Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Praca na studiach - dlaczego warto? Jak pogodzić studia i pracę?

Fot.

Praca na studiach nie powinna być przykrym obowiązkiem, ale twoją szansą na zdobycie bezcennego doświadczenia, nawiązanie kontaktów procentujących w przyszłości i dorobienie do twojego studenckiego budżetu. Nie trać czasu bezproduktywne zajęcia albo na odsypianie po imprezie, tylko wykorzystaj go optymalnie. Jak znaleźć pracę na studiach? Jak pogodzić zajęcia i zatrudnienie? Przetestuj moje sposoby!

Kiedy byłam świeżo po maturze, myślałam, że studiując, nie będę miała czasu na nic innego poza rozrywką i odpoczynkiem. Słyszałam, że na uczelni egzaminy o poziomie trudności matury pisze się co pół roku, a na zajęciach siedzi się od rana do wieczora. Jednak rzeczywistość szybko zweryfikowała moje wyobrażenia i okazało się, że ogrom nauki jest tylko dwa razy do roku i omijając niektóre wykłady, zyskuję z tygodniu dwa dni wolne. Przez kilka miesięcy delektowałam się tym zaskakująco otrzymanym wolnym czasem, ale potem zwyczajnie mi się znudziło. Potrzebowałam trochę pieniędzy na własne wydatki, ale moją główną motywacją do pracy był fakt, że chciałam pożytecznie wykorzystać wolne chwile.

Praca na studiach – dlaczego warto?

Zalet pracy i studiowania jednocześnie jest mnóstwo:

1. Zdobywasz doświadczenie – nawet jeśli pracujesz w sklepie czy restauracji, uczysz się kontaktów z klientami i pracy w zespole. Tymi umiejętnościami będziesz mógł pochwalić się podczas rozmowy rekrutacyjnej, gdy będziesz się starać o pracę w zawodzie.

2. Budujesz swoje CV – kiedy skończysz studia, zapewne będziesz szukać zatrudnienia na ambitnym i wymagającym stanowisku. Zastanów się, co powiesz rekruterowi, gdy spyta cię, co robiłeś podczas nauki na uczelni. Ciągłe imprezy czy przesiadywanie w domu pewnie nie zrobią na nim wrażenia.

3. Masz pieniądze na swoje wydatki – trochę głupio w tym wieku, brać kasę od rodziców, prawda? Pewnie i tak wspomagają cię finansowo, ale na własne przyjemności warto zarobić sobie samemu. Wtedy unikasz konieczności tłumaczenia się z każdego obiadu na mieście, kolejnych butów czy drinka na imprezie.

4. Potrafisz lepiej zarządzać czasem – z doświadczenia wiem, że sprawdza się powiedzenie, że im więcej masz do zrobienia, tym więcej zrobisz. Gdy masz nadmiar wolnego czasu, nawet najbardziej błahe zadanie sprawia trudności i nie można się zebrać do jego wykonania. Wykorzystałeś już wszystkie nieobecności na ćwiczeniach, bo musiałeś być w pracy? Założę się, że nawet po nocnej imprezie, wstaniesz na 8.00 na uczelnię, bo nie zaliczysz przedmiotu. Natomiast na powtórkę z pewnością nie znajdziesz czasu, więc do nauki przyłożysz się bardziej.

Jak znaleźć pracę na studiach?

Znalezienie pracy na studiach wcale nie jest trudne, szczególnie gdy szukasz zatrudnienia w handlu czy gastronomii. Jeśli jednak już teraz planujesz rozpocząć karierę w branży, w zakresie której się kształcisz, to warto pomyśleć o budowaniu swojego wizerunku, umiejętności i doświadczenia. Póki studiujesz, masz wiele możliwości skorzystania z bezpłatnych kursów (np. autoprezentacji, programów branżowych, pracy w grupie itp.), które są organizowane przez organizacje studenckie, uniwersytet czy firmy. Zamiast siedzieć bezczynnie w domu, wybierz się na szkolenie, gdzie sporo się nauczysz.

