Rekord sprzedaży detalicznych obligacji skarbowych – wartość kupionych w tym roku papierów wartościowych osiągnęła kwotę prawie 19 mld zł

  • 15 Wrz 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Dla porównania w całym 2019 r. sprzedano obligacje za łączną sumę 17,3 mld zł i do tej pory był to rekord. Motywacją dla kupna jest stworzenie bezpiecznej przystani dla kapitału, szczególnie biorąc pod uwagę obecne skomplikowane czasy, ale prognozy nie dają dużej nadziei na pokonanie inflacji przy obligacjach poniżej 4 lat.
Rekord sprzedaży detalicznych obligacji skarbowych – wartość kupionych w tym roku papierów wartościowych osiągnęła kwotę prawie 19 mld zł

Wzrost zainteresowania detalicznymi obligacjami

Fala wzrostu sprzedaży obligacji zaczęła się w drugiej połowie 2019 r. W poprzednich dwóch latach wartość wykupionych papierów wartościowych rosła od ok. pół miliarda złotych miesięcznie do niewiele ponad miliard. W styczniu sprzedaż podskoczyła do ok. 2,5 mld zł miesięcznie i do marca wzrost pozostał na podobnym poziomie. W kwietniu, zapewne w reakcji na pandemię, wartość obligacji wystrzeliła, osiągając łączną miesięczną kwotę ok. 5,5 mld zł. Kolejne miesiące były znacznie gorsze pod tym względem – w maju poniżej 1 mld zł, w czerwcu nieco ponad, w lipcu blisko 2,2 mld zł, a w sierpniu 1,9 mld zł.

Wśród obligacji detalicznych najbardziej popularne są te krótkookresowe: trzymiesięczne (w sierpniu stanowiły 43,6% sprzedanych), czteroletnie (35,9% sprzedaży) i dwuletnie (14% sprzedaży). Z nich tylko te powyżej czterech lat dają nadzieję na zachowanie siły nabywczej pieniądza, ale zależy to od faktycznego poziomu inflacji po tym czasie. Celem inflacyjnym Rady Polityki Pieniężnej jest 2,5%. W tym celu trzykrotnie obniżane były stopy procentowe. W sierpniu inflacja wynosiła 2,9%. Dla porównania w styczniu była na poziomie 4,7%.

Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o obligacjach >>

Tymczasem oprocentowanie obligacji w skali roku przedstawia się następująco:

  • 3-miesięczne stałoprocentowe – 0,50%,
  • 2-letnie stałoprocentowe – 1%,
  • 3-letnie zmiennoprocentowe – 1,10%,
  • 4-letnie indeksowane inflacją – 1,30% (po drugim roku marża 0,75% + inflacja),
  • 10-letnie indeksowane inflacją – 1,70%,
  • 6-letnie rodzinne indeksowane inflacją – 1,50%,
  • 12-letnie rodzinne indeksowane inflacją – 2,00%.

Należy także pamiętać o podatku dochodowym, pobieranym od zysku z obligacji, który wynosi 19%.

Spadek zainteresowania lokatami

Mimo że oprocentowanie obligacji skarbowych nie jest zbyt wysokie, to i tak jest to lepsze rozwiązanie niż lokaty, które w lipcu miały średnie oprocentowanie równe 0,2% w skali roku. Jak wyliczył Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments, taka stawka przy kwocie 10 tys. zł przyniesie 16,2 zł odsetek rocznie już po opodatkowaniu. Można znaleźć lepsze oferty, ale są one limitowane – przeznaczone dla nowych klientów banku, obwarowane wieloma warunkami, na krótki okres i na stosunkowo niską kwotę. Nie dziwi więc fakt, że w czerwcu tego roku łączna wartość środków na lokatach spadła o 45 mld zł w ujęciu rocznym, osiągając kwotę 209 mld zł. Duża część tego kapitału została przetransferowana na rachunki główne.

Lokaty i konta oszczędnościowe w dobie koronawirusa – Przeczytaj więcej!

Dodano:
15 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły