Rodzinne obligacje skarbowe – jak zabezpieczyć przyszłość dzieci?

Fot.

Pobierasz świadczenie z programu Rodzina 500 Plus? Korzystając z tych środków, chcesz zadbać o finansową przyszłość swoich dzieci? Zapoznaj się z ofertą Rodzinnych Obligacji Skarbowych, które pozwolą ci bezpiecznie zainwestować zgromadzone środki.

Jeśli tylko możesz sobie pozwolić na to, aby dodatkowych 500 zł nie wydawać na bieżące potrzeby dziecka, to warto je zaoszczędzić. W ten sposób bez dodatkowych wyrzeczeń, zbudujesz potężny kapitał na start w dorosłość swojego malucha.

Rodzinne Obligacje Skarbowe – czym są?

Obligacje skarbowe są to dłużne papiery wartościowe. Oznacza to, że kupując je, udzielasz państwu pożyczki, a po określonym czasie dostajesz wpłacony kapitał wraz z należnymi odsetkami (przeczytaj więcej o tym, jak działają obligacje). Przez to, że inwestujesz w instrumenty Skarbu Państwa, to jest to niezwykle bezpieczne miejsce do lokowania pieniędzy. Osiągniesz zysk, a jednocześnie nie stracisz oszczędności.

Rodzinne Obligacje Skarbowe (ROS) to rozwiązanie dedykowane osobom, które otrzymują świadczenie z programu Rodzina 500 Plus. Możesz więc skorzystać z obligacji 6-letnich i 12-letnich. Jedna kosztuje 100 zł. Warto wiedzieć, że osobą uprawioną do ich kupna jest osoba, która złożyła wniosek i otrzymała decyzję przyznającą świadczenie. Oznacza to, że jeśli jeden rodzic składał wniosek, to tylko on może nabyć obligacje.

ROS – symulacja

Do wyboru masz dwie obligacje rodzinne. Czym się różnią? Które warto wybrać i ile można na nich zarobić?

ROS (Rodzinne Obligacje Sześcioletnie)ROD (Rodzinne Obligacje Dwunastoletnie)
cena obligacji 100 zł 100 zł
oprocentowanie 2,80% w pierwszym roku, a potem 1,75% ponad inflację 3,20% w pierwszym roku, a potem 2% ponad inflację
czas trwania 6 lat 12 lat
opłata za każdą obligację w przypadku wcześniejszego wykupu 0,70 zł 2 zł

Źródło: direct.money.pl na podstawie danych z www.obligacjeskarbowe.pl

Obligacje różnią się więc czasem trwania, oprocentowaniem i opłatą za wcześniejszy wykup. Sprawdźmy więc, jaki dają zysk. Załóżmy, że kupujesz 25 obligacji, czyli inwestujesz 2,5 tys. zł (jest to równowartość świadczenia, które otrzymujesz w ciągu 5 miesięcy). Pamiętaj, że oprocentowanie w drugim i następnych latach zależy od inflacji, więc załóżmy, że wynosi 2 proc. Kapitalizacja, czyli dopisywanie odsetek odbywa się co roku, a od osiągniętych zysków musisz zapłacić podatek Belki. Zakładamy, że nie wypłacasz pieniędzy wcześniej, niż przewiduje to czas trwania obligacji.
Według tych założeń, wpłacając 2,5 tys. zł na ROS, zarobisz 472,54 zł, a na ROD 1 185,92 zł.

Rodzinne Obligacje Skarbowe – czy warto?

Moim zdaniem jest to jedna z najkorzystniejszych opcji lokowania pieniędzy, bezpieczna i z przyzwoitym zyskiem. Dlaczego warto zainwestować w rodzinne obligacje skarbowe?

  • gwarantem jest Skarb Państwa, co oznacza, że ryzyko utraty oszczędności jest minimalne,
  • zysk jest wyższy niż na długoterminowej lokacie,
  • oprocentowanie pokrywa inflację, czyli na pewno nie stracisz,
  • obligacje można kupić przez Internet bez prowizji,
  • po każdym roku są dopisywane odsetki, co oznacza, że kapitał regularnie rośnie, a ty nie musisz dopłacać,
  • w trakcie trwania obligacji możesz wycofać pieniądze (tylko pamiętaj o opłacie za wcześniejszy wykup).

Ze względu na to, że grupa uprawionych do kupna tych obligacji jest mocno ograniczona, to Skarb Państwa może zaoferować naprawdę atrakcyjne warunki. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób zabezpieczyć dziecko na przyszłość, to warto rozważyć Rodzinne Obligacje Skarbowe.

Podobne artykuły