Nie odpuszczaj chodzenia na lektoraty. Nawet gdy zajęcia są o 8 rano w poniedziałek, warto się na nie wybrać. Pomyśl, że za kurs w szkole językowej musiałbyś zapłacić kilkaset złotych, a na uczelni kontakt z językiem obcym masz zapewniony za darmo. Znajomość co najmniej jednego języka obcego będzie atutem podczas procesu rekrutacyjnego.

Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie zatrudnienia, warto dołączyć do organizacji studenckiej. Zdobędziesz tam doświadczenie w zakresie pracy projektowej, ale także nawiążesz cenne kontakty, które mogą być nieocenione podczas poszukiwania pracy.

Ostatnia wskazówka to dopracowanie swojego CV. Pamiętaj, aby zdjęcie było profesjonalne, szablon czytelny, nie było w nim błędów ani literówek. Warto także dołączyć do dokumentów aplikacyjnych próbkę swojej pracy (np. napisaną przez siebie stronę internetową, tekst, film lub grafikę). Pamiętaj, aby zadbać także o swój wizerunek w mediach społecznościowych. Usuń lub ukryj przed nieznajomymi zdjęcia w kostiumie kąpielowym czy z szalonych imprez. Nawet, gdy rekruter tego nie sprawdzi, to twoi przyszli koledzy z pracy na pewno.

Jaka praca na studiach dziennych?

To, jaką pracę wybierzesz na studiach, będzie zależało od tego, czego od niej oczekujesz. Jeśli masz mnóstwo zajęć i możesz pracować tylko w weekendy, to rozsądnym wyborem będzie sklep, kawiarnia czy restauracja. Gdy zależy ci na elastycznym czasie pracy, możesz spróbować swoich sił w telemarketingu, copywritingu lub korepetycjach.

Zachęcam cię jednak do spróbowania swoich sił w branży, z którą chcesz związać swoją przyszłość. Nie odrzucaj na starcie oferty bezpłatnego stażu. Jeśli możesz sobie pozwolić na niego finansowo, to warto skorzystać z okazji dołączenia do wymarzonej firmy. Kilka godzin w tygodniu pozwoli ci zobaczyć, jak działa organizacja oraz zrobić dobre wrażenie u przełożonych. Dzięki temu masz większą szansę na zatrudnienie w przyszłości.

Jaka praca na studiach zaocznych?

Studia zaoczne właściwie nie są ograniczeniem, jeśli chodzi o pracę, ponieważ na zajęcia będziesz jeździć tylko w niektóre weekendy. Spokojnie możesz więc podjąć pracę w pełnym wymiarze godzin. Pamiętaj tylko, aby na początku roku akademickiego sprawdzić terminy zjazdów i na tej podstawie ustalać sobie zmiany, jeśli pracujesz w sobotę i niedzielę.

Jak pogodzić pracę na studiach?

Myślę, że studenci prawa czy medycyny mogą mieć problemy z pogodzeniem pracy i studiów. Jeśli jednak nie uczęszczasz na wymagający kierunek, to starczy ci czasu na wszystkie aktywności. Musisz się tylko dobrze zorganizować. Mam dla ciebie kilka wskazówek, które sama stosowałam:

  • Przed kolokwium czy egzaminem postaraj się nauczyć raz i porządnie, aby nie tracić czasu na ewentualne poprawki.
  • Ucz się w drodze do pracy i z pracy.
  • Sprawdź, na które zajęcia warto i trzeba chodzić. Te mniej istotne od czasu do czasu możesz pominąć.
  • Okienka podczas zajęć wykorzystaj na powtórki, przygotowanie prezentacji czy rozwiązywanie zadań.
  • Przed zaliczeniem podziel się materiałem do opracowania z osobami z twojej grupy.
  • Rozważ wnioskowanie o Indywidualną Organizację Studiów.

Nawet gdy przez jakiś czas będziesz dzielić czas tylko pomiędzy biuro a uczelnię, uwierz mi, że to po czasie zaprocentuje. Będziesz w o wiele lepszej sytuacji na rynku pracy niż twoi koledzy – magistrowie bez doświadczenia.

Podobne artykuły