Rośnie popularność BLIK-a. Przez trzy miesiące zrealizowano 110 mln transakcji na blisko 15 mld zł

  • 20 Lis 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Wysokie wzrosty mogły być w tym roku spowodowane lockdownem i zwiększeniem udziału e-commerce w handlu. Użytkowników BLIK-a przybyło – pod koniec września aktywnie korzystało z niego 6 mln osób, czyli ponad pół miliona więcej w ujęciu kwartalnym.
Rośnie popularność BLIK-a. Przez trzy miesiące zrealizowano 110 mln transakcji na blisko 15 mld zł

BLIK w trzecim kwartale 2020 r.

Łączna wartość transakcji BLIK-iem wyniosła w trzecim kwartale 14,6 mld zł. Przez trzy miesiące użytkownicy wykonali 110 mln operacji w ramach systemu, a od początku roku 300 mln. Pod względem liczbowym wynik z końca września był dwukrotnie lepszy niż w analogicznym okresie rok temu. Niemal 78 mln transakcji było realizowanych w internecie – to także dwukrotny wzrost w  ujęciu rocznym.

W trzecim kwartale liczba korzystających z BLIK-a wzrosła o 600 tys. do 6 mln osób, przy czym zaliczono do tej grupy osoby, które realizują przynajmniej jedną transakcję w miesiącu. Nie ujęto natomiast użytkowników, zajmujących się tylko wykonywaniem przelewów na numer telefonu. Średnia dzienna liczba transakcji w omawianym okresie to niemal 1,2 mln, a w rekordowym dniu doszło do ponad 1,5 mln takich operacji. Średnia kwota jednej płatności to 133 zł.

Liczba przelewów na nr telefonu okazała się w trzecim kwartale rekordowa i wyniosła 13 mln – to aż dwukrotny wzrost w porównaniu do analogicznego okresu w zeszłym roku i o 46% więcej niż w drugim kwartale.

BLIK-a wykorzystywano także do transakcji stacjonarnych przy użyciu terminali płatniczych. Liczba takich operacji wzrosła w ujęciu rocznym o 98% i o 42% w ujęciu kwartalnym, wynosząc niemal 12 mln. Przybyło także wypłat z bankomatów za pomocą jednorazowych kodów – w trzecim kwartale było ich 7,5 mln, a więc wzrost w porównaniu do okresu od kwietnia do czerwca wyniósł 36%. Miesiące wakacyjne na ogół łączą się ze stabilizacją dynamiki wzrostu transakcji, ale obecny rok do typowych nie należy. Rosnącą popularnością cieszyły się wszystkie kanały BLIK-a. Częściowo ma to związek z odejściem od gotówki w czasie pandemii.

Które banki oferują BLIK-a?

BLIK jest dostępny dla ponad 95% wszystkich klientów instytucji finansowych. Za jego stworzenie oraz rozwój odpowiada spółka Polski Standard Płatności. Z systemu korzystać można w: Alior Banku, Banku Millennium, Santander BP, ING Banku Śląskim, PKO BP, Getin Banku, Banku Pekao S.A., BNP Paribas, Credit Agricole, Inteligo, Nest Banku, Banku Pocztowym, banków spółdzielczych zrzeszonych w Spółdzielczej Grupie Bankowej, w Banku BPS i bankach spółdzielczych Grupy BPS.

Dodano:
20 Lis 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły