Rozliczenie podatku przez internet w trzech prostych krokach

 • 20 Maj 2020
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(0)
Nawet jeśli należysz do osób, które rozliczają się z urzędem skarbowym na ostatnią chwilę, to już nie musisz się tym martwić. Dzięki udogodnieniu, jakim jest Twój e-PIT, zrobisz to łatwo i szybko. Zapomnij o długich kolejkach w urzędzie i dowiedz się, jak rozliczyć PIT przez internet.
Rozliczenie podatku przez internet w trzech prostych krokach

Wysłanie rozliczenia PIT drogą elektroniczną jest najszybszym i najprostszym sposobem złożenia deklaracji podatkowej. Można to zrobić na kilka sposób w zależności od preferencji podatnika. Najwygodniejszy z nich to usługa Twój e-PIT przygotowana przez Ministerstwo Finansów. Od 15 lutego 2020 r. skorzystało z niej już ponad milion Polaków. Tak duże zainteresowanie nie powinno nikogo dziwić, bo wystarczy kilka kliknięć i rozliczenie PIT 2019 mamy z głowy. Ty też wypełnij swój PIT online. Sprawdź, jak to zrobić i do kiedy masz czas.  

System Twój e-PIT, czyli rozliczenie PIT 2020 przez urząd skarbowy

Rozliczenie PIT wielu osobom kojarzy się z czymś bardzo skomplikowanym i trudnym. Dlatego korzystają z usług biur księgowych albo zwlekają z samodzielnym wypełnieniem deklaracji podatkowej. Zupełnie niepotrzebnie! Można to zrobić wygodnie w wolnej chwili w domu. Pamiętaj tylko, że termin upływa 30 kwietnia 2020 r. Oczywiście im szybciej, tym lepiej. Szczególnie gdy czekasz na zwrot podatku.

W 2019 roku pierwszy raz uruchomiono usługę Twój e-PIT. Umożliwia ona rozliczenie podatku przez internet. A deklarację podatkową musi złożyć każdy, kto uzyskał dochód w minionym roku podatkowym. Od tego roku usługę usprawniono i rozliczenie podatku stało się bardzo przyjemne. Jak działa Twój e-PIT? Tak naprawdę rozlicza PIT za nas. Musimy jedynie zalogować się i sprawdzić poprawność zeznania podatkowego oraz je zaakceptować i wysłać. Nie trzeba obawiać się błędnego wypełnienia PIT, ponieważ dane do zeznania wprowadza Krajowa Administracja Skarbowa (KAS).

Inną metodą na wysłanie PIT-u przez internet jest skorzystanie z przygotowanej przez Ministerstwo Finansów aplikacji e-Deklaracje lub innego specjalnego programu do rozliczania PIT. Bez względu na to, który sposób wybierzesz, nie ma się czego bać. W każdym przypadku otrzymasz dokładne instrukcje oraz wskazówki, jakie czynności musisz kolejno wykonać.

Najlepiej założyć profil zaufany

Żeby w łatwy sposób rozliczyć się z fiskusem przez internet, warto mieć profil zaufany. Jeśli posiadasz konto bankowe, to założysz go przez swoją bankowość elektroniczną w praktycznie każdym banku.

Sprawdź, jak założyć profil zaufany >>

Rozliczenie podatku przez internet krok po kroku

Zanim przystąpisz do wysyłania deklaracji podatkowej przez Twój e-PIT, przygotuj następujące informacje:

 • numer PESEL (w przypadku osób fizycznych),
 • NIP (w przypadku przedsiębiorców),
 • imię i nazwisko,
 • datę urodzenia,
 • numer konta bankowego, na który chcesz otrzymać ew. zwrot nadpłaconego podatku,
 • kwotę przychodu wskazaną w zeznaniu podatkowym sprzed roku. Oznacza to, że wysyłając deklarację za 2019 rok, należy podać kwotę przychodu z zeznania lub rocznego obliczenia podatku za 2018 rok.
 • kwotę przychodu za 2019 r. wskazaną w PIT-11 przez Twojego pracodawcę
 • kwotę nadpłaty lub podatku z rozliczenia za 2018 r.

