Przygotuj z nami samochód na zimowy wyjazd - PORADNIK

  • 10 Gru 2018
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Wystarczy zadbać o kilka ważnych zasad, aby Twoje cztery kółka dzielnie stawiały czoła zimowej aurze. Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, jak przygotować samochód na zimowy wyjazd.
Przygotuj z nami samochód na zimowy wyjazd - PORADNIK

Niezależnie od tego, czy wyjeżdżasz do rodziny na święta Bożego Narodzenia, na Sylwestra ze znajomymi czy na ferie z dziećmi, musisz być świadomy, że zima na drodze rządzi się swoimi prawami. Jeździ się trudniej i może cię spotkać o wiele więcej nieprzewidzianych sytuacji. Właśnie dlatego warto solidnie zaplanować podróż. Zebraliśmy dla ciebie najważniejsze informacje dotyczące tego, jak przygotować auto do zimy, o czym warto pamiętać, wyjeżdżając za granicę i jak bez problemów pokonać trasę w góry.

Zimowy wyjazd to spore wyzwanie dla każdego kierowcy i jego samochodu. Zaplanowanie podróży, sprawdzenie stanu technicznego auta, zapakowanie bagaży i prawidłowy transport nart, to tylko niektóre z czynności, które cię czekają. Żeby uniknąć niepotrzebnych nerwów, a co najważniejsze zapewnić sobie i swoim pasażerom bezpieczną podróż, poznaj nasze porady. Miłej lektury!
 

Jak przygotować samochód do zimowego wyjazdu?

W okresie zimowych wyjazdów większość z nas jako środek transportu wybiera swój samochód. Ale nie każdy wie, że trzeba odpowiednio go przygotować. Sprawdzenie stanu technicznego auta pozwoli ci nie tylko uniknąć niemiłych niespodzianek w trakcie podróży, ale przede wszystkim wpłynie na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Podpowiadamy, co warto zrobić, żeby nie dać się zaskoczyć trudnym, zimowym warunkom.

Przygotuj z nami samochód na zimowy wyjazd - PORADNIK

Zmień opony na zimowe

Pierwszą i jedną z najważniejszych czynności, które należy wykonać, przygotowując samochód nie tylko na wyjazd, ale cały okres zimowy, jest wymiana opon letnich na zimowe. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ niezależnie od twojego doświadczenia za kierownicą, zimowe opony ułatwią ci, poruszanie się zarówno po drogach zaśnieżonych, pokrytych błotem pośniegowym, jak i mokrych.

Opony zimowe znacząco różnią się od tych w wersji letniej m.in. tym, że wykonane są z mieszanki kauczukowej zapewniającej lepszą przyczepność do podłoża przy niższych temperaturach. A to zimą jest niezwykle istotne. Pamiętaj też o głębokości bieżnika. Jego minimalna głębokość, zalecana przez producentów opon zimowych, to około 4 mm. Zastanawiasz się, dlaczego jest większa od przepisowej minimalnej wartości 1,6 mm? Ponieważ im głębszy bieżnik, tym opona będzie lepiej spełniała swoje zadanie (lepiej będzie wgryzała się w śnieg, lód czy błoto, i – tym samym – będzie zapewniała optymalną przyczepność do drogi).

Ze względu na lepszą przyczepność opon zimowych masz większą szansę uniknąć niebezpiecznych poślizgów. Dodatkowo opony zimowe z bieżnikiem o odpowiedniej głębokości pozwolą Ci na skrócenie drogi hamowania.

Ważne
Z wymianą opon nie czekaj aż spadnie pierwszy śnieg. W okresie jesienno-zimowym warto śledzić prognozy pogody i umówić się na wizytę u wulkanizatora, gdy temperatura zacznie spadać poniżej 7o C.

Zanim jednak wymienisz opony na te, z których korzystałeś w poprzednich sezonach, poproś mechanika o sprawdzenie, czy nadal nadają się do użytku. Szczególnie warto im się przyjrzeć jeżeli mają już kilka lat, i w razie potrzeby zainwestować w nowe.

Wskazówka
Wyjeżdżając w góry warto też zaopatrzyć się w łańcuchy śnieżne, które mogą okazać się wybawieniem np. w przypadku konieczności pokonania oblodzonego podjazdu. Jeżeli wcześniej z nich nie korzystałeś, poproś fachowca o instrukcję, jak je założyć.

Pobierz DARMOWY poradnik, aby dowiedzieć się więcej:

  • Jak przygotować samochód do zimowego wyjazdu?
  • Jak przewozić sprzęt narciarski?
  • Jak poruszać się po drogach za granicą?
  • Dlaczego warto pamiętać o ubezpieczeniu?
  • Jak bezpiecznie jeździć zimą?
  • Jak kierowca powinien przygotować się do długiej zimowej trasy?

>> POBIERZ PORADNIK direct.money.pl <<

Wszystkim kierowcom życzymy szerokiej drogi, nie tylko zimą!

Partnerem publikacji jest LINK4.

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi ubezpieczeń w LINK4, odwiedź www.link4.pl.

Podobne artykuły