Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w trakcie jego trwania

  • 27 Kwi 2018
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Z czym wiąże się rezygnacja z ubezpieczenia kredytu, jeśli nie skończyła się jeszcze jego spłata?
Rezygnacja z ubezpieczenia kredytu w trakcie jego trwania

Ubezpieczenie kredytu to szerokie zagadnienie. Niestety konsumenci często swoją wiedzę w tej kwestii opierają na opinii doradców w banku, dla których korzystnym rozwiązaniem jest, by klient skorzystał z ubezpieczenia. Czy jest ono konieczne? Kiedy możesz zrezygnować z ubezpieczenia kredytu w trakcie jego trwania i z czym to się wiąże? Wyjaśniam.

Zamierzasz zaciągnąć pożyczkę lub kredyt? Musisz pamiętać, że pracownik banku zapyta cię o ubezpieczenie produktu. W praktyce rodzajów ubezpieczeń, z jakich możesz skorzystać jest wiele. Przykładowe to: od utraty pracy, na życie czy od następstw nieszczęśliwych wypadków. Co więcej, możesz także podpisać umowę ubezpieczenia indywidualnego lub przystąpić do umowy ubezpieczenia grupowego. Od tego, na którą opcję się zdecydujesz zależą m.in. obowiązki ubezpieczonego i jego prawa. Zawsze możesz jednak zrezygnować z ubezpieczenia, ale będzie to miało swoje konsekwencje.

Czy ubezpieczenie kredytu jest obowiązkowe?

Szukając odpowiedzi na pytanie, czy i kiedy ubezpieczenie jest konieczne, trzeba sięgnąć do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Zgodnie z art. 3.1. tego aktu prawnego ubezpieczeniem obowiązkowym jest tylko „ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej podmiotu lub ubezpieczenie mienia, jeżeli ustawa lub ratyfikowana przez Rzeczpospolitą Polską umowa międzynarodowa nakłada obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia”. Oznacza to, że sięgając po produkt bankowy w rzeczywistości masz prawo wyboru - możesz zdecydować się na ubezpieczenie lub nie.

Pamiętaj!
Zazwyczaj zawarcie umowy ubezpieczenia przy zaciąganiu kredytu jest wyłącznie wymogiem banku, a nie ustawowym obowiązkiem konsumenta. Dlatego, jeżeli jesteś zainteresowany konkretną ofertą sprawdź jej szczegóły.

Nawet jeśli nie jest ono obowiązkowe to warto je rozważyć. Dlaczego? Ubezpieczenie kredytu może ci pomóc. Bank zaproponuje je między innymi wówczas, gdy poprawi ono twoją zdolność kredytową.

Ubezpieczenie kredytu a korzyści dla banku

Odpowiedź na pytanie, dlaczego bankom zależy, by klient podpisał umowę ubezpieczenia wcale nie jest trudna. Warto pamiętać o pojęciu "bancassurance", które odnosi się do współpracy banków z towarzystwami ubezpieczeniowymi. Banki – jeszcze do niedawna – po prostu czerpały korzyści finansowe ze sprzedawania produktów bankowych wraz z ubezpieczeniem. Po wdrożeniu przygotowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacji U, nie powinny one oferować ci produktów niedostosowanych do twoich potrzeb.

Innym powodem, dla którego banki chętnie zaoferują ci ubezpieczenie w pakiecie z kredytem, jest chęć zabezpieczenia swoich interesów. Nawet najlepsza zdolność kredytowa nie zagwarantuje kredytodawcy, że wywiążesz się ze swoich zobowiązań. Ubezpieczenie jest zatem traktowane jako alternatywa dla innych zabezpieczeń, np. na ruchomościach lub nieruchomościach należących do ciebie jako kredytobiorcy.

Czy warto skorzystać z ubezpieczenia kredytu?

Banki często oferują klientom, obok kredytu, również jego ubezpieczenie. Wykorzystują w tym celu technikę handlową, zwaną „cross-selling”. Polega ona na zaoferowaniu ci dodatkowych produktów powiązanych z głównym tak, żebyś nie musiał przeglądać innych ofert czasem konkurencyjnych podmiotów. Takie rozwiązanie rzeczywiście może być dla ciebie korzystne, jeżeli chcesz zminimalizować ryzyko związane z zaciągnięciem np. kredytu hipotecznego. Ubezpieczenie na życie czy od utraty pracy pozwala prawidłowo zabezpieczyć interesy obu stron, a ty jednocześnie możesz zadbać o sytuację swoją lub swoich bliskich w nagłych przypadkach.

Czym jest cross-selling?
To nic innego jak sprzedaż głównego produktu z innymi, z nim powiązanymi. Przykładowo, jeżeli chcesz zaciągnąć kredyt hipoteczny, bank zaoferuje ci go np. z obniżoną marżą, jeżeli założysz konto i zdecydujesz się na dodatkowe ubezpieczenie.

Wykorzystanie techniki cross-sellingu pozwala zaoferować ci również kompleksową pomoc. Gdy mowa o kredycie i ubezpieczeniu do niego dołączanym, faktycznie nie będziesz musiał przeglądać oferty towarzystw ubezpieczeniowych działających na rynku. Z drugiej strony, skorzystanie z oferty banku wcale nie musi być dla ciebie korzystne.

Czy można zrezygnować z ubezpieczenia kredytu?

Jeżeli zdecydowałeś się na podpisanie umowy kredytowej wraz z ubezpieczeniem, możesz zrezygnować z ochrony ubezpieczeniowej w każdym momencie. Nie oznacza to jednak, że pozostanie to bez wpływu na twoje zobowiązanie wobec banku. Pierwszym krokiem, który powinieneś wykonać, jeżeli zdecydujesz się zrezygnować z ubezpieczenia to dokładne zapoznanie się z zapisami zawartymi w umowie. Tam należy szukać informacji o tym, czy bank zwiększy np. marżę lub oprocentowanie nieubezpieczonego kredytu. Ponieważ taka praktyka jest częsta, warto, żebyś przekalkulował koszty – może się okazać, że korzystanie z ubezpieczenia skutecznie obniża wysokość twojej miesięcznej raty.

Sprawdź, co jeszcze powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu przy kredycie hipotecznym.

Podobne artykuły