Prawie połowa Europejczyków uważa, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się w wyniku pandemii. Polska na trzecim miejscu najbardziej dotkniętych krajów

  • 01 Lip 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Dane są wynikiem raportu Intrum, firmy windykacyjnej o międzynarodowym zasięgu – “European Consumer Payment Report 2020 Special Edition White Paper”. Badanie pokazuje nie tylko złe dla finansów skutki pandemii, ale i poprawę w zarządzaniu swoim budżetem.
Prawie połowa Europejczyków uważa, że ich sytuacja finansowa pogorszyła się w wyniku pandemii. Polska na trzecim miejscu najbardziej dotkniętych krajów

Sytuacja finansowa Polaków pogorszyła się

Pandemia oraz reżim sanitarny w europejskich krajach spowodowały poczucie pogorszenia sytuacji finansowej (trudności z opłaceniem codziennych wydatków i brak kontroli nad budżetem) w porównaniu do okresu sześć miesięcy temu u 48 proc. badanych. Polska jest na niechlubnym trzecim miejscu z wynikiem 62 proc., mimo że skala zachorowań była tu relatywnie mniejsza w porównaniu do państw Zachodu. Na czele zestawienia są ex aequo Grecja i Rumunia (po 67 proc.).

U trzech na siedmiu pytanych pandemia miała wpływ na zatrudnienie.

Potrzebujesz gotówki? Sprawdź nasz ranking kredytów gotówkowych >>

42 proc. Europejczyków zauważyła, że wysokość rachunków wzrosła względem ich dochodów. Polacy znów znaleźli się na trzecim miejscu (57 proc.) wśród obywateli Starego Kontynentu, którzy zwrócili uwagę na problem. Pierwsi są Francuzi (62 proc.) i Grecy (61 proc.). W obu wypadkach najlepiej wypadają mieszkańcy Północy, gdzie sytuacja finansowa pogorszyła się u co trzeciego lub co czwartego obywatela.

Badani odpowiedzieli też na pytanie, jak widzą swoją finansową przyszłość za sześć miesięcy. Zdecydowanie największym optymizmem wykazali się Estończycy (55 proc.). Daleko za nimi są Węgrzy i Irlandczycy (po 33 proc.) oraz Słowacy (32 proc.). Zaledwie 16 proc. Polaków (ex aequo z Niemcami) przeczuwa zmianę. Bardziej negatywne nastawienie mieli tylko Włosi (8 proc.) i Łotysze(15 proc.).

Polacy są na czele zestawienia, gdzie najczęściej (64 proc.) padała odpowiedź twierdząca na pytanie, czy oszczędzasz na przyszłość znacznie mniej z powodu pandemii niż przed nią. Dalej są Węgrzy (56 proc.) i Włosi (53 proc.). Najwięcej odpowiedzi przeczących udzielili Duńczycy (18 proc.), Rumuni (24 proc.) i Finowie (30 proc.).

Pod lupę wzięto też różne grupy wiekowe. Z powodu pandemii zmniejszenie dochodu na gospodarstwo domowe najbardziej odczuły osoby młode w wieku 18-21 i 22-37 lat (po 67 proc.). W kolejnych grupach wiekowych wynik ten regularnie spadał. Następne pytanie dotyczyło konieczności częstego pożyczania (bez uwzględnienia karty kredytowej), by móc zapłacić za rachunki. Potwierdzał to co piąty badany w grupie 18-21, 22-37 i 38-44 lata. Oprócz grupy emerytów powyżej 65. roku życia wszędzie nastąpił wzrost w porównaniu do wiosny 2019 r.

Pozytywne skutki finansowe pandemii

Okazuje się, że kryzys potrafi zmotywować do lepszego zarządzania swoim budżetem, co pozwala na większe oszczędności przy codziennych wydatkach. Najbardziej udało się to Estończykom (65 proc.), Francuzom (47 proc.) i Irlandczykom (46 proc.). Tylko trzech na dziesięciu Polaków pochwaliło się tym samym. Gorzej było wśród Węgrów (21 proc.), Duńczyków (23 proc.), Niemców (23 proc.) i Austriakom (23 proc.).            

Poznaj wszystkie koszty kredytu gotówkowego, korzystając z kalkulatora kredytowego online >>

Dodano:
01 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły