Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w trakcie jego trwania

 • 27 Kwi 2018
 • 4 min. czytania
 • Komentarze(34)
Z czym wiąże się rezygnacja z ubezpieczenia kredytu, jeśli nie skończyła się jeszcze jego spłata?
Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w trakcie jego trwania

Ubezpieczenie kredytu to szerokie zagadnienie. Niestety konsumenci często swoją wiedzę w tej kwestii opierają na opinii doradców w banku, dla których korzystnym rozwiązaniem jest, by klient skorzystał z ubezpieczenia. Czy jest ono konieczne? Kiedy możesz zrezygnować z ubezpieczenia kredytu w trakcie jego trwania i z czym to się wiąże? Wyjaśniam.

Zamierzasz zaciągnąć pożyczkę lub kredyt? Musisz pamiętać, że pracownik banku zapyta cię o ubezpieczenie produktu. W praktyce rodzajów ubezpieczeń, z jakich możesz skorzystać jest wiele. Przykładowe to: od utraty pracy, na życie czy od następstw nieszczęśliwych wypadków. Co więcej, możesz także podpisać umowę ubezpieczenia indywidualnego lub przystąpić do umowy ubezpieczenia grupowego. Od tego, na którą opcję się zdecydujesz zależą m.in. obowiązki ubezpieczonego i jego prawa. Zawsze możesz jednak zrezygnować z ubezpieczenia, ale będzie to miało swoje konsekwencje.

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

Szukając odpowiedzi na pytanie, czy i kiedy ubezpieczenie jest konieczne, trzeba sięgnąć do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z art. 3.1. tego aktu prawnego ubezpieczeniem obowiązkowym jest tylko „ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podmiotu lub ubezpieczenie mienia, jeżeli ustawa lub ratyfikowana przez Rzeczpospolitą Polską umowa międzynarodowa nakłada obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia”. Oznacza to, że sięgając po produkt bankowy w rzeczywistości masz prawo wyboru - możesz zdecydować się na ubezpieczenie lub nie.

Pamiętaj!
Zazwyczaj zawarcie umowy ubezpieczenia przy zaciąganiu kredytu jest wyłącznie wymogiem banku, a nie ustawowym obowiązkiem konsumenta. Dlatego, jeżeli jesteś zainteresowany konkretną ofertą sprawdź jej szczegóły.

Nawet jeśli nie jest ono obowiązkowe to warto je rozważyć. Dlaczego? Ubezpieczenie kredytu może ci pomóc. Bank zaproponuje je między innymi wówczas, gdy poprawi ono twoją zdolność kredytową.

Ubezpieczenie kredytu a korzyści dla banku

Odpowiedź na pytanie, dlaczego bankom zależy, by klient podpisał umowę ubezpieczenia wcale nie jest trudna. Warto pamiętać o pojęciu "bancassurance", które odnosi się do współpracy banków z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Banki – jeszcze do niedawna – po prostu czerpały korzyści finansowe ze sprzedawania produktów bankowych wraz z ubezpieczeniem. Po wdrożeniu przygotowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacji U, nie powinny one oferować ci produktów niedostosowanych do twoich potrzeb.

Innym powodem, dla którego banki chętnie zaoferują ci ubezpieczenie w pakiecie z kredytem, jest chęć zabezpieczenia swoich interesów. Nawet najlepsza zdolność kredytowa nie zagwarantuje kredytodawcy, że wywiążesz się ze swoich zobowiązań. Ubezpieczenie jest zatem traktowane jako alternatywa dla innych zabezpieczeń, np. na ruchomościach lub nieruchomościach należących do ciebie jako kredytobiorcy.

Czy warto skorzystać z ubezpieczenia kredytu?

Banki często oferują klientom, obok kredytu, również jego ubezpieczenie. Wykorzystują w tym celu technikę handlową, zwaną „cross-selling”. Polega ona na zaoferowaniu ci dodatkowych produktów powiązanych z głównym tak, żebyś nie musiał przeglądać innych ofert czasem konkurencyjnych podmiotów. Takie rozwiązanie rzeczywiście może być dla ciebie korzystne, jeżeli chcesz zminimalizować ryzyko związane z zaciągnięciem np. kredytu hipotecznego. Ubezpieczenie na życie czy od utraty pracy pozwala prawidłowo zabezpieczyć interesy obu stron, a ty jednocześnie możesz zadbać o sytuację swoją lub swoich bliskich w nagłych przypadkach.

Czym jest cross-selling?
To nic innego jak sprzedaż głównego produktu z innymi, z nim powiązanymi. Przykładowo, jeżeli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, bank zaoferuje ci go np. z obniżoną marżą, jeżeli założysz konto i zdecydujesz się na dodatkowe ubezpieczenie.

Wykorzystanie techniki cross-sellingu pozwala zaoferować ci również kompleksową pomoc. Gdy mowa o kredycie i ubezpieczeniu do niego dołączanym, faktycznie nie będziesz musiał przeglądać oferty towarzystw ubezpieczeniowych działających na rynku. Z drugiej strony, skorzystanie z oferty banku wcale nie musi być dla ciebie korzystne.

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?

Jeżeli zdecydowałeś się na podpisanie umowy kredytowej wraz z ubezpieczeniem, możesz zrezygnować z ochrony ubezpieczeniowej w każdym momencie. Nie oznacza to jednak, że pozostanie to bez wpływu na twoje zobowiązanie wobec banku. Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać, jeżeli zdecydujesz się zrezygnować z ubezpieczenia to dokładne zapoznanie się z zapisami zawartymi w umowie. Tam należy szukać informacji o tym, czy bank zwiększy np. marżę lub oprocentowanie nieubezpieczonego kredytu. Ponieważ taka praktyka jest częsta, warto, żebyś przekalkulował koszty – może się okazać, że korzystanie z ubezpieczenia skutecznie obniża wysokość twojej miesięcznej raty.

Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu przy kredycie hipotecznym.

Dodano:
27 Kwi 2018

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

34 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Maciej Ekspert 24 lutego 2019
  A jak ten zwrot z rezygnacji jest rozliczany? Np. płacąc za ubezpieczenie na życie 20.000 przy zawarciu umowy o ktedyt hipoteczny na 360 miesięcy, po 20 miesiącach chcę zrezygnować. To 20.000 dzielimy przez 360 a następnie 340 x wynik dzielenia i to jest nasz zwrot? Czy bank coś zabiera z tego? Drugie pytanie to czy sam mogę złożyć wniosek o rezygnacji czy potrzebuję do tego jakiegoś doradcy/specjalisty który pewnie jakaś prowizje weźmie dla siebie.
 • Łukasz Ekspert 02 lipca 2020
  Mam pytanie konsolidowalem kredyt alekonsolidacja była przez ten drugi bank taka że w bili znajdowała się suma bez kwoty ubezpieczenia. Pożyczka została spłacona prze drugi bank a koszty ubezpieczenia zostały rozłożone mi na raty przez ten pierwszy bank . Czy mogę zrezygnować z tego ubezpieczenia nie spłacając go.
 • Ryszard Ekspert 27 stycznia 2019
  WitamOstatnio dostałem propozycje kredytu w PKOBP .Jest to kredyt z ubezpieczeniem z którego mogę zrezygnować po pol roku i niewykorzystane środki powroca na konto czyli jakieś 26 tys zł. Przy podpisaniu umowy do ręki dostał bym 84 tys a po pół roku ten zwrot z ubezpieczenia. Gdy zapytałem czy będę to miał zapisane w umowie to pani powiedziała że nie bo to taka niepisana możliwość i nie wiem co o tym myśleć?? Dodam że koszt kredytu bardzo korzystny.
 • beata Ekspert 07 stycznia 2020
  dzień dobry mam pytanie4 lata temu wziełismy pozyczke w parabank szukał banku bo nie było zdolnosci kredytowej .pozyczka w eurobanku z wysokim ubezpieczeniem ponad 20000 była klauzula ze jesli pojdzie na emeryture moze zrezygnowac z ubezpieczenia bo było od utraty pracy.oszukano nas mamy teraz wysoki kredyt sprawa w sadzie.pytajac w banku czy moge ubezpieczenie wypowiedziec straszyła wypowiedzeniem umowy jak to jest co robic raty sa regularne ...dziekuje
  rozsadek Ekspert 11 czerwca 2020
  Przejście na emeryturę nie jest to utrata pracy. W umowie na pewno szczegółowo jest to napisane.
 • mikaszon Ekspert 09 października 2019
  Pani Moniko, Czy mógłbym prosić o informację jak sytuacja potoczyła sie dalej ? Znajduję sie w podobnej sytuacji, list otrzymałem dziś. Dziękuje i pozdrawiam
 • Monika Zalewska Ekspert 30 sierpnia 2019
  Zrezygnowałam w trakcie trwania kredytu w getin z ubezpieczenia. Bank oddał środki za niewykorzystany okres, ale napisał jednocześnie, że jest konieczne przedstawienie innej polisy lub poręczenia. Że brak tego może skutkować wypowiedzeniem kredytu. Ważne jest tu słowo: MOŻE. Pismo przyszło listem zwykłym. Czy to jest standardowa procedura czy rzeczywiście może dojść do wypowiedzenia ? Czy jeśli by bank miał wypowiedzieć, to wcześniej przyśle jeszcze jakieś pismo z żądaniem tego zabezpieczenia czy może po prostu wypowiedzieć kredyt jak nic nie wyślę ? Dodam jeszcze, że wszystkie zobowiązania wobec banku reguluję bez żadnych opóźnień.
 • Dagmara Sudoł Ekspert 04 września 2019
  Marta, to trochę inna sprawa, jeżeli kredyt udzielony był z obowiązkowym ubezpieczeniem, a Ty z niego zrezygnowałaś. Jeżeli rzeczywiście taki zapis jest zawarty w umowie, to bank może wypowiedzieć umowę kredytu, ale powinien Cię o tym oczywiście poinformować. Na Twoim miejscu wyjaśniłabym sprawę po prostu w banku, żeby uniknąć niepotrzebnego stresu i zareagować w porę. Pozdrawiam
 • Monika Zalewska Ekspert 03 września 2019
  Dziękuje bardzo za odpowiedź. Dagmara czy jesteś pewna na 100%, że bank zanim wypowie ma obowiązek poinformować mnie o takim zamiarze ? Bo są różne głosy. Część osób mi pisało, że skoro w umowie jest zapis o zabezpieczeniu kredytu, a jego już nie ma to może od razu wypowiedzieć ? Oczywiście w praktyce to przecież nawet jak ktoś się spóźnia z ratą to bank nie wypowiada tylko esemesuje, dzwoni, pisze pisma więc tu to by było naprawdę dziwne, ale właśnie nie wiem jaka jest praktyka. Pozdrawiam
 • Dagmara Sudoł Ekspert 02 września 2019
  Cześć Monika, takie sytuacje najlepiej wyjaśniać bezpośrednio w banku. Oczywiście, że bank ma obowiązek powiadomić Cię o wszelkich czynnościach dotyczących Twojego kredytu. Pozdrawiam
 • Dagmara Sudoł Ekspert 29 stycznia 2019
  Cześć Ryszard, nie bardzo rozumiem co pracownik banku miał na myśli, że warunki przedstawionej Ci oferty są niepisane. To umowa kredytu jest podstawą do dochodzenia później swoich praw. Jeżeli zainteresowała Cię oferta, to proponuję skonsultować ją ponownie z pracownikiem banku. Masz prawo zrezygnować z ubezpieczenia kredytu w każdym momencie, ale pytanie czy rzeczywiście Ci się to opłaci i jak wpłynie to na Twoje dalsze warunki kredytowania. A informacje dotyczące rezygnacji z ubezpieczenia powinny być zapisane w umowie.Pozdrawiam

Podobne artykuły