Prezenty na święta - ile wydać na osobę?

  • 14 Lis 2017
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(2)
Sprawdź, jak przygotować się przed świętami.
Prezenty na święta - ile wydać na osobę?

Myśli o tym, które prezenty powinny się znaleźć pod choinką, spędzają często sen z powiek. Ile pieniędzy możemy wydać na upominki dla naszych najbliższych? Jak przygotować świąteczną listę prezentów, aby nie zrujnować swojego budżetu? Poznaj kilka rozwiązań, które sprawią, że każdy, kogo obdarujesz poczuje się doceniony, a ty nie będziesz się martwił, że wydałeś za dużo lub za mało na daną osobę.

Święta to czas, w którym zostawiamy w sklepach naprawdę duże kwoty. Często wydajemy pieniądze na rzeczy, które mogą być niepraktyczne dla obdarowanego. Warto ograniczyć wydatki związane z prezentami i dokładnie zaplanować zakup każdego, nawet najmniejszego drobiazgu. Nie ma zasady, ile powinniśmy wydać na osobę podczas świąt. Nie powinieneś jednak pominąć nikogo, kto spędza z tobą święta. Zacznij od ustalenia kwoty ogólnej, którą możesz przeznaczyć na prezenty gwiazdkowe i wtedy w zależności od potrzeb rozdysponuj tę kwotę na prezenty dla najbliższych.

Rodzice

Kupowanie prezentów dla mamy i taty teoretycznie nie powinno sprawiać większego problemu. Zazwyczaj rodzice nie oczekują od swoich dzieci kosztownych upominków, więc to właśnie dla nich możesz przygotować sentymentalny prezent. Wystarczy trochę kreatywności i kilka wspólnych zdjęć, co pozwoli na stworzenie wyjątkowego prezentu, który będzie przypominał o wspólnie spędzonych chwilach. Jeśli wolisz kupić prezent w sklepie, to wyszukaj praktyczny prezent i oczywiście dostosuj go do swojego budżetu. Twoi rodzice z pewnością nie będą mieli ci za złe, jeśli w tym roku nie wykupisz im dwutygodniowych wakacji w tropikach.

Rodzeństwo

Wybieranie prezentów dla rodzeństwa nie powinno wiązać się z większym stresem, przecież znacie się od zawsze. Dlatego możecie sobie pozwolić na sentymentalną podróż i stworzyć kolaż, który nawiązuje do dzieciństwa. Kup książkę ulubionego autora albo dodatek do garderoby, który idealnie będzie pasował do stylu brata lub siostry. To jeden z tych prezentów, który nie powinien sprawić ci kłopotu, a dodatkowo z pewnością znajdziesz pomysł na upominek, który pozwoli „zmieścić” się w określonym budżecie.

Partnerzy

Gdy wybieramy prezent dla partnera warto zwrócić uwagę na to, że na co dzień jesteśmy coraz bardziej zabiegani. Warto więc, aby prezent stanowił miły dodatek. Poświęć w święta trochę swojego czasu drugiej osobie, zastanów się, co chcielibyście zrobić, a w normalny dzień nie macie na to czasu. Możesz również przygotować specjalny voucher, który pozwoli obdarowanemu całkowicie oderwać się od codzienności i spędzić z tobą dzień. . To bardzo kreatywna forma prezentu, ponieważ czas to więcej niż nowy pasek do spodni czy zestaw kosmetyków. Odważysz się?

Dzieci

Od chwili, gdy w rodzinie pojawiają się dzieci, to właśnie prezenty dla nich należą do najdroższych. Wybierając prezenty dla najmłodszych, warto skonsultować z rodzicami, co sprawi dzieciom największą radość. Jeśli masz już jakiś pomysł, warto podpytać, czy dana rzecz nie znajduje się już w dziecięcym pokoju. Dzięki takiemu działaniu unikniesz rozczarowań i nie kupisz czegoś, co dziecko już ma. Dzieci są najbardziej wymagającą grupą i to właśnie na nie wydasz najwięcej pieniędzy. Oczywiście wybierając prezent, nie zapominaj o ustalonym przez siebie prezentowym budżecie. Pamiętaj, że często najbardziej pożądane zabawki i tak z czasem trafią do kąta.

Prezenty w pracy

Prowadzisz własną działalność i chcesz obdarować swoich pracowników? Zazwyczaj najbardziej przydatnym prezentem w tym okresie są bony prezentowe, z których pracownik może skorzystać w trakcie zakupów. Jeśli nie chcesz wręczać samej koperty, możesz zamówić zestaw świątecznych czekoladek. Prezenty są traktowane jako przychód ze stosunku pracy, żeby uniknąć opodatkowania ich wartość nie może przekroczyć 380 zł i muszą być pokryte całkowicie ze środków z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Przy planowaniu prezentów warto ustalić, ile możemy wydać, aby nasz budżet nie ucierpiał. Prezenty nie muszą być kosztowne, żeby mogły cieszyć każdego obdarowanego. Warto rozejrzeć się wokół siebie i stworzyć coś własnoręcznie. Niektóre przedmioty, które możemy wykonać sami mogą być naprawdę urokliwe, a takie rozwiązanie będzie bardziej ekologiczne i tańsze.

Dodano:
14 Lis 2017

Zaktualizowano:
21 Wrz 2020

2 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Joanna Leja Ekspert 11 grudnia 2017
    Potrzeby użytkowników szybkich pożyczek są różne, dlatego zanim zdecydujesz się na jedną z ofert warto je porównać. Możesz to zrobić tutaj https://www.totalmoney.pl/chwilowki
  • Paulina Ekspert 10 grudnia 2017
    W telewizji mnożą się świąteczne reklamy, a sklepowe półki się uginają.Zaczynam planować wydatki, tworzyć długie listy zakupów W tym całym grudniowym szaleństwie nie udaje mi się kontrolować wydatków tak jak bym chciała i zastanawiam się nad pożyczką. Co możecie mi polecić? Czy z wonga ktoś korzystał?

Podobne artykuły