1. Chcesz rozliczyć podatek? Wejdź na swoje konto w systemie Twój e-PIT

Swój PIT znajdziesz na stronie www.podatki.gov.pl. Musisz zalogować się na swoje konto za pomocą Twoich danych podatkowych lub profilu zaufanego.

2. Zweryfikuj wprowadzone dane

Następnym krokiem rozliczenia podatku przez internet jest sprawdzenie wypełnionego zeznania podatkowego na podstawie dokumentu, który otrzymałeś od pracodawcy (PIT-11).

Po zalogowaniu możesz przygotowane przez administrację skarbową zeznanie podatkowe zaakceptować i wysłać bez nanoszenia zmian, odrzucić przygotowany PIT i rozliczyć go samodzielnie albo nie robić nic. W tym roku gdy nie zdążysz rozliczyć się do 30 kwietnia, to Krajowa Administracja Skarbowa zrobi to za Ciebie automatycznie. Deklaracja zostanie wysłana bez Twojej weryfikacji.

Warto jednak sprawdzić wszystkie wprowadzone dane, żeby uniknąć błędów. Możesz np. zmienić sposób rozliczenia np. na wspólny z żoną lub mężem, czy dodać ulgi podatkowe, które Ci przysługują. Nie zapomnij również wskazać organizacji użytku publicznego, której chcesz przekazać 1% swojego podatku.

3. Wyślij PIT i czekaj na zwrot, jeśli Ci przysługuje

Wszystko się zgadza? Świetnie. Możesz przesłać swój PIT do fiskusa.  Jeśli cały proces wysłania zeznania podatkowego przebiegł prawidłowo, możesz pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Warto je zachować, ponieważ jest to potwierdzenie złożenia deklaracji. UPO ma taką samą wartość, jak potwierdzenie nadania listu poleconego, które otrzymałbyś na poczcie lub potwierdzenie wydane przez urząd skarbowy podczas osobistego składania PIT-u.

W tym roku wprowadzona kilka istotnych zmian w systemie Twój e-PIT. Jedną z nich jest możliwość monitorowania statusu złożonej deklaracji oraz informacja o nadpłacie podatku.

Ważne

Zwrot podatku należy Ci się w trzech sytuacjach. Pierwsza z nich ma miejsce, gdy płatnik pobrał od Ciebie nienależny podatek zaś druga, jeśli zostały od Ciebie pobrane wyższe zaliczki, niż wynikało to z obowiązku podatkowego. Najczęściej jednak na zwrot mogą liczyć osoby, które korzystały z ulg podatkowych.

Kiedy zwrot podatku trafi na Twoje konto bankowe?

Nie musisz już czekać w nieskończoność na zwrot podatku. Wystarczy, że w zeznaniu podatkowym podasz aktualny numer konta bankowego. Dla urzędu jest to informacja, że zwrot nastąpić ma przelewem na Twoje konto bankowe. Proste, prawda? Tylko, kiedy go otrzymasz?

Jest to określone ustawowo. Fiskus musi zwrócić nadpłacony podatek w następujących terminach:

 • do 1 kwietnia, gdy zeznanie zostało złożone od 1 stycznia do 17 lutego,
 • w ciągu 45 dni od złożenia PIT, jeśli został wysłany elektronicznie,
 • w ciągu 3 miesięcy, gdy deklaracja PIT zostanie złożona w formie drukowanej,
 • do 31 lipca, w przypadku jeśli PIT zostanie zaakceptowany automatycznie przez Twój e-PIT.

Może zdarzyć się też tak, że konieczna będzie dopłata. Od 1 stycznia 2020 r. trzeba ją przelać na tzw. mikrorachunek podatkowy, czyli indywidualny rachunek podatnika. Zostanie Ci ona wskazany, jeśli w związku z rozliczeniem pojawi się kwota do zapłaty.

Dodano:
27 Lut 2020

Zaktualizowano:
20 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły