Qlips – czym jest i jak z niego skorzystać?

 • 15 Cze 2020
 • 6 min. czytania
 • Komentarze(0)
Nie lubisz płacić rachunków, prawda? Ja też nie. Nie ma co prawda magicznego sposobu na to żeby płaciły się same, a z konta nie ubywało pieniędzy. Znalazłem za to dwa rozwiązania, dzięki którym ta czynność będzie łatwiejsza. Sprawdź i przekonaj się sam!
Qlips – czym jest i jak z niego skorzystać?

Jeżeli masz konto osobiste w banku, to z pewnością regulujesz za jego pomocą swoje płatności. Niektóre co miesiąc (np. czynsz, abonament telefoniczny czy abonament za telewizję kablową), inne – rzadziej (np. rachunki za prąd).

W ostatnich latach, dzięki rozwojowi bankowości elektronicznej, zmienił się sposób, w jaki płacisz rachunki (możesz robić to korzystając z komputera lub przez telefon – za pośrednictwem aplikacji mobilnej). Nadal jednak musisz wpisać do formatki przelewu:

 • numer rachunku odbiorcy,
 • jego nazwę,
 • tytuł płatności,
 • kwotę i termin płatności.

Niektórzy dostawcy usług (np. PGNiG) umieszczają na swoich fakturach kod QR, który możesz zeskanować aparatem w telefonie i oszczędzić sobie pracy przy wpisywaniu danych.

Niezależnie od tego, jak opłacasz rachunki – przez telefon czy komputer – musisz pamiętać o terminie płatności. Czy jest rozwiązanie, które pomoże Ci nie zapomnieć? Jest – to Qlips.

Czym jest Qlips?

Qlips to wspólna inicjatywa banków, Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR) i Związku Banków Polskich. Jest jedynym rozwiązanie dla dostawców usług masowych w Polsce umożliwiającym  prezentowanie rachunków i faktur ich klientom za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub mobilnej.  Usługa działa z wykorzystaniem systemu informatycznego utworzonego i obsługiwanego przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR).

Płatność realizowana jest „jednym kliknięciem”. Nie musisz wprowadzać dodatkowych kodów czy haseł. W swojej bankowości elektronicznej znajdziesz przygotowaną płatność za rachunek, którą musisz tylko zaakceptować.

Qlips pełni także funkcję takich narzędzi, jak eBOK czy e-mail. Oznacza to, że wraz z rachunkami i fakturami możesz też otrzymywać linki do innych materiałów, dotychczas wysyłanych w formie papierowej (np. do bilingów czy informacji o ofercie).

Usługa Qlips zapewnia integralność oraz poufność danych klientów.

Jak się korzysta z Qlips?

Usługa Qlips działa w sposób następujący:

 • Dostawca usług (np. firma telekomunikacyjna, zakład energetyczny, dostawca Internetu czy telewizji kablowej) zamiast wysyłać do Ciebie fakturę lub rachunek, dostarcza je za pośrednictwem bankowości elektronicznej.
 • KIR, jako operator usługi Qlips, grupuje zebrane dane i udostępnia je bankowi.
 • Bank, za pośrednictwem systemu bankowości internetowej, prezentuje Ci dane.
 • Zapoznajesz się z prezentowanymi danymi i decydujesz o akceptacji płatności.
 • Bank informuje KIR o statusie przetwarzania danego dokumentu, w tym o zaakceptowaniu bądź odmowie wykonania płatności.
 • KIR grupuje otrzymane z banków informacje, które następnie przekazuje dostawcom w ustalonej formie.
 • Środki z tytułu opłaconych rachunków z Twojego banku do banku dostawcy usług przesyłane są za pośrednictwem systemu Elixir lub jako przelew wewnętrzny.

Jak działa Qlips?

W których bankach możesz skorzystać z Qlipsa?

Swoje rachunki za pomocą usługi Qlips możesz opłacać jeżeli masz konto osobiste w:

 • mBanku,
 • Banku Millennium
 • i – od niedawna – w Banku Pekao.

W mBanku możesz opłacać rachunki i faktury wystawiane przez 14 dostawców (wśród nich są m.in. Orange Polska, Generali Towarzystwo Ubezpieczeń SA czy TUiR WARTA SA).

Jak skonfigurować Qlips w mBanku?

 1. Zaloguj się do serwisu transakcyjnego i wybierz: Ustawienia => Asystent Płatności => Propozycje płatności przygotowane na podstawie faktur od wybranych dostawców.
 2. Wybierz dostawców, których usługi chcesz opłacać za pomocą usługi Qlips. Przeczytaj i zaakceptuj regulamin.
 3. Wybrane przez Ciebie płatności będą się pojawiały automatycznie w systemie bankowości elektronicznej w zakładce „Nadchodzące płatności” w sekcji „Propozycje Asystenta w serwisie transakcyjnym”.
 4. Żeby opłacić fakturę wystarczy, że klikniesz w belkę lub przycisk „Akceptuj”, sprawdź, czy dane się zgadzają, a jeśli tak – kliknij przycisk „Wyślij przelew”.

W Banku Pekao przy pomocy usługi Qlips zapłacisz faktury i rachunki wystawiane przez 12 dostawców (m.in. od Orange Polska czy Generali Życie Towarzystwo Ubezpieczeń).

Jak skonfigurować Qlips w Banku Pekao?

 1. Zaloguj się do serwisu internetowego Pekao24, a następnie wybierz Płatności => Zarządzanie płatnościami => Qlips
 2. Przeczytaj i zaakceptuj regulamin usługi Qlips
 3. Z listy wybierz dostawcę, którego usługi chcesz opłacać za pomocą usługi Qlips
 4. Skonfiguruj płatność (wybierz konto osobiste, z którego będzie dokonywana płatność, zaznacz, kiedy ma być dokonywana płatność – w dniu otrzymania rachunku, na 2 dni przed terminem lub w terminie płatności. Możesz też ustawić płatność automatyczną, wskazać jej maksymalną kwotę i wybrać termin jej zakończenia). W tym kroku wyrażasz też zgodę na otrzymywanie rachunków od wybranej firmy i na ich automatyczne opłacanie.
 5. Gotowe. Skonfigurowałeś właśnie usługę Qlips!

Najlepsze konto osobiste? Sprawdź, na co zwrócić uwagę >>

Jeżeli nie Qlips, to co?

Alternatywą dla usługi Qlips jest serwis Moje Usługi stworzony przez ING Bank Śląski we współpracy ze startupem BillTech. Od Qlipsa różni się przede wszystkim:

 • większą liczbą usługodawców, których rachunki i faktury można opłacać – jest ich ponad 300,
 • możesz z niego korzystać nawet jeśli Twoje konto osobiste prowadzi inny bank niż ING – serwis jest dostępny dla klientów wszystkich banków w Polsce.

Zaletą serwisu Moje Usługi jest także automatyczny sposób pobierania danych do płatności, poprzez:

 • połączenie z eBOKiem – wystarczy, że jeden raz podasz w serwisie login i hasło, a Twoje opłaty za prąd, gaz czy telefon automatycznie pojawią się w aplikacji,
 • przesyłanie maili zawierających informacje o płatnościach za zajęcia dodatkowe, siłownię, czy też podatek od nieruchomości. Wystarczy, że w treści maila zawarte są takie dane jak numer konta, kwota oraz termin płatności,
 • bezpieczne połączenie ze skrzynką mailową, które pozwala systemowi Moje Usługi na wyszukanie maila z płatnością bezpośrednio w skrzynce,
 • dodanie płatności cyklicznej do dowolnego odbiorcy, np. właściciela wynajmowanego przez siebie mieszkania czy gminy za podatek od nieruchomości.

Rachunki możesz opłacać kartą płatniczą dodaną do serwisu, BLIKiem, szybkim przelewem lub z Twisto (serwis jest zintegrowany z bramką płatniczą imoje należącą do ING).

Jakie konto osobiste wybrać? Porównaj oferty i znajdź tę, która najbardziej Ci odpowiada >>

Qlips i Moje Usługi to udogodnienia, które – z punktu widzenia użytkownika – są bardzo wygodne. Różnią się jednak zastosowanymi rozwiązaniami. W przypadku Qlipsa faktury trafiają bezpośrednio do Twojej bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej. Moje Usługi informują Cię mailowo o nadchodzącej płatności. W obu przypadkach fakturę możesz zapłacić „jednym kliknięciem”.

Jak popularne są oba rozwiązania? Na blogu w serwisie Moje Usługi znalazłem informację, ze w połowie maja 2020 r., czyli po ośmiu miesiącach od uruchomienia serwisu, korzystało z niego 15 tys. użytkowników. Dodać też trzeba, że za pomocą tej platformy opłaconych zostało prawie 50 tys. rachunków na niemal 10 mln. zł. Ilu klientów Banku Millennium i mBanku korzysta z Qlipsa? Tego nie wiem – banki nie podały mi takich informacji.

Które z tych rozwiązań jest lepsze? Trudno powiedzieć teoretycznie – nie korzystając z jednego z nich.  Mimo tego, że mam konto w mBanku, nie będę mógł niestety skorzystać z Qlipsa (nie korzystam z usług żadnej z firm znajdujących się na liście dostępnych firm). Założyłem konto w Moje Usługi, ale coś więcej na temat tego serwisu będę mógł powiedzieć dopiero za jakiś czas.

Dodano:
12 Cze 2020

Zaktualizowano:
15 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły