Przedsiębiorco, kup kasę fiskalną online!

 • 14 Paź 2019
 • 7 min. czytania
 • Komentarze(0)
Od stycznia 2023 r. wszyscy przedsiębiorcy będą musieli korzystać z kas fiskalnych online. Sprawdziłem, co powinieneś wiedzieć o tym urządzeniu i gdzie najlepiej je kupić.
Przedsiębiorco, kup kasę fiskalną online!

Od stycznia 2020 r. pierwsi przedsiębiorcy będą zobowiązani do korzystania z kas fiskalnych online. Wybierając nową kasę, możesz pójść o krok dalej i kupić urządzenie, za pomocą którego nie tylko będziesz rejestrował sprzedaż, ale też przyjmował płatności kartami czy zarządzał sprzedażą.

Kasa fiskalna to nieodłączny atrybut przedsiębiorcy sprzedającego towary lub usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i rolnikom ryczałtowym.

Jeżeli usługi, jakie wykonuje Twoja firma, są wymienione na liście zwolnień przedmiotowych znajdującej się w załączniku do Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących lub Twoje obroty w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły 20 000 zł, wtedy nie musisz posiadać kasy fiskalnej. W pozostałych wypadkach jesteś zobowiązany do korzystania z niej.

Czy wiesz, że...
Nie musisz mieć kasy fiskalnej, jeśli np. prowadzisz kancelarię notarialną, oferujesz usługi związane z obsługą rynku nieruchomości (i dokumentujesz świadczenie tych usług fakturą) czy oferujesz usługi finansowe i ubezpieczeniowe.

Od 1 maja 2019 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące kas fiskalnych. Dotyczą one wymiany kas fiskalnych z elektronicznym i papierowym zapisem kopii na kasy fiskalne online. Według ustawodawcy wymiana „zwykłych” kas fiskalnych na kasy fiskalne online ma być elementem walki z wyłudzaniem podatku VAT i uszczelnienia systemu podatkowego.

Lista przykładowych branż, które nie podlegają zwolnieniu z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas fiskalnych:
Sprzedaż: gazu płynnego, części do silników, sprzętu radiowego, telewizyjnego i telekomunikacyjnego, wyrobów z metali szlachetnych, paliw silnikowych, wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych, usługi przewozowe czy gastronomiczne.

Czym jest kasa fiskalna online?

Pod względem podstawowych funkcji kasa fiskalna online nie różni się niczym od zwykłej kasy fiskalnej. Przy jej użyciu nadal będziesz rejestrował transakcje i wydawał klientom paragony potwierdzające dokonanie zakupów. Dodatkowo jednak kasa fiskalna online będzie przekazywała do Centralnego Repozytorium Kas dane dotyczące:

 • sprzedaży,
 • zdarzeń zapisywanych w swojej pamięci, mających znaczenie dla jej pracy, które wystąpiły podczas jej używania (w tym o fiskalizacji kasy, zmianach stawek podatku, zmianach adresu punktu sprzedaży i datach dokonania przeglądów technicznych).

Centralne Repozytorium Kas (CRK) jest systemem teleinformatycznym, gromadzącym i przetwarzającym dane transakcji rejestrowanych w kasach fiskalnych. CRK jest prowadzone przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który również formułuje polecenia do kas rejestrujących i administruje danymi zawartymi w CRK.

Dane zgromadzone w CRK są udostępniane:

 • ministrowi finansów,
 • dyrektorom izb administracji skarbowej,
 • naczelnikom urzędów skarbowych i urzędów celno-skarbowych

w zakresie niezbędnym do wykonywania przez nich obowiązków ustawowych.

Do kiedy musisz wymienić kasę fiskalną?

W podpisanej przez prezydenta Ustawie z 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach określone zostały terminy, w których przedsiębiorcy muszą wymienić używane dotychczas kasy fiskalne na kasy online. Ostateczny termin, po którym wszyscy przedsiębiorcy będą musieli rejestrować sprzedaż przy użyciu kasy fiskalnej online, to styczeń 2023 r.

Ustawodawca wymienił jednak trzy grupy przedsiębiorców, którzy będą musieli zacząć korzystać z kas fiskalnych online wcześniej. Sprawdź, czy nie należysz do jednej z nich.

Pierwsza grupa – jeżeli:

 • naprawiasz pojazdy silnikowe oraz motorowery (w tym naprawiasz, zakładasz, bieżnikujesz i regenerujesz opony oraz wymieniasz opony lub koła dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów),
 • sprzedajesz benzynę silnikową, olej napędowy oraz gaz przeznaczony do napędu silników spalinowych,
z kasy fiskalnej online będziesz musiał korzystać od 1 stycznia 2020 r.

Druga grupa – jeżeli:

 • świadczysz stale lub sezonowo usługi związane z wyżywieniem (stacjonarne placówki gastronomiczne) oraz usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,
 • sprzedajesz węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczone do celów opałowych,

z kasy fiskalnej online będziesz musiał korzystać od 1 lipca 2020 r.

Trzecia grupa – jeżeli świadczysz usługi:

 • fryzjerskie,
 • kosmetyczne i kosmetologiczne,
 • budowlane,
 • w zakresie opieki medycznej (świadczone przez lekarzy i lekarzy dentystów),
 • prawnicze,
 • związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu,

z kasy fiskalnej online będziesz musiał korzystać od 1 stycznia 2021 r.

Gdzie kupić kasę fiskalną online?

Kasę fiskalną online możesz kupić od producenta lub dystrybutora tych urządzeń. Pamiętaj tylko, że w takim przypadku kupisz kasę, która nie da Ci żadnej wartości dodanej. Przy jej wykorzystaniu będziesz tylko rejestrował sprzedaż i wystawiał paragony klientom.

Może więc przy okazji wymiany dotychczasowej kasy fiskalnej na kasę online pójść o krok dalej i kupić urządzenie dwa (a nawet trzy) w jednym, czyli kasoterminal? Dzięki temu 1) spełnisz wymogi nałożone na Ciebie przez ustawodawcę i 2) będziesz mógł korzystać z nowoczesnego urządzenia będącego:

 • terminalem płatniczym,
 • kasą fiskalną online,
 • platformą do zarządzania sprzedażą.

Kasoterminal możesz kupić np. w Idea Banku. Jak to zrobić? W trzech prostych krokach. Wystarczy, że:

 1. Otworzysz konto firmowe w Idea Banku (przez pierwsze 24 miesiące nic nie zapłacisz za jego prowadzenie; po upływie tego czasu będzie bezpłatne, jeżeli wykonasz z niego jeden przelew do ZUS w miesiącu). Wniosek o konto możesz wypełnić przez internet lub w jednym z oddziałów Idea Banku. Konto możesz aktywować przelewem ze swojego rachunku osobistego. Dokumenty potwierdzające zawarcie umowy z bankiem może Ci też dostarczyć doradca z banku lub kurier.
 2. Złożysz wniosek o przystąpienie do promocji „Kasoterminal #ideapay. Kasoterminal zamówisz za pośrednictwem strony internetowej lub w oddziale Idea Banku.
 3. Jeżeli zamówisz kasoterminal #ideapay najpóźniej w ciągu 30 dni od dnia otwarcia konta, otrzymasz rabat.
To ważne!
Jeżeli otworzysz konto firmowe w Idea Banku, to za kasoterminal #ideapay zapłacisz znacznie mniej, niż wynosi cena rynkowa takiego urządzenia (dostaniesz od banku rabat w wysokości 280 zł). Dodatkowo przystępując do programu Polska Bezgotówkowa, zyskasz jeszcze większy rabat – 420 zł – a ponadto będziesz przez cały rok akceptował za darmo płatności kartami do 100 000 zł.

Możesz wybrać jeden z dwóch modeli kasoterminala #ideapay:

 • IDEAPAY – sprzedaż rejestrowana jest na 3,5-calowym ekranie terminala. Gdy klient chce zapłacić kartą, podajesz mu urządzenie.
 • IDEAPAY PLUS – sprzedaż rejestrowana jest na 10-calowym ekranie tabletu. Terminal płatniczy znajduje się po stronie klienta.

Oba warianty kasoterminala współpracują ze skanerem kodów, wagą i szufladą oraz mają wbudowany moduł GPRS, zapewniający im łączność bezprzewodową. Oznacza to, że możesz z nich korzystać, nawet jeżeli w Twoim sklepie nie ma Wi-Fi.

Czy wiesz, że...
Kasoterminal #ideapay otrzymujesz na własność. Dzięki temu zaoszczędzisz nawet 3 000 zł na dzierżawie terminala przez 5 lat jego eksploatacji.

Kasoterminal to nie wszystko!

Wraz z kasoterminalem #ideapay otrzymasz dostęp do platformy do zarządzania sprzedażą online. Dzięki niej możesz m.in.:

 • sprawdzać obroty, liczbę paragonów i trendy w sprzedaży,
 • dowiedzieć się, które towary najlepiej się sprzedają,
 • weryfikować w czasie rzeczywistym stany magazynowe i na czas uzupełniać poszczególne towary,
 • zmieniać ceny online,
 • dodawać towary i prowadzić politykę rabatową bez wychodzenia z domu.

Na wymianę starej kasy fiskalnej na kasę online nie zostało zbyt wiele czasu, zwłaszcza jeżeli należysz do jednej z grup, które będą musiały korzystać z tych urządzeń już od stycznia przyszłego roku. Możesz więc – korzystając z okazji – kupić kasoterminal #ideapay i wprowadzić do swojej firmy nowoczesne rozwiązania.

Advertisement

Podobne artykuły