Prowizja za promesę?

  • 02 Mar 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Kredyt hipoteczny wiąże się z koniecznością dopełnienia licznych formalności. Podstawowy wymóg sprowadza się do wykazania zdolności kredytowej. To niezwykle istotne, gdyż jej posiadanie gwarantuje przyznanie kredytu. Co istotne, naszą zdolność potwierdzić może tzw. promesa bankowa, czyli dokument, który gwarantuje przyznanie kredytu hipotecznego na ustalonych zasadach. Po co go się wydaje? I jak uzyskać promesę kredytową? Czy bank pobiera prowizję za promesę?
Prowizja za promesę?

Czym jest promesa kredytowa i jak wpływa na wysokość prowizji?

Promesa może okazać się przydatna przy podejmowaniu decyzji obarczonych wysokim stopniem ryzyka. Zalicza się do nich m.in. wpłata wysokiego zadatku. Ten dokument sprawi, że możesz odetchnąć ze spokojem. Na piśmie dostaniesz bowiem gwarancję zatwierdzenia zasad kredytu, które ustaliłeś wspólnie z bankiem, w którym podpiszesz umowę kredytowej, w tym wysokości prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu hipotecznego, czy samej prowizji za udzielenie pożyczki. Co więcej, bank potwierdza, że posiadasz zdolność kredytową i otrzymasz kredyt. Promesa zatwierdza zatem ewentualne warunki współpracy. Taki dokument możesz więc przedstawić np. deweloperowi na dowód, że otrzymasz kredyt na zakup mieszkania. Musisz jednak wiedzieć, że promesa kredytowa nie dotyczy pożyczek pod zastaw, a za jej przyznanie pobierana jest prowizja. 

Skorzystaj z kalkulatora kredytu hipotecznego i dowiedz się na jakich warunkach dostaniesz kredyt! >>


Jak złożyć wniosek o wydanie promesy?


Jeśli chcesz złożyć wniosek o wydanie promesy, musisz udać się do placówki banku, w którym zamierzasz podpisać umowę kredytową i złożyć wniosek o wydanie promesy. Dokument do tego celu bez problemu znajdziesz w sieci, przedstawi Ci go także pracownik banku. Musisz zawrzeć w nich informacje dotyczące Twoich danych osobowych, ale i warunkach kredytu, jaki zamierzasz zaciągnąć oraz planach jego przeznaczenia, czyli najczęściej zakupu mieszkania bądź działki budowlanej. 

Termin ważności promesy bankowej to ok 30 dni. W tym okresie możesz dopełnić pozostałe formalności, które wiążą się w kredytem hipotecznym. Musisz mieć przy tym na względzie fakt, że na promesę poczekasz nawet ok. 2 tygodni. Czas ten bywa zależy od Twojej sytuacji finansowej. Jeśli poza wkładem własnym, posiadasz także dodatkowe oszczędności, to wówczas zostanie on skrócony. 


Prowizja za wydanie promesy - ile to kosztuje?

Pobranie prowizji bankowej za wydanie promesy kredytowej zależne jest od indywidualnych ustaleń banku. Wydanie promesy w większości przypadków jest płatne i to niemało. Koszt takiej prowizji to nawet kilkaset złotych. LUKAS Bank jest jedynym bankiem w naszej ofercie, który nie pobiera opłaty za wydanie promesy.


Czy promesa to gwarancja otrzymania kredytu hipotecznego?

Jak się okazuje, promesa kredytowa nie zapewnia 100% gwarancji udzielenia kredytu przez bank? Jak to możliwe? Bank może stwierdzić, że wartość wskazanej przez Ciebie nieruchomości jest zawyżona. Dzieje się to jednak stosunkowo rzadko. Pewność, że otrzymasz kredyt hipoteczny, masz dopiero, gdy otrzymasz pozytywną decyzję kredytową. Jest to bowiem dokument wiążący.

Dodano:
02 Mar 2020

Zaktualizowano:
04 Sie 2020

Zobacz również inne poradniki

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły