanie Millennium Bank Hipoteczny. Komisja Nadzoru Finansowego zezwoliła na utworzenie spółki akcyjnej

Millennium Bank Hipoteczny

Plany Banku Millennium były znane już w 2017 r. (w raporcie bieżącym z 30 października oraz lutowym sprawozdaniu z działalności banku i grupy kapitałowej), kiedy zarząd przedstawił strategię na lata 2018-2020. Jak powiedział João Brás Jorge, prezes zarządu, kredyty hipoteczne wciąż są ważnym elementem oferty, a stworzenie nowego podmiotu będzie inwestycją w przyszłość i sygnałem dla rynku, że dla Millennium zrównoważony rozwój akcji kredytowej jest szczególnie istotny. Bank Hipoteczny ma zapewniać średnio- i długoterminowe finansowanie, co będzie stanowiło paliwo dla dalszego rozwoju rynku hipotecznego. Millennium będzie jedynym akcjonariuszem utworzonego podmiotu, a ten z kolei związany jest z czołowym bankiem Portugalii – Banco Comercial Portugues.

W zarządzie Millennium Banku Hipotecznego znajdą się wieloletni pracownicy jego akcjonariusza:  Agata Chrzanowska na stanowisku prezesa oraz Adam Berent i Artura Kulesza na w roli członków. Kapitał Millennium Banku Hipotecznego pokryty w całości gotówką będzie składał się z z 40 mln imiennych akcji zwykłych o wartości nominalnej 1 zł. Zostaną one objęte przez spółkę po cenie emisyjnej 3 zł za akcję. Jak poinformowała rzeczniczka banku, Iwona Jastrzębska, rozpoczęcie działalności operacyjnej Millennium Banku Hipotecznego przewidywana jest na przyszły rok.

Oblicz swoją zdolność korzystając z kalkulatora zdolności kredytowej

Bank Millennium na rynku kredytów hipotecznych

W 2019 r. Bank Millennium znajdował się na piątym miejscu pod względem wartości portfela kredytów hipotecznych (ok. 28 mld zł za kwartał) za: PKO BP, Bankiem Pekao, Santander BP i ING Bankiem Śląskim. Zajął czwarte miejsce biorąc pod uwagę liczbę udzielonych kredytów hipotecznych za: Bankiem Pekao, Santander BP i mBankiem oraz piąte miejsce pod względem wartości tych produktów za: PKO BP, ING Bankiem Śląskim, Bankiem Pekao i mBankiem.

W 2020 r. kwota podpisanych przez cztery miesiące umów na kredyty hipoteczne wynosi ponad 2 mld zł. Prezes Jorge zwrócił uwagę na zwiększenie łącznej wypłaty za pięć miesięcy obecnego roku o 50 proc. wobec analogicznego okresu w 2019 r. Udział Banku Millennium w rynku stanowi 10 proc.

Skorzystaj z rankingów kredytów hipotecznych i kalkulatorów online.

Dodano:
26 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły