Raty stałe czy malejące - zmiana sposobu spłaty?

  • 17 Gru 2019
  • 1 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zaciągając kredyt hipoteczny możesz wybrać sposób jego spłaty - w ratach równych lub malejących. Każda rata składa się z części kapitałowej i odsetkowej. Raty równe w każdym miesiącu mają taką samą wysokość, ale różnią się w nich proporcje części kapitałowej i odsetkowej. Wraz z upływem czasu, część kapitałowa rośnie, a odsetkowa maleje.
Raty stałe czy malejące - zmiana sposobu spłaty?

Zaciągając kredyt hipoteczny możesz wybrać sposób jego spłaty - w ratach równych lub malejących. Każda rata składa się z części kapitałowej i odsetkowej.

 

Raty równe w każdym miesiącu mają taką samą wysokość, ale różnią się w nich proporcje części kapitałowej i odsetkowej. Wraz z upływem czasu, część kapitałowa rośnie, a odsetkowa maleje.  

 

W ratach malejących część kapitałowa jest w każdej racie taka sama, a odsetki są naliczane od pozostałego do spłaty kapitału. W związku z tym wraz z każdą ratą, część odsetkowa jest mniejsza, czyli cała rata maleje.

 

Które wybrać? Jeśli wolisz stałą wysokość raty wpasować w swój domowy budżet, zdecyduj się na raty równe. Jeżeli chcesz oddać bankowi w ostatecznym rozrachunku mniej odsetek i wolisz od razu spłacać większą część zobowiązania, wybierz raty malejące.

 

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
10 Sie 2020

Zobacz również inne poradniki

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły