Promocje na Święta – na co uważać?

  • 22 Lis 2017
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Świąteczne wyprzedaże już ruszyły. Czy warto z nich korzystać? Co kupować, aby faktycznie zaoszczędzić, a nie stracić? Sprawdź!
Promocje na Święta – na co uważać?

Co prawda Wigilia przypada dopiero na 24 grudnia, ale handlowcy już teraz zacierają ręce. Według raportu „Od serca czy z głowy. Jak Polacy obdarowują się na Święta” bożonarodzeniowe upominki kupuje czterech na pięciu Polaków, a na prezenty każdy z nas przeznacza ok. 600 zł. Marketingowcy doskonale wiedzą, jak silnie wpływają na nas świąteczne piosenki, migoczące ozdoby i zapach cynamonu, dlatego przed świętami kuszą klientów atrakcyjnymi promocjami. Jak nie dać się nabrać reklamowym sztuczkom? Co zrobić, aby w ferworze przygotowań do Wigilii nie zrujnować swojego budżetu? Sprawdź!

W okresie przedświątecznym galerie handlowe przeżywają prawdziwe oblężenie. Idziemy tam, aby kupić prezenty, ubrania na wigilijną kolację, czy ozdoby do dekoracji domu. Większość sklepów przygotowuje więc w tym czasie liczne promocje, abyśmy kupowali jeszcze więcej. Nie zawsze jednak niższa cena produktów musi oznaczać, że uda nam się zaoszczędzić. Jak to możliwe?

Promocje na Święta – o czym warto pamiętać?

Już za kilka dni Black Friday, czyli dzień największych wyprzedaży w roku. Zaraz po Czarnym Piątku sklepy natomiast kuszą świątecznymi promocjami oraz licznymi akcjami rabatowymi. Jeśli wybierasz się w tym czasie na zakupy i chcesz upolować najlepsze okazje, zwróć uwagę na kilka rzeczy.

1. Sprawdzaj ceny

Promocje na Święta sięgają często 50, a nawet 70 proc. Na pewno jednak spotkałeś się z sytuacją, gdy plakat na witrynie informował o wyjątkowo wysokich obniżkach, a ceny na metce były zmniejszone jedynie o 10-20 proc. Skąd tak duża rozbieżność. W większości przypadków promocja wynosi „do” kilkudziesięciu procent, co oznacza, że jedynie część asortymentu kupisz w naprawdę atrakcyjnych cenach. Jeśli chcesz mieć pewność, że twój zakup faktycznie pozwoli ci zaoszczędzić, sprawdzaj dokładnie ceny na metce. Może się zdarzyć, że obniżka wynosi jedynie kilka procent.

2. Nie kupuj w nadmiarze

Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniamy w trakcie wyprzedaży, to kupowanie zbyt dużej ilości rzeczy. Dotyczy to zarówno żywności, ubrań, jak zabawek dla dzieci, czy kosmetyków. Gdy wybierasz się na przedświąteczne zakupy nie myśl o tym, aby kupić jak najwięcej, tylko o tym, aby wydać pieniądze na artykuły, którą są ci potrzebne. Z pewnością setki razy słyszałeś o tym, aby do galerii handlowej wybierać się z listą, ale przed świętami będzie ci ona naprawdę niezbędna. W przeciwnym razie możesz się mocno zdziwić, jak szybko stan twojego konta zbliży się do zera. Zaplanuj co i komu chcesz podarować pod choinkę oraz jakie potrawy przygotujesz na wigilijną kolację. Dopiero wówczas ruszaj na bożonarodzeniowe zakupy.

3. Pamiętaj o swoich prawach

O ile zwrot towaru po obniżonej cenie zależy wyłącznie od woli sprzedawcy, o tyle jako konsument zawsze masz prawo do reklamacji przecenionej rzeczy na takich samych prawach, co produktu zakupionego po cenie regularnej. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy wiesz o uszkodzeniu bądź wadzie kupowanego towaru. W trakcie wyprzedaży sklepy pozbywają się często artykułów, których nikt nie kupił, bądź leżały długo w magazynie. Jeżeli decydujesz się na zakup np. spodni, a jest w nich zepsuty zamek i płacąc za towar wiesz o tym, nie będziesz mógł reklamacji. Sprzedawcy z reguły dopisują informację o takiej wadzie na paragonie, aby ograniczyć ryzyko oszustwa.

Promocje świąteczne - na co uważać?

Promocje świąteczne kuszą nas nie tylko w sklepach stacjonarnych, lecz także internetowych. Zakupy w sieci są wygodne, szybkie i pozwalają uniknąć tłumów, jakich w galeriach handlowych nie brakuje. Oczywiście są też bezpieczne, ale tylko wówczas, jeśli stosujesz się do kilku zasad:

  • Kupuj tylko u sprawdzonych sprzedawców.
  • Pamiętaj, że dokonując zakupu przez internet masz 14 dni na zwrot artykułu.
  • Sprawdź, jaki jest koszt przesyłki zwrotnej.
  • Kupując na aukcjach, dokładnie czytaj opisy.
  • Korzystaj z bezpiecznych form płatności za zakupy.
  • Zawsze czytaj umowę przed sfinalizowaniem transakcji.

Zakupy na Święta - jak robić je z głową?

Jeśli nie chcesz, aby bożonarodzeniowe przygotowania zrujnowały twój budżet, rób zakupy z głową. Kiedy widzisz promocje świąteczne, nie kupuj wszystkiego co ci spodoba, a jedynie te rzeczy, po które przyszedłeś do galerii. Nawet gdy twój zachwyt budzą pięknie udekorowane witryny, nie trać zimnej krwi. Pamiętaj, że Gwiazdka dobiegnie końca, a szkoda, żeby jedynym wspomnieniem po niej były długi.

Podobne artykuły